Oslabení Orli se pokusí skolit chorvatské Medvědy

ČT 11. 10. 2012
<em>Znojmo</em> - V pořadí již 11. kolo EBEL zavede znojemské hokejisty na led Medveščaku Zagreb, jednoho z nejnepříjemnějších soupeřů v lize, kterého Orli v loňském ročníku porazili z osmi vzájemných zápasů pouze jednou. V dresu Chorvatů by se měla objevit čerstvá posila z NHL Dustin Jeffrey, naopak Znojmo se bude muset obejít bez několika stabilních členů sestavy. Začátek pátečního duelu je plánován na 19:15.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

Nejúspěšnější a také divácky nejoblíbenější chorvatský klub současnosti odstartoval již čtvrtý ročník v mezinárodních vodách Erste Bank Eishockey ligy. V minulé sezóně se Záhřeb umístil po základní části na druhém místě za suverénním Linzem, ve čtvrtfinále play-off poté přehrál 4:0 na zápasy nováčka ze Znojma, v semifinále již ale nestačil na Klagenfurt.

Kádr Medveščaku čítá oproti tomu loňskému několik významným změn. Aktivní kariéru ukončil obrovitý centr Joel Prpic, působiště změnili také kanadští forvardi Ryan Kinasewich, Frank Banham a Greg Day (trojice nejproduktivnějších hráčů Záhřebu), do Švédska putoval ruský útočník Vyacheslav Trukhno. Do nižší zámořské ligy zamířil robustní zadák Sasha Pokulok.

Robert Kristan obléká dres Záhřebu od roku 2009

Naopak do hlavního města Chorvatska přesídlil mladý obránce se švédským i chorvatským pasem Dennis Bozic, kanadský útočník Curtis Fraser, jenž v loňském roce oblékal dres italské Cortiny. Dalšími novými zahraničními tvářemi jsou Kanaďané Brandon Buck či Alex Leavitt z finské Hämeenlinny. Věrný modrobílým barvám zůstal například ostřílený bek Adam Letang či nevyzpytatelný střelec důležitých gólů Tomislav Zanoski. V bráně Záhřebu bude nadále působit slovinský hokejový hrdina Robert Kristan.

V uplynulých deseti kolech střídali Medvědi prohry a výhry s téměř železnou pravidelností. Prozatím mají svěřenci trenéra Martyho Raymonda na svém kontě 11 bodů za čtyři vítězství, tři porážky v prodloužení a tři v základní hrací době, přičemž již dvakrát klopýtli na vlastním ledě. Poslední dvě utkání dokonce Záhřeb prohrál, nejdříve podlehl po samostatných nájezdech Grazu 4:5, v nedělním duelu zaváhal na ledě Vídně (0:2).

Statistikám chorvatského týmu kraluje Adam Naglich (3 + 9) o tři body méně má Naglichův parťák z první útočné formace, sto devadesát centimetrů měřící Kyle Greentree (5 + 3). Nejvýše v bodování obránců se drží Andy Sertich (1 + 5). Gólman Robert Kristan je s 93,9% úspěšností zásahů na třetím místě mezi ligovými brankáři. Nejtrestanějším hráčem Záhřebu je kanadský útočník David Brine (33 TM).

Výluka v NHL přivábila také do Medveščaku čerstvou posilu, je jí čtyřiadvacetiletý kanadský útočník Dustin Jeffrey, jenž v zámoří obléká dres Pittsburghu Penguins. „Dustin je ofenzivní hráč a počítáme s ním hlavně do přesilových her,“ prozradil kouč Záhřebu Marty Raymond.

Z kabiny Orlů

Svůj zatím poslední zápas znojemští hokejisté nezvládli zcela dle svých představ. Na domácím ledě přivítali slovinskou Lublaň, která si díky třem gólům v rozmezí pěti minut vytvořila dostatečný náskok, jenž si už po zbytek duelu pohlídala. Orli sice mocně dotahovali, na body však nedosáhli a prohráli 3:5. Přesné trefy Jihomoravanů zaznamenali Juraj Rožník, Martin Pláněk a Jan Šeda.

Ondřej Kacetl je čtvrtým nejúspěšnějším gólmanem ligy

Trenérský tandem Martin Stloukal a Petr Kučírek má plnou hlavu starostí, v předešlých dnech se musel obejít bez několika hráčů základní sestavy. „Tento týden byl doslova strašný, máme několik nemocných hráčů,“ smutní znojemský lodivod Martin Stloukal. Mimo hru tak v pátek s největší pravděpodobností budou Peter Pucher, Jiří Beroun, Adam Havlík, Juraj Rožník a Aleš Sova. Navíc Bryan Bickell se pere s vysokou horečkou.

V této nelehké pozici čeká na Orly jeden z nejméně oblíbených soupeřů. S jakou taktikou vyrukují čeští hráči na svého soupeře? „Není to pro nás jednoduchá situace. Povezeme do Záhřebu neúplné mužstvo, které doplní naši junioři. Stále však doufám v dobrý výsledek,“ nehází předčasně ručník do ringu trenér Znojma.

Produktivitě Znojma nadále vévodí mladý útočník Richard Jarůšek (6 + 4), stejným počtem bodů se prezentuje Kim Strömberg (2 + 8). V čele statistik obranných řad je Martin Pláněk (2 + 4). Ondřej Kacetl se stále pohybuje s úspěšností zákroků 93,7% mezi nejlepšími gólmany soutěže.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Luka Kamsek, Viktor Trilar (oba SLO)
Čároví: Michael Hofstätter, Roman Trattnig (oba AUT)

Sestavy z posledního utkání

KHL Medveščak Zagreb: Kristan – Letang, Waugh, Sertich, Martinovic, Macaulay, Bozič, Trstenjak – Greentree, Bruck, Naglich – Hebar, Miller, Zanoški – Fraser, Brine, Huculak – Vedlin, Yelovich, Kostovič.

ORLI ZNOJMO: Landsman (29. Kacetl) - Wharton, Pláněk, Henry, Stehlík, Štach, Bořuta, Škadra - Bickell, Fiala, Strömberg - Uram, Pucher, Rožník - Beránek, Šeda, Jarůšek - Lattner, Bartoš, Komínek.

Další zápasy 11. kola

UPC Vienna Capitals - EC Red Bull Salzburg