Podzim z orlí perspektivy

Statistická smršť
PÁ 12. 11. 2010
Znojemští hokejisté již směle vstoupili do odvetných soubojů úvodní části hokejové ligy. Mají za sebou téměř dva měsíce plné ostrých tréninků, taktických porad, cestování a hlavně zápasů. Prvních 16 utkání dalo Znojmu na výběr z velmi rozmanité palety soubojů a výsledků, a tak nastal čas k bilancování. V následujících řádcích si s námi můžete ještě jednou projít zajímavé okamžiky, důležité události i zlomové zápasy právě probíhající sezóny.

Před začátkem hokejového letopočtu 2010/2011 navázal znojemský klub bližší spolupráci s extraligovým Třincem. Díky tomuto spojení se na jih Moravy podívalo několik hráčů, kteří zakotvili ve zdejší sestavě – obránci David Rangl a Jakub Kania, útočníci Erik Hrňa, Jakub Orsava, Tomáš Vrba a Martin Podešva. Obranné řady dále posílil Tomáš Klimeš, ofenzívu vyztužil nadějný forvard ze slavné hokejové rodiny Tomáš Rachůnek. Vedení také začalo výrazněji komunikovat s juniorským týmem

První utkání

Orli vlétli do nového prvoligového ročníku jako jeden ze spolufavoritů celé soutěže. Po nečekaně úspěšné letní přípravě a především druhém místě v prestižním Tipsport Hockey Cupu přišel ostrý start v podobě domácího souboje s Hradcem Králové. Již několik úvodních minut ale prokázalo starou hokejovou pravdu, že přípravné a ligové zápasy jsou rozdílné jako den a noc. V první třetině Znojemští inkasovali hned tři góly, a když v polovině střetnutí přidal Hradec čtvrtý zásah, bylo o výsledku rozhodnuto. Fanoušci tak odcházeli z Hostan arény zklamáni, jejich miláčci padli hned na začátku sezóny.

Znojmu se však příliš nedařilo ani v dalších zápasech, i když k dobru samozřejmě musíme přičíst dva body vysekané z ledu Vrchlabí. Také ve druhém domácím utkání opouštěli Orli led jako poražení, tentokrát si na své konto připsali alespoň jeden bod za prohru na samostatné nájezdy s Ústím nad Labem. Následující výlet do Chomutova skončil prozatím nejvyšší prohrou 4:6.

Vítězná série a Pláškovo hostování

Na premiérové tříbodové vítězství museli Jihomoravané čekat až do 5. kola, kdy na svém ledě přivítali Tábor. Výhra 4:2 domácí borce řádně nabudila a herní pohodu si přenesli i do dalšího utkání s Jihlavou, kterou vyprovodili zpět na Vysočinu výsledkem 3:1. Příští zápas v Benátkách nad Jizerou skončil zatím nejvyšší výhrou Orlů 3:0, a když si poté poradili také s mužstvem Písku, začala se do znojemského hnízda vkrádat zdravá suverenita.

foto
Karel Plášek v barvách Písku

Jako zlomové se ukázalo být 9. kolo v Olomouci, kde výborně rozjetou mašinu zastavily dva rychlé góly v poslední třetině. Konečný úder pak dostalo Znojmo v prodloužení, na Hané tak znovu ochutilo hořkost porážky. Mač v Olomouci byl také na nějakou dobu poslední pro Karla Pláška, kterého klub poslal na měsíční hostování do Písku. Na jihu Čech se rychlonohý útočník setkal s další významnou exznojemskou oporou - Jiřím Hešem. Plášek se svému přechodnému zaměstnavateli předvedl v nejlepším možném světle a hned v úvodním utkání skóroval. V nejbližších dnech by mělo Pláškovo hostování končit, a orlí “40” by tak znovu mohla navléknout červenobíločerný dres.

Stará bolest - gólmani!

Ve 12. kole doma s Kadaní odchytal svůj poslední vítězný zápas Luboš Horčička. Avizované problémy s nataženými kolenními vazy prozatím nedovolily znojemské gólmanské jedničce naskočit na led. Mezi brankové tyče se tak musel v dalším velice očekávaném duelu v Třebíči postavit třinecký Peter Hamerlík. Ten se však zhostil své role famózně a před početnou výpravou fanoušků ze Znojma pomohl svému týmu k vítězství 2:0.

30.10. odstartovala černá série Orlů. Vše začalo domácí prohrou s Havlíčkovým Brodem. V divácky přitažlivém utkání tentokrát zaskakoval za Horčičku Ondřej Kacetl, ale ani on ani obrovský tlak v posledních minutách k bodům nevedl. K bodovému zápisu Znojmu nepomohl ani další třinecký gólman Martin Vojtek, který odchytal šedesát minut v Berouně. Pětici gólmanů, strážících klec Jihomoravanů, prozatím uzavírá Michael Panec. Výsledková mizérie se pochopitelně promítla také v tabulce. Z průběžného třetího místa klesli Orli až na současné místo sedmé.

Znojemští reprezentanti

Trenérské duo Soudek-Kastner muselo v posledních zápasech řádně míchat sestavou. Třinečtí mladíci Orsava, Hrňa a Kania si začali plnit povinnosti ve svém mateřském klubu, útočník Beroun bojoval s nastřeleným kotníkem a ze soupisky pomalu vypadávali i další hráči. Po zveřejnění nominace reprezentačního výběru hráčů do 20 let, kde se objevila jména Adama Havlíka, Tomáše Rachůnka, Martina Pláňka a Jakuba Orsavy, museli trenéři sáhnout k odložení dvou zápasů – doma s Vrchlabím a v Ústí nad Labem. Další utkání tak odehrají Znojemští v pondělí 15. 11. v Ústí nad Labem, doma pak přivítají ve sváteční středu 17. 11. Chomutov.