Play-off už je jistotou

Aktuální zprávy
ÚT 17. 2. 2004
Z n o j m o - Vítězstvím nad Plzní si Znojemští orli definitivně zajistili účast v letošních vyřazovacích bojích o titul. Aktuálně deváté Karlovy Vary totiž ztrácí na Znojmo již šestnáct bodů, a tak nic už nemůže pozici Znojma ohrozit. V posledních čtyřech utkáních základní části půjde v podstatě jen o to, na koho ve čtvrtfinále Znojmo narazí a zda začne na domácím ledě. Rozhodující roli v zápase s Plzní sehrál obránce <b>David Havíř</b>, který v první třetině vstřelil dva góly a byl po zásluze vyhlášen fanoušky hvězdou zápasu. On to ale skromně odmítá: „Tak se vůbec necítím. Byl to kolektivní výkon.“
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Pochvaluje si úspěšný vstup do utkání, kdy po první dvacetiminutovce Znojmo zaslouženě vedlo 2:0, ale zároveň přiznává obavy po snížení Plzně hned v úvodu závěrečné části: „První třetina nám vyšla, druhá byla slabší, ale rozhodující bylo, že jsme po snížení Plzně na 2:1 dali gól a oni už se pak nedostali do zápasu.“ Ač dlouhodobě patří k nejproduktivnějším obráncům znojemského týmu, nestává se mu příliš často, aby si v jednou utkání připsal dvě úspěšné střely: „Dva góly v extraligovém zápase jsem dal naposledy Vítkovicím před dvěma, třemi lety. Už si to nepamatuju přesně.“

Po sérii vyhraných zápasů na začátku roku a vzápětí po čtyřech prohraných utkáních, kdy se nepodařilo hned v začátcích vstřelit branku a uhlídat střelce soupeřů, sáhli trenéři ke změnám ve složení útoků. Do první pětky se posunul na místo centra, výměnou za Pardavého, Rataj a tento krok si Havíř pochvaluje: „Současné složení první pětky mi vyhovuje. Pucher jako křídlo, a svým stylem hry, je daleko víc ofenzivnější, může se víc tlačit do útoku. Igor Rataj jako centr hraje víc dozadu. Vyhovuje nám to a vychází nám to, takže jsem spokojený.“

Plzeň proti konstruktivním a hravým útočníkům nasazuje čtvrtou destruktivní formaci, které se v minulém zápase doma s Vítkovicemi podařilo eliminovat jejich nejúdernější Burgrovu řadu. Se stejným záměrem zahájili i utkání ve Znojmě, ale rozjeté Orly hrající s chutí se jim otrávit nepodařilo. „Taktika Plzně, nasazovat na nás jejich čtvrtou defenzivní lajnu, se jim rozpadla už po první třetině, ve které jsme dali dva góly a pak už to na nás nehráli,“ komentuje Havíř marnou snahu plzeňských trenérů otupit útočné ostří Znojma.

V hlavě se mu začínají honit myšlenky na rozhodující fázi letošní sezóny: „Teď už nám do konce základní části zbývá jen hrát dobře, abychom se připravili na zápasy play-off. Chtěli bychom jít co nejdál, což je náš letošní cíl. Důležité bude udržet formu, abychom do play-off dobře vstoupili. Jediný, koho bychom nechtěli, jsou Pardubice, jinak si není z koho vybírat.“

Tíha zápasů neleží jen na první lajně. Mnoho slibných příležitostí si vypracovávají i další dvě útočné formace. Pravidelně se v dobrých akcích ocitají Plášek, Barus, Pardavý, Erat, Haman, Ludvík… V utkání s Plzní vstřelil důležitý, pojišťující gól David Ludvík, čímž vnesl na znojemské hokejky uklidnění: „Byl to letos asi můj nejdůležitější gól.“

V hodnocení zápasu souhlasí s Havířem: „První třetinu jsme odehráli dobře, prakticky jsme Plzeň k ničemu nepustili a dali jsme dva góly. Ve druhé třetině se začalo vylučovat, hra byla rozkouskovaná. My jsme přestali bruslit, byli jsme míň důrazní, a tak jsme jim dovolili snížit na 2:1. Zaplať pánbůh, že se nám podařilo dát třetí gól a zbytečně jsme si to nezkomplikovali. V podstatě jsme jim tím znemožnili hrát power play.“

Význam zisku důležitých bodů hodnotí prostě: „Dnešní výhra je uklidňující, po dnešku už máme jisté play-off. I když jsme měli nahrány body z ledna, museli jsme si to pohlídat. Byli jsme trochu nervózní po těch čtyřech prohraných zápasech.“