Orlíci 5. třídy čtvrtým nejlepším týmem ČR

Žákovský hokej
ST 3. 4. 2002
Jen opravdu velký optimista by si před finálovými boji mistrovství České republiky 5. tříd v ledním hokeji myslel, že znojemští orlíci díky horšímu skóre nedosáhnou na bronzové medaile a umístí se na 4. místě mezi nejlepšími týmy České republiky.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Pořádání turnaje nejlepších mužstev republiky a vůbec možnost znojemského žákovského týmu účastnit se takové akce byla poprvé v historii znojemského hokeje. Z tohoto důvodu byly odhady o umístění Znojma skromné. Orlíci si žádné obavy nepřipouštěli a poctivou, trpělivou hrou bez známky ustrašenosti, s bojovností v srdci dokázali hned první den jako jediné mužstvo porazit oba své soupeře. V prvním utkání celého turnaje vyhráli nad Pískem 3:1 a odpoledne nad Spartou 4:3.

Další den čekal Znojmo těžký soupeř, o kterém se vědělo, že by měl být favoritem turnaje, a to tým Zlína. Orlíci nastoupili do utkání bez sebemenšího respektu a to se jim odvděčilo vedením 1:0. Potom Zlín potvrdil svou pověst skvělého týmu a obrátil vývoj zápasu ve svůj prospěch. Vysoká prohra 9:3 byla odrazem toho, že Znojmo za rozhodnutého stavu stáhlo klíčové hráče a šetřilo je na odpolední utkání s Ústím nad Labem. Vyrovnaná partie s Ústím skončila remízou 2:2.

Třetí den turnaje začal pro orlíky výtečně, když porazili Liberec 3:2. Z druhého utkání tohoto dne si Znojmo odneslo vysokou porážku 1:7 od Plzně. V tomto duelu nastala zajímavá situace. Rozhodčí po přísném posouzení , ale dle pravidel, nařídil proti Plzni trestné střílení. Znojmo vyslalo ke střelbě jednoho z nejmladších a méně zkušených hráčů, který penaltu neproměnil. Plzeňský brankář udělal chybu, když vyjel z brankoviště ještě dříve než se znojemský hráč dotkl puku a tak rozhodčí nařídil opakování trestného střílení. Plzeňským došla trpělivost a chtěli z utkání odstoupit. Situaci se podařilo uklidnit a znojemský hráč jel opakované trestné střílení. Rozjel se, vzal puk a místo střely na bránu záměrně puk poslal do rohu kluziště. Za tento čin plzeňské mužstvo přišlo po zápase poděkovat orlíkům. Trenér Plzně na závěrečné tiskové konferenci vysoce hodnotil gesto znojemských jako ukázku hry fair play . Znojmu ale vyhrocenost utkání neprospěla. Po této události orlíci ztratili jiskru, ztěžkly jim nohy a to vše se projevilo na množstvím obdržených gólů.

Poslední 4. den turnaje čekali na orlíky již jen Krokodýli Brno - prestižní soupeř ze společné regionální soutěže jihomoravské ligy žáků 5. tříd. Znojmu se za celou letošní sezónu Krokodýly porazit nepodařilo. Krokodýli regionální soutěž vyhráli a Znojmo skončilo třetí. Orlíci měli tedy velkou motivaci, která byla podpořena možností získat bronzovou medaili. Znojemští se do soupeře pustili s vervou a nasazením, které si po dlouhém a náročném turnaji zaslouží pochvalu. Dramatické utkání, kdy po většinu zápasu bylo skóre vyrovnané či se lišilo rozdílem gólu lépe zvládli Krokodýli a vyhráli 7:4. Znojmo už v té chvíli vědělo, ze se definitivně umístí na 4. místě mezi nejlepšími celky České republiky.
Úspěch, kterého dosáhli je překvapivý, ale zasloužený!

Velké poděkování si zaslouží Fanclub Znojemských orlů, který kromě prvního zápasu hraného v časných ranních hodinách neúnavně fandil po všechna zbývající utkání. Neustálé dunění bubnů a skandování fanoušků přispělo ke skvělému výkonu znojemských žáků.

Sestava týmu:
Brankáři: Ondřej Kacetl, Libor Krotký.
Obránci: Martin Pláněk, Jakub Stehlík, Adam Gold, Jan Helešic, Jakub Konečný, Tomáš Kárník, Lukáš Kusák, Michal Polák, Boris Kún.
Útočníci: Jan Trojan, Lukáš Kovalský, Jakub Zika, David Bartoš, Adam Havlík, Radek Vysloužil, Filip Holiš, Vojtěch Hekerle, Michal Helar, Robin Maštera, Lukáš Choravý, František Nahodil, Roman Lisko.