Sezóna pokračuje, Orli odlétají do Klagenfurtu

ÚT 13. 11. 2012
<em>Znojmo</em> - Reprezentační přestávka je již minulostí a znojemští hokejisté opět naskakují do zápasového kolotoče Erste Bank Eishockey ligy. Zhuštěný program několika následujících týdnů odstartuje napínavým soubojem Orlů na ledě rakouského Klagenfurtu. Oba týmy se pohybují v horních patrech ligové tabulky a dělí je od sebe pouhé dva body. Stadthalle Klagenfurt hostí utkání netradičně ve středu od 19:15.

Představení soupeře

Loňský účastník finále podává v právě probíhající sezóně vyrovnané výsledky, týmu se prozatím vyhýbají výkonností propady a svěřenci hlavního kouče Christiana Webera se drží na předních příčkách, momentálně jim patří se ziskem pětadvaceti bodů čtvrté místo.

Zejména na domácím kluzišti drží Klagenfurt laťku velmi vysoko, z dosavadních deseti zápasů před vlastními diváky prohrál pouze s Villachem a Vídní. Rakušané se také mohou pyšnit třetí nejlepší defenzívou v soutěži – jen 60 inkasovaných branek, v bodování +/- mají zase v první trojici hned dva své zástupce Johna Lammerse (+16) a Thomase Kocha (+15).

V brankovišti EC-KAC se v drtivé většině utkání objevuje ostřílený Kanaďan Andy Chiodo s úspěšností zákroků 89,6%. O více než šest set minut méně prozatím odchytal čtyřiadvacetiletý Rakušan René Swette, jemuž však s 93,0% úspěšností patří třetí místo mezi ligovými gólmany.

Díky rozsáhlé marodce v mužstvu, kterou tvořilo v jednom momentě až šest hráčů, sáhlo vedení k výraznému posílení, výluka v NHL tak přivedla na klagenfurtskou střídačku hned dvojici hráčů se zkušenostmi z nejslavnější hokejové soutěže. Po urostlém obránci ve službách Buffala Tyleru Myersovi (v EBEL 7 zápasů - 1 + 3) získal klub do svých řad také útočníka Edmontonu Sama Gagnera (v EBEL 7 zápasů - 5 + 3).

Zkušený obránce Klagenfurtu Kirk Furey

Ofenzívu KAC táhne trojice borců z první formace, všichni tři útočníci již nasbírali více než dvacet bodů. Nejproduktivnějším z nich je již zmiňovaný John Lammers (7 + 16), za ním se pohybuje nejlepší střelec mužstva Jamie Lundmark (11 + 11) a subtilní útočník Thomas Koch (7 + 14). Z obrany stojí jistě za zmínku šestatřicetiletý Kanaďan Kirk Furey (2 + 9).

Do utkání se Znojmem by měl naskočit nováček v klagenfurtském dresu Kevin Doell, jenž doposud působil převážně v nižších zámořských ligách. Do sestavy se také vrací Tyler Scofield, po zranění začali trénovat Mike Siklenka a Patrick Harand, zda nastoupí, zatím není jisté. V bráně se objeví René Swette. Mimo hru budou obránce Herbert Ratz (rameno), Tyler Spurgeon (třísla), po návratu z reprezentace má problémy s ramenem Stefan Geier.

Z kabiny Orlů

Znojemští hokejisté mají za sebou více než týdenní reprezentační pauzu, jaký během ní měli program? „Hráči mají za sebou několik dní opravdu tvrdé práce. Hodně se trénovalo, zapracovali jsme na kondici, zároveň jsme se zaměřili i na systematiku. Vyhlásil jsem nulovou toleranci, která se bude týkat každého hráče – kdo si nebude plnit své povinnosti v rámci našeho systému, nebude hrát. Teď začíná nejdůležitější část sezóny, co nahrajeme do Vánoc, to nás poté může udržet v nejlepší šestce,“ je si vědom náročnosti následujících týdnů trenér Martin Stloukal.

Na účastníky mezinárodní Erste Bank Eishockey ligy čeká velmi nabitý program, který prověří, jak je na tom každý tým hlavně po fyzické stránce. „Já jsem přesvědčený, že my připraveni jsme,“ nemá strach z nejbližších dnů trenér. Jako první soupeř se proti Jihomoravanům postaví Klagenfurt. „Klagenfurt je podobný tým jako Linz, určitě pojedeme s tím, že chceme zažít lepší vstup do zápasu než v Linzi. Je důležité, aby hráči byli připraveni hned od první vteřiny s maximálním důrazem na náš systém.“

Útočník Juraj Rožník (5 + 2)

Během reprezentační pauzy léčili Orli také své šrámy, kvůli nimž se v několika posledních duelech neobjevili obránci Martin Škadra, Aleš Sova a útočník Ondřej Fiala. „Ondřej Fiala stála chybí, v úterý za námi přišel, byl na injekci, je potřeba, aby se ještě vstřebala. Martin Škadra již trénuje, ale momentálně není v sestavě. Aleš Sova také trénuje, hrát bude. Do brány se postaví Ondřej Kacetl,“ prozradil trenér Stloukal.

Produktivitu Znojma nadále táhne mladý útočník Richard Jarůšek (13 + 10), stále nejlepší střelec celé ligy. Čtrnácti body se prezentují Kim Strömberg (5 + 9) a Bryan Bickell (3 + 11). Ondřej Kacetl se pohybuje s úspěšností zákroků 91,8% na devátém místě mezi gólmany.

2. kolo: Znojmo - Klagenfurt 5:0

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Igor Dremelj #2, Aleš Fajdiga #5 (oba SLO)
Čároví: Roman Trattnig #79, Walter Zehenthofer #57 (oba AUT)

Sestavy z posledního utkání

AC-KAC: Swette – Furey, Myers, Reichel, Kirisits, Schumnig M., Paul – Lammers, Koch, Lundmark – Schuller, Gagner, Pirmann – Geier S., Schellander, Geier M. - Holzer, Rassl, Schumnig F.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Pláněk, Wharton, Henry, Kulmala, Štach, Stehlík, Bořuta - Jarůšek, Beránek, Strömberg - Havlík, Pucher, Bickell - Beroun, Lattner, Šeda - Bartoš, Uram, Rožník - Komínek.

Další zápasy 20. kola

SAPA Fehérvár AV19 - UPC Vienna Capitals