Orli Znojmo Orli Znojmo

Po patnácti letech volné svátky? Příjemný bonus, těší Svobodu

Po patnácti letech volné svátky? Příjemný bonus, těší Svobodu

Pětatřicetiletý kapitán Orlů Tomáš Svoboda vévodí statistikám 2. ligy skupiny Východ a bodoval ve všech třiadvaceti zápasech, které Znojmo ve třetí nejvyšší české soutěži do konce roku 2022 odehrálo. Jediný bod mu aktuálně schází k průměru dvou bodů na zápas.

Utkání s Novým Jičínem bylo dlouho vyrovnané. Byl soupeř na vás dobře připraven?
Musím kluky z Jičína pochválit. Jejich výkon byl velmi sympatický, půl zápasu s námi dokázali bruslit, což jsme úplně nečekali, protože přicestovali s menším počtem hráčů. Takže jsme to možná i trochu podcenili a pak se asi i trápili. Já jsem ale rád, že zvládáme i tady ty zápasy, kde to je vyrovnané a nakonec potvrdíme ty naše vyšší kvality. To nás posouvá dál dopředu.

Bodoval jste ve všech třiadvaceti zápasech Znojma v letošní sezóně. Vnímáte to?
Samozřejmě je to super. Proběhlo to médii, lidé o tom mluví, takže o tom vím. Body jsem vždycky sbíral rád, to nepopírám, ale v mém věku jsme tady my starší hlavně kvůli těm cílům a předat něco těm mladým klukům. Ukázat jim cestu, proč tu vlastně letos jsme. To jádro hráčů zůstalo, přidali se Honza Hruška s Vojtou Klozem. Body k tomu ale určitě patří, je to však prací všech okolo. Hokej je kolektivní sport, bez skvělých spoluhráčů nikdy ničeho nedokážete. Primární cíl bude především až v play-off.

Někdy si soupeři pomáhají různými hraničními zákroky, které rozhodčí pouští. Cítíte, že si vás soupeři více všímají a chtějí vám tu hru znepříjemnit…
Nemyslím se. My máme výhodu, že ten kádr máme poskládaný velmi kvalitně. Samozřejmě v lize jsou i kluby, které jsou ve středu tabulky a mají tam třeba jen jednoho nebo dva kvalitnější hráče, tak se to brání lépe, ale u nás si musí všímat všech.

Oproti mezinárodní ICE lize vás čeká netradiční skoro tři týdny trvající vánoční a novoroční volno. Jak velká to je změna?
Pro mě to je po patnácti letech hodně velká změna. Doma mám děti, takže je skvělé že s nimi mohu ty svátky strávit v klidu. Je to příjemný bonus. Můžeme s rodinou někam odcestovat a užít si i silvestra trochu nehokejově.

Co vzkázat fanouškům, kteří vás podporují doma i venku, v hojném počtu?
Všechno dobré do nového roku, ať nadále chodí podporovat hokej, tak jako doteď, protože je to tady bezvadné. Právě v těch okamžicích, kdy je ten zápas vyrovnaný nám ta podpora pomáhá. Kdyby tu bylo 200 lidí, tak by to bylo jiné a to jsme si vyzkoušeli i v době covidu. Bez fanoušků se hokej hrát nedá a i hráči to vnímají na ledě, když stadion burácí. Takže určitě chci fanouškům poděkovat za návštěvnost. Ví, o jaký cíl nám jde, kádr máme výborný a těšíme se na ně i v roce 2023.

Na utkání s Novým Jičínem přicestovali i fanoušci maďarského Fehérváru. Sympatické gesto a dobrá vzpomínka?
Já jsem je zaregistroval až při děkovačce, kdy je fanklub vyvolával a nevěděl jsem, zda to nejsou fanoušci Jičína. Každopádně klobouk dolů, vím, že s fanoušky Fehérváru jsou výborné vztahy a já osobně na zápasy s nimi mám dobré vzpomínky. Stadion tam sice není nejlepší, ale zápasy a atmosféra tam byla vždycky skvělá. V tom je Znojmo podobné a proto asi i vzniklo tohle přátelství.