Orli se vrací domů, vyzvou Fehérvár

ČT 1. 11. 2012
<em>Znojmo</em> - Po třech zápasech na cizích stadionech se znojemští hokejisté opět představí před svými fanoušky. V rámci 18. kola přivítají na svém ledě maďarský tým z Fehérváru, který by mělo přijet na jih Moravy podpořit kolem 200 fanoušků. Znojmo bude chtít navázat na své předchozí domácí výsledky, kdy porazilo Villach, Salzburg a pořádně potrápilo Vídeň. Úvodní buly bude vhozeno v 19:15.

Představení soupeře

Fehérvár je v tabulce EBE ligy na šesté pozici, ale jen kvůli horšímu skóre. Podobně jako páté Znojmo má devatenáct bodů a nadcházející duel tak bude šlágrem celého kola.

Jan Neliba vedl Orly v sezóně 2009/2010

Maďarskému mužstvu se v posledních kolech pod vedením českého trenéra Jana Neliby daří. Z pěti předchozích zápasů prohrál pouze jednou, v Záhřebu 3:5. Ve zbylých utkáních porazil např. Graz, Klagenfurt a dokonce si vyšlápl na obhájce titulu z Lince, který sprovodil ze svého ledu debaklem 7:2. Jeho velkou zbraní je využívání přesilových her, v této disciplíně je druhý nejlepší v lize, hned za Salzburgem.

Právě přesilovky byly rozhodujícím faktorem při prvním vzájemném utkání. Hosté z Maďarska tehdy uštědřili domácím první porážku v sezóně a odvezli si ze Znojma všechny body za vítězství 5:3, když třikrát skórovali právě v početní převaze.

Nejproduktivnějším hráčem Fehérváru je István Sofron, jenž si dosud připsal 19 bodů (8 + 11). O bod méně nasbíral Balázs Ladányi, avšak na rozdíl od svého spoluhráče odehrál pouze jedenáct utkání. Nejlepším obráncem je Harlan Pratt s jedenácti body (2 + 9), v bodování +/- se nejvíce daří Peteru Hetenyiovi (+7) a pozice „zlého hráče“ zase Viktoru Tokaji (36 TM).

V brance se střídají oba gólmani, o dva zápasy víc odchytal Adam Munro, který si drží úspěšnost 90,5 % a 3,62 gólů na zápas. Jeho kolega Bence Balisz je na tom o něco lépe, z osmi střetnutí má úspěšnost zákroků na čísle 92,8 % a průměr inkasovaných branek 2,92.

Hosté přijíždí do Znojma posilněni vítězstvím nad Lublaní a rovněž na jihu Moravy chtějí bodovat. „Znojmo je silnějším týmem než loni, což dokazují i jeho výsledky. Cesta k vítězství povede opět přes kvalitní obrannou činnost,“ předpokládá asistent trenéra Lajos Enekes.

Z kabiny Orlů

⇒  Duo Strömberg - Jarůšek je bodově nejproduktivnější.

Znojmo z posledních tří zápasů vybojovalo pouhý bod, ale nadále se drží v první pětce tabulky. Jeho fanoušky navíc v posledních dnech potěšily dvě zprávy. První byla jistě veselejší, neboť ikona klubu, útočník Marek Uram, se s vedením dohodl na pokračování svého angažmá v orlím dresu. Ta druhá se týkala nové akvizice ve znojemském táboře, na jih Moravy přichází další zahraniční posila, finský obránce Vesa Kulmala. „Vesa není velký obránce, ale je rychlý a chytrý. Je také velmi kreativní a věřím, že nám pomůže zajistit naši obranu," prohlásil na adresu nového člena orlího kádru Martin Stloukal.

Ovšem přišly i špatné zprávy. K hráčům na marodce přibyl další, a sice útočník Ondřej Fiala, který si v zápase proti Záhřebu poranil koleno. Do domácího duelu tak jistě nezasáhne. Kromě zmiňovaného Fialy bude trenér Stloukal zřejmě i nadále postrádat obránce Sovu a Škadru.

Tabulku produktivity vede i nadále suverénně Richard Jarušek (13 + 8), který je zároveň i nejlepší v bodování +/- (+9), na pozici nejlepšího obránce se vyšvihl Kyle Wharton (4 + 5), Ondřej Kacetl si drží úspěšnost zákroků 91,04 %.

3. kolo: Znojmo - Fehérvár 3:5

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Simon Aicher (GER), Christian Kaspar #14 (AUT)
Čároví: Oskar Johnston #84, Martin Smeibidlo #60 (oba AUT)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Landsman (21. Kacetl) - Pláněk, Wharton, Stehlík, Henry, Lattner, Štach, Bořuta - Komínek, Fiala, Strömberg - Bickell, Pucher, Beránek - Beroun, Šeda, Rožník - Uram, Bartoš, Jarůšek - Havlík.

SAPA Fehervar AV19: Munro - Orbán, Pratt, Tokaji, Hetényi, Hajós, Durco, Sille, Pozsgai - Magosi, Bailey, Benk - Ladányi, Vas, Sofron - Banham, Johansson, Mihály - Kovács, Sikorcin, Metcalfe.

Další zápasy 18. kola

EHC LIWEST Black Wings Linz - HC TWK INNSBRUCK „DIE HAIE“
EC VSV - UPC Vienna Capitals
KHL Medvescak Zagreb - Dornbirner Eishockey Club