Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

Prezident Pavel Ohera: Věříme v návrat diváků, chceme sázet na mladší hráče

Prezident Pavel Ohera: Věříme v návrat diváků, chceme sázet na mladší hráče

Znojemský hokejový klub zažil asi nejzvláštnější sezónu ve své novodobé historii. O dopadech celosvětové pandemie, opětovném vstupu na mezinárodní scénu, plánech na skladbu kádru pro nadcházející ročník nebo podpoře partnerů vypovídá prezident Orlů Znojmo Pavel Ohera. „Chceme sázet na mladší hráče," deklaruje.

Je to týden a půl od chvíle, kdy bylo Znojmo opět přijato do mezinárodní Bet-at-home Ice Hockey League. Jak probíhalo vyjednávání a v čem spočíval zmiňovaný rozpor mezi Orly a ligou ohledně opětovného přistoupení?
Musím říct, že jsem dlouho zvažoval, zda se mi chce hokej tzv. “dělat” dál. Nakonec jsem se ale rozhodl, že do toho půjdu. Po diskusi uvnitř klubu i s partnery jsme věděli, že chceme zpět do mezinárodní ligy. Když jsme z ní před rokem odcházeli, bylo nám přislíbeno, že při návratu nebudeme muset nic platit. Ostatně liga měla u sebe celou dobu i naši kauci ve výši 50 tisíc eur, která se používá jako záloha pro nepředvídatelné výdaje. Jenže během toho jednoho roku se vedení ligy vyměnilo a nový prezident Jochen Pildner-Steinburg nám po zaslání přihlášky na začátku letošního roku sdělil, že bychom měli stejně jako každý nový účastník zaplatit 150 tisíc euro coby vstupní poplatek.

Jak jste situaci vyřešili?
Všem klubům i lize jsme poslali informaci, že jsme ochotni zaplatit 30 tisíc euro a že se necítíme být novým klubem. Byli jsme poté v kontaktu s prezidentem i viceprezidenty ligy, nakonec jsme dva dny před zasedáním dostali nabídku, že pokud budeme ochotni zaplatit 50 tisíc euro, může se o nás přímo hlasovat. To jsem nakonec akceptoval a ze svého ty peníze zaplatil. Stávající kluby nás poté odsouhlasily.

Kromě Znojma ligové zasedání přijalo za nové členy ještě slovinskou Lublaň a italskou Val Pusterii, tedy celkem tři mimorakouské kluby. Jediný rakouský kandidát z Feldkirchu hlasováním nepošel. Co na to říkáte?
Osobně jsem to tedy nečekal. Za hlavního favorita jsem považoval druhý klub z Linze, který ale nakonec vinou ztráty sponzorů kvůli tamním sporům musel odstoupit. Rovněž jsem si myslel, že druhý italský klub neprojde. Nakonec to dopadlo úplně jinak. Z marketingového hlediska je to ale pro ligu určitě dobře.

„Věřím, že díky vakcinaci se postupně vrátíme k normálu.“

Pavel Ohera (prezident klubu)

Můžete nastínit, jak ovlivnila klub a zejména jeho finance pandemie koronaviru?
Samozřejmě tato sezóna byla velmi devastující. Měli jsme omezené příjmy, odehráli jen pět utkání, v podstatě jako by ročník vůbec neproběhl. Celosvětově je ta situace složitá. Věřím ale, že díky vakcinaci se postupně vrátíme k normálu.

Jak se ke klubu v této složité době zachovali partneři? Cítíte jejich podporu?
Musím bohužel říct, že vůbec necítíme podporu od města Znojma. Už na jaře jsme dostali informaci o tom, že náš příspěvek z rozpočtu bude krácen. Tomu vzhledem k situaci samozřejmě rozumíme. Ale už nerozumíme tomu, že by měl být zkrácen o nějakých 55 až 60 procent. Město určitě nebude mít šedesátiprocentní výpadek příjmů. Chápeme, že doba je zlá, a s nějakým krácením jsme počítali, ale o takovou sumu nebyl zkrácen nikdo další. Měl jsem i jednání s vedením města, které se k tomu staví tak, že pokud tady hokej nebudeme hrát, tak je mu to vlastně jedno. Město přitom podle mého názoru naprosto ignoruje reálná čísla, turistické a marketingové přínosy, které Znojmu naše účast v zahraniční lize přináší a které jsou i podle analýz reálně měřitelné. Nemluvě o tom, že děláme osm měsíců v roce pravidelně zábavu pro téměř deset procent obyvatel města. Mám pocit, že se rozhoduje spíše podle pocitů a kamarádství, než na základě reálných čísel. Podle mě si na radnici neuvědomují, že to není o mně nebo o klubu, ale o tom, že na zimní stadion chodí místní lidé, Znojmáci, kteří mají hokej rádi. Je to prokazatelně nejpopulárnější a největší pravidelná akce ve Znojmě. Možná právě teď přišel čas k tomu, aby se i fanoušci - občané ozvali a dali městu vědět, že ve Znojmě kvalitní hokej chtějí a zároveň na něj chtějí chodit do důstojného stánku, který by si jako nejnavštěvovanější sportoviště města rozhodně více pozornosti směrem ke kultuře prostředí a pohodlí diváků zasloužil. Počkáme, jak to nakonec skutečně bude, a podle toho se rozhodneme, co dál.

A co ostatní partneři?
Ti naši partneři, které pandemie až tak výrazně nezasáhla, se k situaci postavili výborně a svoji podporu buď zachovali na stejné úrovni nebo ještě navýšili, ať už jde o Aqotec, Nevogu, ale i všechny další, kteří nám s letošní sezónou pomáhali a věříme, že budou pomáhat dál. Je nám jasné, že lidi teď mají trochu jiné starosti, než hokej, o to cennější taková podpora je. Za to bych jim chtěl mockrát poděkovat.

„Jsme připraveni učinit taková opatření, aby, pokud to jen trochu bylo možné, lidé v ochozech mohli být.“

Pavel Ohera (prezident klubu)

Věříte návratu diváků do ochozů? Jste případně ochotni pravidelně testovat, ať už tým či diváky?
Samozřejmě chceme hrát před diváky a jsme připraveni učinit taková opatření, aby, pokud to jen trochu bylo možné, lidé v ochozech mohli být. Přeci jen to děláme hlavně pro ně. Tým jsme pravidelně testovali už v uplynulé sezóně, byť to bylo jen kvůli tréninkům a nakonec jsme hrát nemohli. Ale dařilo se nám jednotlivé nemocné izolovat a celé to fungovalo velmi dobře. Takže tady si věříme a jsme připraveni se situaci přizpůsobit.

Plánujete řešit situaci fanoušků, kteří si zakoupili permanentní vstupenky na uplynulou sezónu?
Ruku v ruce s tím, že nyní již víme, co za soutěž budeme v příštím roce hrát, jsme začali připravovat systém možných kompenzací, který brzy zveřejníme. Jsme si plně vědomi toho, že situace je nyní těžká nejen pro nás, ale také pro některé naše fanoušky. Přesto doufáme, že velká část z nich koupi loňské permanentní karty vezme jako pomoc klubu. Ta byla opravdu zásadní a je na místě za ni velmi poděkovat. Dá se říct, že fanoušci, kteří tímto způsobem projeví ke klubu solidaritu, velkou měrou také přispěli k návratu do mezinárodní soutěže.

Jak vypadá skladba kádru na následující sezónu? Jak by se Orli chtěli v mezinárodní lize prezentovat?
S částí hráčů, kteří ve Znojmě letos působili, jsme dohodnuti i na smlouvách pro příští ročník. Část z nich ještě hraje v jejich aktuálních klubech play-off. Asi ale můžu říct, že i příští sezónu budou působit ve Znojmě Tomáš Svoboda i Vojtěch Němec. Obecně lze říci, že tým chceme omladit a trochu změnit náš přístup směrem k cizincům. V kádru bychom chtěli mít maximálně dva až tři. V posledních letech se ta “cizinecká” cesta úplně neosvědčila, zahraniční hráči ke svému angažmá občas přistupují trochu jako k dovolené a zajímají je pouze jejich individuální statistiky, kolektivní úspěch jim nic neříká. Chceme sázet spíš na mladší talentované hráče. Dáme jim šanci a naším cílem je, abychom na ledě "jezdili po zadku" a i když prohrajeme, diváci budou moci říct, že jsme ze sebe vydali vše.