Předkolo play-off s Benátkami: Tuhý boj až do konce!

Aktuální zprávy
PO 7. 3. 2011
<em>Znojmo</em> - 15. září 2010, 17:30 – 28. února 2011, 20:00. Dvě data, dva časové údaje. První datum poukazuje na úvodní ligové utkání sezóny 2010/2011, které Orli sehráli v Hostan aréně s Hradcem Králové, druhé uvádí závěrečný zápas čtvrtfinále play-off s Jihlavou. Brány semifinále zůstaly Znojmu uzavřeny, pomalu doznívají emoce, začíná se spekulovat, vyvozovat, ale rovněž hodnotit. Ani my nezůstáváme pozadu a ještě začerstva si shrneme znojemskou cestu vodami play-off. První zastávka naší plavby – Benátky nad Jizerou.

Rok s rokem se sešel a Znojmo si opět muselo vydobýt účast v elitní osmičce přes zrádné předkolo. Šesté místo po základní části přisoudilo Orlům starého známého soupeře z vyřazovacích bojů Benátky nad Jizerou. V repríze loňského předkola, které bylo úspěšnější pro jihomoravský klub, jsme se dočkali překvapivých výsledků se šťastným koncem pro znojemské hráče.

Znojmo-Benátky n./J. 1:3 „První klopýtnutí“

Natěšené domácí publikum, které mezi sebou opět přivítalo své v Plzni hostující hvězdy Karla Pláška, Radka Hamana a Tomáše Rachůnka, se ještě nestačilo uvelebit na místech v ochozech zimního stadionu a Orli již zásluhou Jana Lattnera vedli. Veselí však ve tvářích znojemských fanoušků nezůstalo příliš dlouho. Stačily necelé dvě minuty, Benátky srovnaly skóre a chvíli před koncem první třetiny se dokonce dostaly do vedení. Hosté výbornou obrannou hrou téměř vymazali znojemské útočníky, navíc časté vylučování znemožnilo soustavný tlak na benáteckou bránu, což soupeř ještě ve druhé periodě potrestal a odskočil Znojmu na rozdíl dvou branek. Poslední dějství již žádnou změnu nepřineslo, z prvního vítězství si tak radovaly Benátky nad Jizerou. Stav série 0:1.

Znojmo-Benátky n./J. 2:1p „Spásná trefa v prodloužení“

Před druhým zápasem v Hostan aréně došlo k největší změně ve znojemském brankovišti. Ondřeje Kacetla, jenž odchytal první utkání, vystřídal uzdravený Luboš Horčička. Benátečtí i nadále pokračovali v téměř bezchybné obranné činnosti, ve které Orli hledali jen ztěží skulinky. Gólu jsme se tak dočkali až ve druhé třetině a do vedení šli opět hosté. Tentokrát však rychlou odpověď našlo i Znojmo a z hokejky rychlíka Karla Pláška srovnalo krok. Tlak, který si domácí vytvořili v poslední třetině, nevedl k brankovému výsledku, o konečném skóre tak mělo rozhodnout prodloužení. To však netrvalo dlouho. Jiřímu Berounovi stačila necelá minuta a svým gólem spustil lavinu oslav v hledišti. Stav série 1:1.

Benátky n./J.-Znojmo 7:1 „Krok od vyřazení“

Ne každý den je úspěšný. Jsou chvíle, kdy do sebe nezapadne téměř nic. Dvojnásob to platí v hokeji. Nejvyšší prohra Znojma v play-off je datována 12. únorem.

foto
Lubomír Štach v sérii 2:0

Utkání se přitom od prvních minut nevyvíjelo nikterak zle. Už v úvodu hry napřáhl Lubomír Štach a Vošvrda v benátecké kleci byl nucen kapitulovat poprvé. Poprvé a zároveň naposled. Další dějství již bylo plně v režii Benátek. Ty dokázaly využít tři z nabízených přesilových her, předčily Orly jak v nasazení, tak v proměňování přesilových her. Ani Luboš Horčička nezvládl čelit střelcům od řeky Jizery a v polovině utkání přenechal svou pozici navrátivšímu se Ondřeji Kacetlovi, i ten byl nucen vytahovat puk ze své branky dvakrát, a skóre na časomíře se tak zastavilo na čísle sedm. Stav série 2:1.

Benátky n./J.-Znojmo 1:2 „Bez opor vítězně“

Ve druhém utkání na svém kluzišti měly Benátky k dispozici mečbol, kterým mohly celou sérii ukončit, navíc Znojmo se muselo v dalších bojích obejít bez svých čtyř plzeňských opor. Orli se však ukázali jako bojovníci a rozhodně se nechtěli vzdát, což ukázal již v závěru první třetiny Richard Jarůšek, jenž vykřesal pro svůj tým průběžné vedení. V úvodu druhého dějství přidal pojistkovou trefu Lubomír Štach, kterému benátecký led evidentně svědčil. Benátečtí se začali pochopitelně hrnout do útoku, ale skvělý Kacetl byl k nepřekonání. Inkasovat byl nucen až v poslední dvacetiminutovce z trestného střílení. Další gól už však nepadl, konečné rozhodnutí o vítězi tak mělo padnout až na znojemském ledě. Stav série 2:2.

Znojmo-Benátky n./J. 5:1 „Vítej, čtvrtfinále!“

Celé klání mezi oběma soupeři se dočkalo svého pátého pokračování. Na první gól se opět nečekalo dlouho, stačilo necelých pět minut a znojemské tribuny rozjásal svým přesným zásahem Martin Pláněk. O chvíli později navýšil skóre znovu Martin, tentokrát však Podešva. Po druhé třetině již na časomíře svítil stav zápasu 4:0, gólových ovací se dočkali Vladimír Říha a Tomáš Komínek. Právě Komínek vstřelil i pátou, poslední branku svého týmu. O dílčí radost připravil výtečného Ondřeje Kacetla ve znojemské kleci jediný benátecký střelec večera Josef Skořepa. To však již nic nezměnilo na tom, že Orli dokázali opět úspěšně přebrodit nebezpečnou řeku Jizeru, jež je dělila od čtvrtfinále s Jihlavou. Konečný stav série 3:2

Hvězdy série

foto
Ondřej Kacetl jako hvězda série

Ondřej Kacetl (Znojmo) – Skvělý znojemský, teprve dvacetiletý gólman, se dočkal svého prvního velkého úspěchu v A-mužstvu. Po absenci Luboše Horčičky se stal jeho více než kvalitní náhradou, svými výkony si získal podporu i v široké znojemské veřejnosti. Pouhých sedm inkasovaných gólů v jeho podání bylo základním kamenem postupu do čtvrtfinále.

Tomáš Vošvrda (Benátky nad Jizerou) – Gólman z Liberce sice odchytal v základní části za Benátky pouhých devět zápasů, v předkole play-off však dostal přednost před svými kolegy. Důvěru, kterou do něj trenéři vložili, oplatil beze zbytku. Obdržel 11 gólů v pěti zápasech, z toho 5 branek inkasoval až v tom posledním. Dlouhou dobu byl pro znojemské střelce tvrdým oříškem.