Orli si brousí drápky na Vídeň

SO 26. 11. 2011
<em>Znojmo</em> - Další česko-rakouské derby přichází, tentokrát si pro ligové body pojedou znojemští hokejisté do Vídně. Místní Capitals zatím ve dvou předchozích vzájemných duelech zvítězili, to však nic nemění na tom, že Orli budou chtít premiérově svého rivala pokořit. Napínavý souboj v Albert Schultz Eishalle startuje v neděli v 17:30 hodin. Ti z vás, kteří nemohou podpořit Znojmo přímo na místě, mají možnost utkání sledovat na rakouské ServusTV.

Představení soupeře

Vienna Capitals, tým z rakouského hlavního města a zároveň zeměpisně nejbližší soupeř znojemských hokejistů v Erste Bank Eishockey lize, prozatím proplouvá vodami alpské soutěže trochu rozpačitě. Šesté místo a jedna z nejhorších obran ligy jsou charakteristikou mužstva, které má jistě vyšší ambice.

To nejhorší má ale Vídeň zřejmě již za sebou. Během října prohrála hned sedm z devíti duelů. S příchodem listopadu ale přišlo zlepšení a mužstvo téměř pravidelně boduje. V posledních třech zápasech vydolovali Rakušané hned pět bodů, jedinou prohru v prodloužení utržili v minulém kole na ledě poslední Jesenice.

Zápasy s Vídní jsou vždy plné osobních soubojů

V prostoru brankoviště mužstvo spoléhá především na zkušeného Reinharda Divise, jenž musel v úvodu sezóny kvůli zdravotním problémům přenechat pozici svému zástupci Sebastianu Stefaniszinovi. V obraně Vídně se skrývají dva zámořské klenoty - Dan Bjornlie a Ross Lupaschuk, druhý nejproduktivnější zadák soutěže.

Také v ofenzivní části nalezneme hráče, kteří se pohybují na čele statistik. Na druhém místě mezi útočníky se nachází Benoit Gratton (12 + 19), těsně za top desítkou se pohybuje Jonathan Ferland (12 + 12). Pro doplnění první smrticí formace uvedeme ještě jméno Francois Fortier (7 + 8).

Vídeňští se budou muset v další části sezóny obejít bez útočníka Harolda Ofnera, jenž z osobních důvodů ukončil hráčskou kariéru.

V ligové části na sebe oba kluby narazily již dvakrát, v obou případech padlo jedenáct gólů, oba zápasy vyhráli Vídeňští. V tom prvním na jihomoravském ledě dokázali domácí stáhnout třibrankový náskok Capitals, nakonec došlo až na samostatné nájezdy, které rozhodl jedinou trefou obránce Peter Casparsson. Odveta ve Vídni byla jasně v režii Rakušanů, kteří přestříleli znojemský tým v poměru 9:2.

Z kabiny Orlů

Znojemští hráči mají za sebou utkání, na které je třeba rychle zapomenout a neohlížet se zpět. Na svém kluzišti přivítali v pátek mužstvo z chorvatského Záhřebu, které se momentálně pyšní nejlepší formou týmů v EBEL. Přestože Orli statečně odolávali náporu soupeře a v polovině hrací doby svítil na ukazateli skóre vyrovnaný stav 1:1, nakonec přeci jen Medveščak dvěma rychlými trefami za sebou utlumil snahu domácích. V poslední periodě přidal ještě další dva přesné zásahy, a ustálil tak konečný stav na číslech 1:5. Jediným střelcem Znojma se stal v úvodu druhé třetiny Martin Škadra.

Ve Vídni se do brány postaví Ondřej Kacetl

Trenérům nepřidává na klidu ani situace kolem marodky týmu. „Máme problémy s prvním útokem, chybí nám první centr Jan Šeda a nyní i Petr Kanko, v sobotu uvidíme, jestli Petr bude moci proti Vídni hrát,“ shrnul potíže se sestavou Martin Stloukal. Právě Petr Kanko si odnesl z utkání s Lublaní nehezký šrám pod okem. Dalším otazníkem v kádru Orlů je start Vladimíra Říhy.

Naopak ve střetnutí se Záhřebem se do sestavy po dvouzápasové absenci vrátil David Videlka. Loňský juniorský mistr by měl dostat další šanci i v nedělním duelu s Vídní. „Pro nás to bude těžký zápas, ale na druhou stranu nemáme co ztratit. Budeme se snažit plnit pokyny trenérů a urvat co nejlepší výsledek,“ slibuje jeden z nejmladších členů Znojma. V bráně Znojma se představí Ondřej Kacetl.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Pavel Červeňák (CZE), Gergely Kincses (HUN)
Čároví: Andreas Siegl, Daniel Soos (oba AUT)

Sestavy z posledního utkání

UPC Vienna Capitals: Divis – Bjornlie, Insana, Casparsson, Lupaschuk, Oraze, Lakos, Lanz, Schweda - Ferland, Graton, Fortier – Fischer, Kavanagh, Robinson – Nageler, Pinter, Gunnarsson – Dolezal.

ORLI ZNOJMO: Landsman - Stehlík, Škadra, Pláněk, Štach, Hájek, Vosátko, Hranáč, Bořuta - Lattner, Haman, Videlka - Podešva, Pucher, Havlík - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Beroun, Trojan, Staněk

Další zápasy 26. kola

HDD Tilia Olimpija Ljubljana - EC Red Bull Salzburg