První derby sezóny je tady, Orli letí do Vídně!

ČT 17. 9. 2015
Znojemské hokejisty čeká první venkovní utkání v novém ročníku. Orli prokazují svou skvělou formu z přípravy i po startu Erste Bank Eishockey ligy. Oba úvodní zápasy proti silným soupeřům vyhráli a nyní je před nimi další těžká mise - zdolat Vídeň.
Hráči Znojma mají ve Vídní již tradičně velkou podporu.

Vídeňští Capitals bývali často nad síly Orlů, avšak v minulé sezóně jakoby Jihomoravští na tým z hlavního města Rakouska našli recept. Z šesti vzájemných utkání v posledním ročníku soutěže hned čtyři vyhrál český tým. Ve zbývajících třech sezónách pak Vídeň odešla poražena celkově pouze pětkrát.

Červenočerní zvítězili zatím v obou hraných duelech EBEL, a to poměrně jasně po výsledcích 4:0 proti Linci a 7:1 nad obhájcem titulu ze Salzburgu. Impozantní je i skóre, které se zastavilo až na poměru 11:1. Hráči Znojma doufají, že série bude pokračovat i na kluzišti soupeře. "Těším se, je to derby, a je to s nimi výjimečné, zimák je vždy plný a mě osobně se tam hraje velmi dobře. Důležité je, že jsme dobře vychytali začátek ligy, musíme hrát tak jako doma s Linzem a Salzburgem. Úspěch se určitě dostaví," popisuje své dojmy útočník Roman Tomas.

Vídeň v loňském roce došla až do finále, kde ji zastavil Salzburg v nejkratší možné době, tedy 4:0 na zápasy. Capitals míří každý rok vysoko, a tak se budou letos znovu snažit atakovat ty nejvyšší mety. Do aktuální sezóny ale nevstoupili žlutočerní s plným bodovým ziskem. Dokázali sice zdolat úřadujícího mistra Red Bull Salzburg 5:4 po nájezdech, v dalším zápase si však neporadili s dobře organizovanou hrou buldoků z Dornbirnu. Na kontě tak mají pouze dva body.

Liga mistrů

Rakušané se v hokejové Lize mistrů účastnili soubojů ve skupině J a potkali tak Kärpät Oulu nebo tučňáky z Krefeldu hrající německou DEL. Na finský celek ani jednou nestačili, avšak proti Krefeldu dokázali získat potřebné body a skončili na druhém místě tabulky, díky čemuž postoupili do play-off. Los jim pak přiřkl soupeře pro osmifinále, jímž bude český mistr - Litvínov.

Změny v kádru

Největší rošáda nastala v bráně. Management rakouského celku angažoval dosavadní jedničku Dornbirnu Nathana Lawsona. Kariéru totiž ve dvaatřiceti letech ukončil Matt Zaba, opora Vídně posledních sezon. Fanoušci museli být spokojení i s druhou velkou posilou. Z konkurenčního Salzburgu přetáhli Američana Troye Milama, který má zkušenosti i s českou extraligou v barvách pražské Sparty.

Bilance vzájemných mistrovských zápasů z pohledu Orlů

zápasy celkem V P VP PP VB:IB
27 5 13 4 5 70:98

Rozhodčí zápasu

Hlavní rozhodčí: #44 Vladimir Babic, #11 Peter Gebei
Čároví rozhodčí: #60 Martin Smeibidlo, #55 Daniel Soos

Sestavy z posledních zápasů

Nechvátal – Štach, Biro, Stehlík, Šulák, Bořuta, Kousalík, Bača – Tomas, Podešva, Číp – Šedivý, Bartoš, Yellow Horn – Špaček, Pucher, Fiala – Beroun, Šeda, Novák – Abdul.
Lawson – Klimbacher, Milam, Fraser, Lakos, Pretnar, Hackl – Gamache, McLean, Ferland – Whitmore, Dzieduszycki, Rotter – Nödl, Sharp, Bois – Fischer, Schiechl, Hartl – Großlercher.