Pokoří Orli na třetí pokus Lublaň?

PO 21. 11. 2011
<em>Znojmo</em> - Skutečně mezinárodní program mají před sebou znojemští hokejisté po konci reprezentační přestávky. Po rakouském Villachu a maďarském Fehérváru přichází na řadu slovinská Lublaň, tým s nímž Orli v předchozích zápasech nedokázali bodovat. Dvě víkendová vítězství a posun na osmé místo tabulky dávají tušit, že tentokrát by Znojmo mohlo zlomit odpor houževnatého soupeře. Hala Tivoli hostí souboj obou mužstev v úterý od 19:15 hodin.

Představení soupeře

Po několika posledních méně vydařených ročnících se v hlavním městě Slovinska schyluje ke zlomové sezóně. Lublaň si od startu ligy drží svůj vysoký hokejový standard, průběžná třetí příčka tabulky EBEL a šestadvacet bodů na kontě činí ze Slovinců nejúspěšnější nerakouské město soutěže.

V předchozích třech zápasech Lublaň poměřila síly s Klagenfurtem, Záhřebem a v posledním kole přivítala na svém ledě Jesenici. První dvě utkání sice Olimpija prohrála, hlavně těsná porážka s Chorvaty 1:2 zřejmě hodně zamrzela, ve slovinském derby však již vytěžila maximum z domácího prostředí a vcelku jasně přehrála soupeře v poměru 5:2.

Bývalý finský reprezentant na střídačce slovinského mužstva Hannu Järvenpää šéfuje nejlepší obraně soutěže, kterou fantasticky doplňuje americký gólman Jean Philippe Lamoureux, jenž s úspěšností svých zákroků 93,7 % patří po zásluze na druhé místo v hodnocení ligových brankářů. V defenzívě týmu jsou takřka nepřehlédnutelní zejména tři kanadští zadáci Jamie Fraser, Scott Hotham a Brad Cole.

V útočné fázi Lublaň malinko pokulhává, 58 vstřelených branek ji řadí až na osmé místo mezi soupeři. O velkou část těchto gólů se postaral další Kanaďan ve slovinských službách John Hughes (6 + 20), nejproduktivnější hráč týmu v loňské sezóně. O pár bodů za ním se drží Ales Music (9 + 11).

Vzájemné zápasy

Obě mužstva na sebe v letošním ročníku narazila již dvakrát. První setkání proběhlo na ledě Olimpije, kde domácí od prvních minut drželi jasně otěže utkání ve svých rukou. Dvě rychlé trefy z úvodních minut otupily znojemský nátlak, další dvě branky v průběhu hry přinesly klid na slovinské hokejky, jediný gól Znojma zaznamenal ve třetí třetině Peter Pucher. Také v odvetě na jihomoravském ledě byli šťastnější Lublaňští. V podivném utkání se na první a zároveň poslední branku čekalo až do 34. minuty, kdy se v přesilové hře prosadil Cvetek. Jen dodejme, že v obou zápasech se mezi brankové tyče postavil Ondřej Kacetl.

Z kabiny Orlů

Uplynulý víkend přinesl do znojemského hnízda nejen dvě vítězství a čtyři zasloužené body, ale také návrat ztraceného sebevědomí, které mužstvu tolik chybělo. Nedělní utkání s Fehérvárem přitom pro Orly nezačalo příliš dobře, po první třetině byl k úspěchu blíže maďarský soupeř. Ve druhém dějství již domácí přepnuli na vyšší obrátky, hra dostala tempo a přišly i góly. Ve druhé třetině se dokázali prosadit spoluhráči z jedné formace Peter Pucher a Martin Podešva, záhy se k nim přidal svou první gólovou trefou v sezóně David Bartoš. Fehérvár sice na začátku třetí periody srovnal, ale s tím se nechtěl smířit Jan Lattner, jenž ustálil skóre zápasu na číslech 4:3.

foto
Peter Pucher patří k nejproduktivnějším hráčům Orlů

Trenérský tandem Martin Stloukal a Petr Kučírek měl po těsné výhře důvod k radosti. Potěšující je rovněž fakt, že do solidní gólmanské formy se dostává Ondřej Kacetl, který je s úspěšností 88,3% na čtrnáctém místě mezi ligovými gólmany. Ten nastoupí jako jednička i do utkání s Lublaní. Ve znojemské sestavě momentálně nenalezneme jména dvou zraněných útočníků Jana Šedy a Davida Videlky, mimo hru je rovněž další forvard Vladimír Říha.

Malé okénko do statistik nám prozradí, že produktivně mužstva vévodí znojemský odchovanec Adam Havlík (6 + 8), jenž je také nejpilnějším střelcem Orlů. Těsně za ním se pohybují se shodným počtem bodů Petr Kanko (4 + 9) a Peter Pucher (4 + 9). Mezi obránci hraje prim Lubomír Štach (3 + 7), především střelecky se daří Martinu Pláňkovi (5 + 2). V bodování +/- se v čele drží Peter Pucher s pěti plusovými body. Po odchodu Jana Platila (52 TM) převzal štafetu nejtrestanějšího hráče Martin Podešva (35 TM).

Hlavní: Martin Bogen, Christian Jelinek
Čároví: Martin Smeibidlo, Norbert Mathis (všichni AUT)

Sestavy z posledního utkání

HDD Tilia Olimpija Ljubljana: Lamoureux - Cole, Vedlin, Cvetek, Dervarič, Fraser, Hotham, Smirnov - Mustonen, Šachl, Pance E.- Pance Ž., Hočevar, Ropret - Taylor, Mušič, Hughes - Sefič, Verlič, Ograjenšek.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Stehlík, Škadra, Pláněk, Štach, Hájek, Vosátko, Hranáč, Bořuta - Beroun, Haman, Kanko - Podešva, Pucher, Staněk - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Lattner, Trojan, Havlík.