Orli Znojmo Orli Znojmo

Příprava byla velmi kvalitní, pochvaluje si Radek Haman

Příprava byla velmi kvalitní, pochvaluje si Radek Haman

Znojmo - Suchá příprava Orlů na novou sezónu se pomalu blíží ke svému konci. Hráči po ní absolvují krátkou dovolenou, aby se mohli 19. července hlásit trenéru Soudkovi již v hokejové výstroji. První zápas poté sehrají o deset dní později, kdy do Hostan arény zavítá mužstvo Havlíčkova Brodu. Na svou dvanáctou sezónu v dresu Znojma se připravuje i jeho nestárnoucí kapitán Radek Haman.
Příprava se blíží ke konci, jak ji zpětně hodnotíte?

Velmi dobře, protože byla velmi kvalitní. Myslím si, říkal jsem to i Karlovi Soudkovi, že je určitě srovnatelná s přípravami, co měl Miloš Hořava s Radimem Rulíkem. Takže náročná, hodně náročná příprava, řekl bych v duchu moderního trendu, jako jsou různé nové cviky. Takže určitě, co se týče kvality, naprosto skvělá. Na druhou stranu zase hodně dlouhá, to je ta horší stránka, ale je to nutnost, kterou bereme.

Říkal jste moderní nové cviky, co konkrétně to bylo?

Moderně, teď poslední dobou bosu, půl balóny, pak taky aqua vaky na zádech a jejich různé přenášení, nízké přeskoky... Takže spíš takovýhle trend, hodně do výbušnosti a rychlosti, což samozřejmě každého trošičku víc baví, na druhou stranu je to hodně náročné.

V porovnání s loňskem je příprava náročnější?

To rozhodně. Byla jiná. Já si myslím, že i loni jsme byli dobře připraveni na sezónu, ale tohle je zase něco úplně jiného. Myslím si, že je to dané tím věkovým rozdílem trenérů. Pan Neliba byl trošku starší, už měl něco zažitého, vyzkoušeného, Karel Soudek vlastně v seniorech začíná, takže ty moderní trendy přípravy tam jsou jasně dané.

Teď se Vás ptám spíše jako sportovního manažera, příjdou na led nějací noví hráči, třeba už 19. července?

Příjde takových 8 – 9 nových hráčů na zkoušku. V podstatě to bude něco jako obdoba kempu, takže 14 dní by nás mělo trénovat 6 pětek, to znamená 30 lidí. Po 14 dnech bychom to měli trošičku zužovat, takže každý hráč bude mít šanci se o místo poprat.

Máte letos 13 přípravných utkání, to je docela hodně....

Je to hodně, ale je tam trošku malinký otazník. Všechny jsou potvrzeny, ať už přes maily nebo fax. Třeba s Koreou to můžeme potvrzovat, jak chceme, pokud nepřiletí, hrát s ní nebudeme. Zatím jedinou změnou je, že 10. září nejedeme do Písku ale do Chrudimi.

Sledoval jste MS?

Samozřejmě, že jsem ho sledoval.

A co jste říkal na výkony kluků ze Žďáru?

No, dobrý. Myslím, že i celkově se to muselo líbit všem. Přiznám se, že tam po té základní skupině žádné nadšení nebylo. Myslím si, že jen úplně velký optimista věřil v to, že to po základní skupině, třeba v zápase s Kanadou, zvládnou, protože utkání předtím nebyla nic moc. Ale samozřejmě ten konec se počítá a bylo vidět, že hlavně ta soudržnost týmu byla skvělá, a že tam kluci dali opravdu to srdíčko, což rozhodlo. A tím že tam byli tři ze Žďáru, tak jsem to klukům dával v kabině, jak se říká, sežrat.

Znáte se spolu? Hokejistů ze Žďáru moc známých není...

Známe. Opravdu jich tolik není, ale vím, že třeba Martin Rousek hrával za Spartu roky, takže něco se tam najde, třeba i v prvních ligách. Ale tady ty tři už těžko někdo překoná, já už asi ne.

Co říkáte na nový herní systém první ligy, který ještě není oficiálně potvrzený?

Není oficiálně potvrzený. Teď bude celostátní konference, tam se to v podstatě musí odsouhlasit. My jako první liga jsme proti tomu, jelikož ten systém není vyhovující z hlediska toho, že lední hokej, když to tak řeknu se stává v podstatě doplňkovým sportem pro atlety. My trénujeme dva a půl měsíce na suchu, teď budeme dva měsíce na ledě a pak máme defacto pět a půl měsíce ledního hokeje, což by měla být hlavní náplň. Mančafty končí vlastně začátkem února, což je hrozně brzo na lední hokej. Tam by se mělo hrát do konce března. My jsme navrhovali už v loni, aby první liga hrála čtyřkolově, abychom si zahráli hodně zápasů a mladí kluci byli v zápřahu, potom až play off. Bohužel výkonný výbor rozhodl takto, takže teď záleží co konference, která může všechno zvrátit, ale zatím platí to, co navrhli.