Po čtyřech letech míří Orli zpět do Lublaně

SO 16. 10. 2021
Po dlouhé pauze, kterou si slovinský celek dal od nejvyšší rakouské soutěže, se Lublaň opět vrací a rovnou ve velkém stylu. Na první příčku ztrácí bod, na domácím ledě zatím ztratila body jen jednou. Podaří se právě Orlům zastavit rozjetý tým s draky ve znaku? Zápas se odehraje v neděli od 18:00.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Lublaň si za posledních pět let prošla řádnou přestavbou. Po konci klubu v EBEL v roce 2017, kdy klub dlouhodobě bojoval s finanční situací, se Slovinci přihlásili do AHL a zároveň hráli místní slovinskou ligu. V alpské lize dominovali, což dosvědčili dvěma tituly z let 2019 a 2021. Slovinskou ligu vyhráli jednou, dvakrát pak odešli se stříbrnými medailemi.

Před aktuálním ročníkem padlo v Lublani rozhodnutí se znovu přihlásit do nejvyšší rakouské ligy, načež po splnění podmínek opravdu slovinský klub do ligy nastoupil. Spíše tedy vlétl, po devíti kolech je se dvaceti body druhý za Fehérvárem, když vyhrál šest zápasů, dvakrát kapituloval po remíze a jen jednou odcházel úplně bez bodu.

Týmu z hlavního města Slovinska se podařilo ukořistit některá velká jména. V lize dobře známý obránce Sébastian Piché je znám i českému divákovi, dva ročníky se ukazoval na hřištích české extraligy. Sedmadvacetiletý obránce Joona Erving finské národnosti zase poslední tři ročníky strávil na Slovensku v dresu Popradu. Skvělou akvizicí je také nejproduktivnější hráč ICEHL, francouzský reprezentant Guillaume Leclerc. Největší osobností týmu je bezesporu Lublaňský srdcař Aleš Mušič, jenž v tamním týmu působí s jednoletou pauzou už od roku 2000. Zdatně mu pak sekunduje Žiga Pance, lublaňský odchovanec, jenž se po cestách vrátil domů už na loňský ročník.

V brankovišti Lublaně se jako jednička pro letošní ročník zabydlel Žan Us, kterého si mohou znojemští diváci pamatovat z ročníku 2014/2015, kdy hájil barvy znojemské juniorky v rakouské EBYSL. Dokonce zasáhl i do jednoho utkání EBEL, kdy v posledním kole základní části zahajoval v brankovišti, ale po pěti minutách a dvou obdržených gólech byl střídán Patrikem Nechvátalem.

Poslední vzájemný zápas odehráli znojemští hráči proti Lublani v únoru 2017, kdy v nadstavbě o play-off v posledním kole Orli vyhráli jasným výsledkem 7:0, který Jihomoravany katapultoval do vyřazovacích bojů.

Orlům se v posledním zápase nepodařilo doma přetlačit Villach, chuť po vítězství tedy rozhodně chybět nebude. Zápasovou premiéru si také odbyla nejnovější akvizice Orlů Ilja Zubov, jenž v soupisce nahradil dlouhodobě zraněného Filipa Ahla.

Rozhodčí zápasu

Hlavní rozhodčí:Sternat, Zrnić
Čároví rozhodčí:Racicot, Źgonc

Sestavy z posledních zápasů

ORLI ZNOJMO:Kantor – Sedlák, Culkin, Southorn, Haman, Bartko, Tejnor, Younan – T. Svoboda, Němec, Luciani – Fejes, Zubov, Brittain – Gorčík, Prokeš, Matuš – Kvasnica, Köver, Oščádal – Svoboda O.
HK ŠŽ OLIMPIJA LJUBLJANA:Us – Magovač, Piché, Čepon K., Erving, Štebih, Logar, Čepon M. – Sodja, Mušič, Pance – Čimžar, Simšič, Leclerc – Šturm, Tomažević, Jezovšek – Koblar, Kalan, Zajc – Žeželj