Pokoří Orli na čtvrtý pokus Lublaň?

SO 7. 1. 2012
<em>Znojmo</em> - Další porce hokejové zábavy se hrne do ochozů znojemského zimního stadionu. Po dvou domácích zápasech s rakouskými velikány z Vídně a Salzburgu přijíždí na jih Moravy Lublaň. Se slovinským mužstvem mají Orli pasivní bilanci – ze všech tří dosavadních vzájemných duelů odcházeli poraženi. Protrhne Znojmo na svém ledě smolnou česko-slovinskou sérii? Zápas o další důležité body startuje v neděli v 17:30.

Představení soupeře

Hlavní a zároveň největší město Slovinska Lublaň je domovinou hokejového klubu se slavnou minulostí. Také letošní ročník začala HDD Tilia Olimpija Ljubljana, jak zní celý název mužstva, ve velkém stylu a dlouhou dobu se pohybovala mezi trojicí nejlepšch týmů ligy. Mírný prosincový pokles formy však přinesl pád na současné šesté místo s tříbodovým náskokem na sedmou Vídeň. Orli ztrácejí na svého soupeře bodů deset.

Úvodní tři utkání roku 2012 přinesla Lublani dvě vítězství a jednu prohru. Na Nový rok vybojovali Slovinci důležité body na ledě Vídně, dva dny poté podlehli v gólové přestřelce Salzburgu 6:7. V pátečním kole přivítali hráči v zelenobílých kombinacích Villach, který bez problémů přehráli 4:1.

Trenérský tandem Hannu Järvenpää a Andrej Hebar se může v bráně spolehnout na amerického gólmana Jeana Philippe Lamoureux, jenž patří k nejvytíženějším a zároveň s úspěšností 92,8 % k nejlepším maskovaným mužům soutěže.

Defenzivní část mužstva se opírá o kanadské pilíře Jamieho Frasera (7 + 16) a Scotta Hothama (5 + 12). S přelomem roku se začalo bodově dařit dalšímu zadákovi Damjanu Dervaricovi (v posledních třech utkáních 1 + 2).

Postrachem pro soupeřova gólmana je především první útočná formace Lublaně ve složení Taylor-Music-Hughes. Všichni tři jmenovaní borci se nacházejí v první třicítce bodování ligy, John Hughes navíc statistikám s bilancí 15 gólů a 32 asistencí kraluje. V barvách Slovinců nalezneme také českého útočníka Petra Šachla.

Vzájemné zápasy

Obě mužstva se v letošní ligové sezóně střetla již třikrát a ve všech zápasech byla úspěšnější Lublaň. V prvním vzájemném měření sil vyhráli Slovinci 4:1, když Znojmo snížilo na konečný stav až ve třetí třetině po spolupráci Petra Puchera a Jana Platila. Ve druhém utkání na ledě Znojma padla pouze jedna branka do sítě Ondřeje Kacetla, jejíž zásluhou získala vítězství opět Olimpija. Prozatím poslední duel v hlavním městě Slovinska začal lépe pro hosty, za něž skóroval již ve 4. minutě Jiří Beroun, domácí poté zabrali a pěti góly strhli vítězství na svou stranu. V závěrečném dějství ještě dokázal snížit na konečných 5:2 Peter Pucher.

Z kabiny Orlů

Po sérii pěti proher přeřadili znojemští hokejisté na vyšší obrátky a přinesli do klubové kasičky tolik potřebné body pro boje o play-off. V domácím utkání přivítali loňského mistra EBEL ze Salzburgu. Již ve 4. minutě explodovala na tribunách vlna nadšení po gólu Martina Podešvy, kterého ještě v první třetině napodobil Peter Pucher. Ve druhém dějství navýšil náskok Orlů Tomáš Komínek, a do poslední dvacetiminutovky tak vstupoval jeho tým za stavu 3:0. Ve třetí třetině se dvakrát prosadili i hosté, Znojmo však zásluhou gólu Mika Dantona nedovolilo zdramatizování hry a zaslouženě získalo oba dva body.

foto
Jakub Stehlík patří k nejspolehlivějším bekům Orlů

Po zdravotních potížích se do znojemské sestavy vrátil obránce Jakub Stehlík, naopak problémy s ramenem vyřadily dalšího beka Lubomíra Štacha, jehož start proti Lublani je nejistý. Orli by tedy do nedělního utkání měli nastoupit ve stejném složení, v němž odehráli duel se Salzburgem. V bráně se představí opět Ondřej Kacetl, jenž v posledních dvou zápasech vychytal dvě trestná střílení.

Znojemský asistent trenéra Petr Kučírek předvídá tvrdý souboj. „Očekávám, že Olimpija přijede s defenzivní taktikou. Budeme se snažit o hru do útoku s maximálním využitím gólových příležitostí. Věřím ve vítězství,“ prohlásil Kučírek, jenž vede orlí střídačku při trestu hlavního kouče Martina Stloukala.

Hlavní: Roland Altersberger, Christian Jelinek (oba AUT)
Čároví: Timo Ettlmayr, Martin Smeibidlo (oba AUT)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Bořuta, Škadra, Pláněk, Stehlík, Hájek, Vosátko, Hranáč - Šeda, Kanko, Danton - Haman, Podešva, Havlík - Beroun, Pucher, Staněk - Bartoš, Lattner, Komínek - Jarůšek.

HDD Tilia Olimpija Ljubljana: Lamoureux – Fraser, Hotham, Groznik, Cole, Vedlin, Dervaric, Cvetek, Smirnov – Taylor, Music, Hughes – Sachl, McBride, Pance E. - Pance Z., Hocevar, Golicic – Sefic, Bernik, Ograjensek.