Snopek a Toman téměř mistry světa

Dění v hokejovém světě
NE 6. 7. 2003
P í s e k - V neděli vyvrcholilo v Písku mistrovství světa v in-line hokeji finálovým zápasem české reprezentace s týmem Spojených států. Čeští hokejisté se dokázali v průběhu zápasu zvednout z dvoubrankového vedení soupeře a za nerozhodného stavu dokonce nastřelili tyč, ale o zlato je připravila branka C.J. Yodera ve druhé minutě třetího prodloužení. Členy stříbrného týmu byli i ve Znojmě dobře známí hokejisté Toman, Snopek a Altrichter.

Všichni tři hokejisté, kteří v uplynulé sezóně hájili barvy Znojma, hráli v českém reprezentačním týmu významné role. Brankář Martin Altrichter ve finále několikrát fantastickými zákroky podržel české naděje na zlato, obránce Milan Toman poté s přehledem zvítězil v pořadí kanadského bodování obránců celého turnaje, za devět zápasů nastřílel 12 branek a na deset přihrál. Po právu byl také zvolen do all stars výběru turnaje. Své si odehrál i Jan Snopek, v deseti zápasech nastřílel 5 gólů a na dalších 8 přihrál.

Finálový zápas přinesl vrcholovou ukázku mladšího sourozence ledního hokeje. Američané, šestinásobní mistři světa, se rychle dostali do dvoubrankového vedení, ale český kapitán Daniel Tvrzník, na ledě hráč prvoligového Ústí nad Labem, dvěma brankami srovnal. V druhé polovině mohly oba týmy rozhodnout, ale jak Martin Altrichter, tak Rob Laurie přiváděli střelce k zoufalství. V in-line hokeji neznají pravidla penaltový rozstřel, a tak za nerozhodného stavu muselo rozhodnout prodloužení, hrané až do vstřelení branky. Oba týmy, již notně zchvácené únavou, byly vítězství blízko, ale nakonec se po 21 minutách hry v nastavení radovali Američané.

Právě únava byla jedním z faktorů, proč na rozhodující střelu turnaje Martin Altrichter nedosáhl. "V tomhle stadiu únavy už to nešlo," vysvětloval po utkání pro ČTK zcela vyčerpaný gólman. "Na ledě je větší zima, tady jsem propotil snad i betony. Škoda, byla tu perfektní atmosféra, ale vymstilo se nám, že jsme hráli víc těžších zápasů po sobě a neproměnili řadu šancí. Ostatně jako v průběhu celého turnaje," posteskl si.

Přes prohru ve finále však český tým dokázal potrápit jinak v Písku zcela suverénní americký výběr a vyrovnat nejlepší umístění z MS před dvěma lety ve Španělsku. I tam tehdy prohrál s USA. "Dnes to mrzí a bolí, ale úspěch to určitě je," zhodnotil trenér českého týmu Stehlík stříbrnou příčku z letošního šampionátu. "Škoda že nám ve finále chyběl pro zranění Vozdecký, určitě by nám pomohl," dodal.

Snopek s Tomanem se po návratu ze šampionátu a zotavení sil zapojí do přípravy Orlů na ledě, která začne v pondělí 21.července. O dalším působení brankáře Martina Altrichtera zatím rozhodnuto není.