Orlím zrakem, díl druhý: Nadstavba

Statistická smršť
SO 5. 4. 2014
K jednomu z vrcholů Erste Bank Eishockey League neodmyslitelně patří její nadstavbová část. Znojemští hokejisté se poprvé prokousali do TOP6, neboli „skupiny vítězů“, která má play-off zajištěné a bojuje jen o konečné umístění před ním. Jak se Orlům v této fázi soutěže dařilo v porovnání s nejlepšími týmy ligy?

Znojmo vs Linz

Mike Ouzas se v sezoně proti znojemským útočníkům trápil, v play-off je dokonale vygumoval
N1, Linz – Znojmo 1:6
N9, Znojmo – Linz 3:2

Orli sehráli s Linzem již tradičně ofenzivně laděné duely, v nichž nechyběly góly ani vypjaté momenty. První utkání, které zahájilo celou nadstavbovou část, se neslo jasně v režii hostů ze Znojma. Ti již v jedenácté minutě otevřeli skóre a v polovině hry se ujali vedení 3:0. Jihomoravanům se navíc podařilo z klece vyhnat pozdějšího hrdinu play-off Mika Ouzase. Vítěznou branku zaznamenal Martin Podešva, který se ten večer trefil dokonce dvakrát, a spolu se svými spoluhráči vyčaroval jednu z nejvyšších výher mužstva v sezóně.

Druhé vzájemné střetnutí se uskutečnilo až o čtyřicet dní později. Jako gólmanská dvojka se na znojemském ledě opět objevil Jakub Čech, jenž ohlásil svůj návrat ze slovenského Martina. Téměř jako přes kopírák se Orli i tentokrát ujali po polovině hrací doby průběžného vedení 3:0. Ovšem poté se vzmužila i Černá křídla a dvěma rychlými brankami zatopila pod kotlem. Těsnou výhru už domácí nepustili a díky tomu se vyhoupli mezi nejlepší čtveřici týmů. Vítězný gól tentokrát zaznamenal hrdina juniorského výběru Znojma Marek Špaček, který svoji první trefu v seniorském hokeji řádně oslavil již na ledě. Utkání nabídlo několik ostřejších soubojů i agresivnější pojetí, podle samotných aktérů to byla pravá příprava na play-off. A to jsme ještě netušili, jak osudná tato slova budou.

Nejproduktivnější hráč minisérie: Martin Podešva, Peter Pucher (3 body) x Patrick Leahy (2 body)
Gólmani: Sasu Hovi x Michael Ouzas, Lorenz Hirn
Dvouminutové tresty: 9:11 (využití 3:0)
Palec nahoru: Marek Špaček se svým premiérovým a zároveň vítězným gólem v seniorském hokeji

Znojmo vs Vídeň

N2, Znojmo – Vídeň 2:3sn
N10, Vídeň – Znojmo 4:7

Po přestřelce v Linzi přišlo druhé utkání nadstavby - domácí derby s Vídní. Orli stále ještě žhavili střelný prach z předešlého duelu a již ve 3. minutě otevřel účet utkání Martin Podešva. Pěkný a svižný hokej plný spálených šancí brzy přinesl vyrovnání. Poté se obě mužstva prosadila ještě jednou, a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy. V těch se Znojmu daří jen sporadicky a odlišné to nebylo ani tentokrát.

Pokud bychom řekli, že na jihomoravském ledě ztratili znojemští hráči bod, tak ve Vídni po heroickém výkonu získali hned dva. Capitals nebylo nic platné ani vedení 3:1, Orli předvedli v aréně protivníka neskutečný obrat, který podtrhl dvěma přesnými trefami nováček Juraj Sýkora. Výhra 7:4 týmu maximálně zvedla sebevědomí a parádním způsobem ukončila nadstavbu.

Nejproduktivnější hráč minisérie: Martin Podešva, Milan Procházka, Jan Lattner, Adam Havlík (3 body) x Kris Beech, Justin Keller (4 body)
Gólmani: Sasu Hovi x Matthew Zaba
Dvouminutové tresty: 11:13 (využití 1:3)
Palec nahoru: Martin Podešva za dva góly v prvním utkání s Vídní, Juraj Sýkora za stejný stejný kousek v odvetě

Znojmo vs Villach

N3, Znojmo – Villach 2:3p
N8, Villach – Znojmo 4:3

S Villachem si Orli „vykouzlili“ nejhorší bilanci v nadstavbové skupině. Nelichotivý status načali již v domácím měření sil s rakouskými dravci. Podruhé v řadě nabídlo Znojmo svým fanouškům nerozhodný stav po základní hrací době. Oproti předchozímu klání však ani nemuselo dojít na nájezdy, hořkou prohru připravil Jihomoravanům již v první minutě prodloužení Derek Ryan. Po všech směrech nevydařené utkání, které navíc pro zranění nedohrál Petr Beránek, vybízelo k jedinému: Rychle zapomenout!

Odveta ve Villachu byla kapitolou sama pro sebe. Znojemští hokejisté svého soupeře výrazně přestříleli, a i když přišli o dvougólový náskok, schylovalo se k prodloužení. Tvrdý direkt přišel dvě desetiny vteřiny před sirénou, kdy Klemen Pretnar zmrazil naděje Orlů. Horší rozuzlení duelu snad ani nebylo možné domyslet.

Nejproduktivnější hráč minisérie: Richard Pavlikovský (3 body) x John Hughes (5 bodů)
Gólmani: Sasu Hovi x J. P. Lamoureux
Dvouminutové tresty: 11:9 (využití 2:2)
Palec nahoru: Mladý znojemský útočník Patrik Novák se prosadil na ledě Villachu hned dvakrát.

Znojmo vs Bolzano

N4, Bolzano - Znojmo 4:0
N7, Znojmo - Bolzano 4:1
Kim Strömberg si návrat na znojemský led užíval i v dresu Bolzana

Dva diametrálně odlišné zápasy sehráli Orli s italskými Liškami. Nováček soutěže, který momentálně bojuje ve finále se Salzburgem, se stal velmi příjemným překvapením. Hlavně na svém ledě podával opravdu skvělé výkony, o čemž svědčí nadstavbová výhra 4:0 nad Znojmem. To tak vůbec poprvé v této fázi ligy nebodovalo, navíc ani neskórovalo.

Téměř po měsíci, který vyplnila třítýdenní olympijská pauza, nadešel čas druhého vzájemného duelu. A tentokrát s naprosto rozdílným scénářem, za jehož napsání si hráči vysloužili dík hlavního trenéra Jiřího Režnara. Jedinou minikaňkou se stala událost z 49. minuty, kdy po kuriózním zmatku a nedorozumění v obranném pásmu Znojma poslal puk do osiřelé klece Kim Strömberg. Samotní aktéři i fanoušci dlouho kroutili hlavami...ale to už nic nezměnilo na jinak dobrém výkonu a vítězství 4:1.

Nejproduktivnější hráč minisérie: Peter Pucher (3 body) x Kim Strömberg (3 body)
Gólmani: Sasu Hovi x Jaroslav Hübl
Dvouminutové tresty: 13:8 (využití 1:3)
Palec nahoru: Exznojemský útočník Kim Strömberg se v zápasech se svým bývalým zaměstnavatelem vždy vytáhl. Navíc nelze opomenout jeho kuriózní trefu za záda krajana Sasu Hoviho.

Znojmo vs Salzburg

N5, Znojmo – Salzburg 3:0
N6, Salzburg – Znojmo 4:2

Dvojboj se Salzburgem zvládli znojemští hokejisté v rozmezí tří dnů ještě před olympijskou přestávkou. V prvním vzájemném poměřování sil se na gól čekalo pekelně dlouho, což v souboji těchto dvou ofenzivně laděných celků nebývá obvyklé. Až 54. minuta a přesilovkový zásah Adama Havlíka rozhodly o vítězi. Orli poté v posledních dvou minutách ještě dvakrát rozvlnili síť za zády Gračnara a čtvrteční oslavy před téměř dvou a půl tisícovou návštěvou mohly odstartovat.

Sobota už patřila souboji v Salzburgu. Kolbiště Býků bylo tentokrát nehostinné zejména pro gólmana Hoviho, který byl poprvé v nadstavbě vyhnán rakouskými střelci ze svého brankoviště. Filip Landsman sice zastavil domácí snajpry, Orli dokázali stáhnout na rozdíl jednoho gólu, ale 60. minuta a trefa do prázdné znojemské klece ukončily naděje a symbolicky odstartovaly olympiádu.

Nejproduktivnější hráč minisérie: Zdeněk Blatný, Martin Podešva (2 body) x Andreas Nödl (3 body)
Gólmani: Sasu Hovi, Filip Landsman x Luka Gračnar
Dvouminutové tresty: 21:17 (využití 2:0)
"Palec nahoru": Rozhodčí Nikolić a Trilar za dvaadvacet dvouminutových trestů během utkání v Salzburgu (z toho Orli třináct trestů). To už bylo opravdu hodně... Nepěkný znojemský rekord v této sezoně.