Orli Znojmo Orli Znojmo

Richard Pavlikovský: Ať jsou v týmu klidně Eskymáci, ale parta musí fungovat

Richard Pavlikovský: Ať jsou v týmu klidně Eskymáci, ale parta musí fungovat

Na jih Moravy přišel před minulou sezónou po osmi letech strávených v německé DEL lize a hned se stal velkou oporou zadních řad Orlů, s třiceti body byl navíc nejproduktivnějším obráncem mužstva. Konec loňské sezóny ale Richardu Pavlikovskému nepřál, když vinou virózy nemohl sehrát poslední tři duely play-off proti Linzi, o to víc se slovenský bek těší na tu nadcházející.

Minulé pondělí jste měli první trénink na ledě. Jak jste se těšil?
Já už na ledě byl dřív. V Trenčíně je skupina hráčů, kteří spolu chodí trénovat. Shodou okolností zrovna na prvním tréninku Orlů jsem nebyl, protože jsem musel na zdravotní test, ale v tomto období je úplně jedno, zda na něj jdu dnes nebo zítra. Je super, že se na něj příprava přesunula, protože je hokeji podobnější než všechno ostatní.

Martin Bača v jednom rozhovoru prohlásil, že jezdil na kolečkových bruslích, aby přežil dobu, jež scházela do začátku tréninku na ledě.
Také jsem byl na kolečkových bruslích, hrál jsem in-line hokej. Na ledě jsem byl asi sedmkrát, osmkrát, ten začátek není žádná sranda, ale doufám, že to nejhorší je už za mnou.

Jak jste se vyrovnával s tím, že jste kvůli opravám zimního stadionu museli jezdit na led do Třebíče?
To byl asi ten nejmenší problém. Vedení to takto rozhodlo a my jsme tu od toho, abychom ty tréninky, které nám nachystá, absolvovali a není v našem popisu práce, abychom tohle nějak komentovali. Podle mě je to normální věc.

S nástupem na led se blíží i přípravné zápasy. Odpočítáváte dny, které do jejich začátku zbývají?
Myslím, že tato fáze je důležitá, aby vše sedělo, aby byla výstroj v pořádku, abychom co nejrychleji překonali ten začátek, těch prvních pár dní. Bude to takové všelijaké, ale potom by se to mělo začít více podobat tomu, jak bychom měli fungovat v sezóně.

Co říkáte na nové hráče, kteří přišli?
Tento rok je to více slovenské, ale myslím, že je to úplně jedno, jací hráči jsou v mužstvu. Je třeba, abychom znovu vytvořili parádní partu, protože loni byla dobrá a národnost je podle mě úplně nepodstatná. Je jedno, zda tam jsou Švédi nebo Eskymáci, je důležité, aby to fungovalo.

Znáte někoho z nových slovenských posil?
Přiznám se, že osobně ani jednoho. Jména jsem však znal, protože vím, že se jim v klubech, kde hráli, dařilo a bylo o nich slyšet. Jsem na ně sám zvědavý.

Konec loňské sezóny pro vás byl smolný, v posledních duelech jste vinou nemoci chyběl.
Vnímal jsem to hodně špatně, když jsem nemohl hrát nejdůležitější fázi sezóny. Věřím, že tento rok to bude pokračovat tak, jak to bylo po celou loňskou základní část, kdy jsem neměl žádné potíže se zraněními a že se tento rok zasmějeme na konci my.

Někteří fanoušci na vaši adresu prohlásili, že vaše zkušenosti poté týmu chyběly, a kdybyste hrál, tak série s Linzem mohla dopadnout jinak.
Tohle já vůbec neřeším. Bohužel, nehrál jsem, nepomohl jsem týmu. Samozřejmě zranění si člověk nevybírá, ale teď už se dopředu těším na to, že tento rok se toho budu moct zúčastnit, protože věřím, že všichni chceme, aby to dopadlo tak, aby se po konci sezóny ve Znojmě všichni radovali a abychom poslední zápas sezóny vyhráli.

Zranění v přípravě se vám zatím vyhýbají?
Se zraněními zatím žádný problém nemám a doufám, že to v tomto duchu půjde i nadále.

Jak jste trávil dovolenou?
V podstatě jsem trénoval. Jsem zvyklý trénovat individuálně už několik let. Po zranění jsem měl delší pauzu a začal jsem s tréninkem později než ostatní, kteří tu už pořádně makali, takže jsem celou dovolenou zabíral úplně na doraz. Abych vyrovnal tu tréninkovou zátěž ostatních, nemůžu mít v této fázi nějaké velké pauzy.

Měl jste nějaké nabídky odjinud?
Pár nabídek přišlo, ale tady jsem měl podepsanou dvouletou smlouvu, takže jsem se ani neptal na podmínky. Byly to zajímavé věci, ale já mám podepsanou smlouvu zde a nemám absolutně ani nejmenší důvod to měnit. Velice se mi tady líbí a jsem rád, že tu můžu být.

Téměř na den přesně je tomu rok, co jsme spolu také dělali rozhovor, bylo to po prvním tréninku na ledě...
Ano, vzpomínám si.

Tehdy jsem se vás ptal, zda jste si už stihl Znojmo projít. Vy jste odpověděl, že jste přijel půl hodiny před začátkem tréninku. Nyní se tedy ptám znovu, zda jste už ochutnal víno, slavné znojemské okurky atd.?
Já nejsem nějaký velký konzument, nejsem zvyklý moc pít, stačí mi málo. Myslím, že to, čím je Znojmo známé, má svůj důvod. Jak víno, tak okurky jsou velice dobré.

Ostatní celky EBEL hodně posilují, např. Villach, Salzburg nebo Vídeň. Sledujete tohle dění?
Víte, jména, která jsou na těch papírech, jsou jen jména, rozhoduje vždy ta parta na tom ledě. Ani miliony, smlouvy nebo historie nějakého hráče nic neznamená. Každý hráč si své jméno musí na ledě obhájit a v tomto si myslím, že máme ve Znojmě malou výhodu, protože ta parta je tady dobrá a drží spolu.

Víte o situaci italského Bolzana, u kterého, navzdory titulu, není jisté, zda bude hrát následující sezónu?
Ty organizace mají všelijaké zázemí, do toho nevidím. Četl jsem o tom a budu jim držet palce, protože to bylo pro EBEL určitě velké oživení a byla by velká škoda, kdyby to v Bolzanu skončilo. Nemám tolik informací, abych se k tomu mohl pořádně vyjádřit, ale doufám, že to nějak zvládnou.

Kdo bude podle vás v příští sezóně největší favorit na titul?
Je moc brzo se na tohle ptát. Nevím, takovéto odhady jsou i tak jen takové výstřely od boku. Opravdu nevím.

Klagenfurt bude trénovat Martin Stloukal, což je bývalý hlavní kouč Orlů, padla na tohle téma v kabině řeč?
Řeknu vám to tak, že v kabině je momentálně velká ambice, abychom my, znojemští Orli, udělali pořádný výsledek a nevím o tom, že by ostatní věci byly nějak výrazné, že by se nějak probíraly. Samozřejmě je tam český trenér, všichni mu určitě budou držet palce, aby se mu dařilo, protože by bylo jen dobře, kdyby bylo co nejvíc českých nebo slovenských trenérů v jakékoliv evropské lize. Ať se mu daří, ale my vždy, když proti němu budeme hrát, budeme chtít vyhrát, tak jako proti komukoliv jinému.

Chtěl byste závěrem něco vzkázat znojemským fanouškům?
Aby zůstali stále stejní, protože jsou vynikající. Doufám, že jim dáme důvod k tomu, aby měli ještě větší radost. Loni to vypadalo celkem dobře, škoda že ten konec nedopadl lépe. Věřím, že nám tento rok zase pomůžou, mnohokrát nám pomohli, když se lámaly zápasy, když se lámala sezóna, kdy to nebylo tak, jak bychom si představovali a potom se to nakonec obrátilo dobrým směrem. Doufám, že nám pomůžou a my je za to na závěr už konečně potěšíme.