Orli Znojmo Orli Znojmo

Polský talent Wronka: Hokej miluji a snažím se ho dělat co nejlépe

Polský talent Wronka: Hokej miluji a snažím se ho dělat co nejlépe

Patryk Wronka patří mezi největší talenty polského hokeje. To dokazoval i na posledním světovém šampionátu první divize, na kterém dokonce ovládl produktivitu. Nyní si v dresu Orlů vyzkouší mezinárodní Erste Bank Eishockey ligu. Přečtěte si s ním rozhovor.

Proč jste se rozhodl hrát zrovna hokej?
Protože mě tato hra zaujala nejvíce. Vyrůstal jsem v rodině, která má hokejovou tradici a já jsem v tom chtěl pokračovat.

Jak moc je hokej v Polsku populární v porovnání s jinými sporty?
Příliš populární sport to tady není. Každým rokem je však vidět zřetelný pokrok. Hokej získává nové fanoušky. V tuto chvíli je u nás nejpopulárnější fotbal a volejbal.

Jaké je to zahrát si mistrovství světa v domácím prostředí před vyprodanou arénou?
Byly to úžasné pocity. Vždy je skvělé nastoupit v reprezentačním dresu. Fanoušci nás opravdu podporovali. I kvůli nim jsme chtěli postoupit. Bohužel se to ale nepovedlo.

Vyhrál jste bodování první divize světového šampionátu. Proč jste se rozhodl zrovna pro nabídku Znojma?
Mám rád EBEL. Myslím si, že tu můžu hokejově růst. Znojmo jsem si vybral, protože jsem slyšel hodně pozitivních ohlasů ohledně trenérského štábu. Roli hrála ale i účast v hokejové Lize mistrů. Určitě mi toto angažmá přinese hodně zkušeností. Je to pro mě velká výzva, jelikož soutěž má obrovskou kvalitu. Jsem opravdu rád, že jsem tady.

K posunu v kariéře vám jistě pomohlo již zmiňované mistrovství světa...
Samozřejmě! Nešlo by to ale bez dřiny a tvrdé práce. Hlavně bych chtěl říct, že bez skvělých spoluhráčů v reprezentaci a důvěry od trenérů by to bylo daleko těžší.

Patryk Wronka po boku Jasona Spezzy (Dallas Stars) a Jeffa Skinera (Carolina Hurricanes)

Dva týdny jste strávil na přípravném kempu v kanadském Torontu. Jak jste se tam dostal?
Do Toronta mě po světovém šampionátu pozval můj skvělý trenér Jari Byrski. Měl jsem tam příležitost trénovat s nejlepšími hráči na světě, ať už s Jasonem Spezzou nebo Jeffem Skinerem. Byla to pro mě obrovská zkušenost a zážitek.

V létě jste se připravoval individuálně?
Připravoval jsem se v Polsku s trenérem Pawlem Gasiorem. Trénoval jsem opravdu hodně. Zaměřil jsem se hlavně na sílu a koordinaci.

Jaký je vůbec rozdíl mezi polskou ligou a mezinárodní úrovní? Co čekáte od přechodu do Erste Bank Eishockey ligy?
V naší lize jsou tři týmy na dobré úrovni. Myslím herně. Tyto celky mají i vybudované finanční zázemí. Velmi málo klubů ale dává šanci mladým hráčům, čímž ztrácí naše reprezentace. Myslím si, že EBEL bude rychlejší. Čekám daleko vyšší úroveň.

Jak byste se charakterizoval jako hráč, a co byste na sobě zlepšil?
Moji trenéři si myslí, že má síla spočívá v citu, kdy přihrát a kdy ne. Jsem rychlý a mám přehled o situaci. Naopak nevyhledávám fyzické kontakty, protože jsem menšího vzrůstu. Rád bych zlepšil všechny herní prvky, ale určitě musím více střílet.

Jaké máte ambice?
Vždy chci překonávat nové cíle a rekordy. Doufám, že s týmem zažijeme nějaký velký úspěch. Na to teď myslím.

Cítíte se být slavným?
Ne. Necítím se tak. Prostě se snažím dělat nejlépe to, co miluji. Je hodně lidí, co jsou rádi za to, jaký mám k hokeji přístup, ale nechci stát na místě. Chci něco dokázat.

Orli teď asi mají mnoho polských fanoušků...
Ano, přátelé z Polska říkali, že mě a můj nový klub budou sledovat. Dokonce mě přijedou čas od času navštívit. Hodně lidí mi gratulovalo.

Máte nějaký oblíbený klub nebo hráče?
Určitě Podhale Nowy Targ. Vyrůstal jsem tu a je to má srdeční záležitost. Vzorem je pro mě Patrick Kane z Chicaga. Typologicky jsme si podobní.

Sledujete i nějaké jiné sporty?
Ano, mám rád fotbal a basketbal.