Souboj o posun v tabulce svede Znojmo s Libercem

SO 3. 1. 2009
<em>Znojmo</em> - Znojemští orli si výhrou nad Plzní posílili sebevědomí a nyní již vzhlíží k dalšímu zápasu. V rámci 38. kola O2 extraligy zajíždějí do liberecké Tipsport arény, kde se utkají s místními Bílými Tygry. Střetnutí bude pro Znojmo velmi klíčové, neboť se v případě vítězství v základní hrací době posune na 11. příčku tabulky, právě před Liberec, na který ztrácejí dva body. Napínavé utkání začne netradičně už ve 14:00.

Domácí celek vstoupil do nového roku, stejně jako Orli, vítězstvím. V minulém kole dokázal na svém ledě porazit vedoucí tým soutěže Litvínov 4:3, především díky první třetině, kterou vyhrál 3:0, a také díky přesilovým hrám, jež třikrát využil. „Porazit lídra soutěže je velice důležité. My tyhle body musíme potvrdit se sousedy v tabulce“ řekl hlavní trenér libereckých Tygrů Filip Pešán.

Znojmo hrálo s Libercem v letošní sezóně dvakrát s výsledkem jedna výhra a jedna prohra. Nejprve podlehlo svému protivníkovi v Tipsport aréně 1:4, avšak poté dokázalo na vlastním kluzišti zvítězit 4:3. Orli sice vedli minutu před koncem o tři branky a chtěli zápas už jen v klidu dohrát. Tygři toho však nelítostně využili a dokázali snížit na rozdíl jediného gólu. Vyrovnat se jim však již nepodařilo. Z jasného utkání tak bylo nakonec velké drama.

V čele kanadského bodování severočeského celku je s 29 body za 11 branek a 18 asistencí Pavel Kašpařík. K dalším důležitým hráčům patří Andrej Podkonický (9+16), v bodování +/- je nejlepším z celé extraligy, na svém kontě má +16, Václav Nedorost (8+16) a Václav Pletka (14+7). Posledně jmenovaný je nejlepším kanonýrem Liberce.

Avšak nutno říct ještě jedno důležité jméno – Petr Nedvěd. Útočník, který se v minulém zápase vrátil po zranění do sestavy týmu. Protože zkoušel na začátku sezóny štěstí v NHL, odehrál na rozdíl od svých spoluhráčů jen 24 utkání, přesto si stihl připsat už 19 bodů za 10 branek a 9 asistencí. „Petr je velkou osobností, jeho přítomnost na střídačce zvedá tým hodně nahoru“ říká o uroslém hráči s velkými hokejovými zkušenostmi hlavní kouč Bílých Tygrů.

Nejlepším obráncem je Valdemar Jiruš, jenž v této sezóně sehrál 20 střetnutí a připsal si gól a 19 nahrávek, což jej řadí do pozice nejlepšího nahrávače Liberce. Jedenáctému celku tabulky se však stala jedna nepříjemná událost. Největší hvězda týmu, brankářská jednička, muž, který měl povznést celek pod Ještědem na přední příčky tabulky, se v prosinci minulého roku dohodl s vedením klubu na předčasném ukončení sezóny. Důvodem byla dloudobá nemoc, kterou si gólman přivezl ze svého loňského angažmá v Rusku.

Brankářskou jedničkou se tak stal Michal Fikrt, kterému kryjí záda Jiří Stejskal nebo Michal Nedvídek. Fikrt si drží slušnou úspěšnost zásahů i gólový průměr. Na svém kontě má zatím v této sezóně 18 zápasů, 968 minut, čelil 580 střelám, 46x inkasoval, 534x zasahoval, gólový průměr má 2,85 branky na zápas a úspěšnost zásahů 92,07 %.

Kromě zmíněného gólmana Hniličky bude trenér Pešán postrádat ještě obránce Tomáše Haranta a útočníky Jana Víška s Danielem Špačkem. Jeho kolega Rulík může být naopak zcela v klidu. Jedinou vráskou na jeho tváři může být otazník, který se vznáší nad startem útočníka Jaroslava Svobody, který nedohrál páteční zápas s Plzní. Podle posledních zpráv by však měl být v pořádku.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj - Mrázek, Bičánek, Rýgl, Mojžíš, Švrček, Tesařík - Selingr, Dopita, Erat, Plášek, Haman, Čachotský, Demel, Svoboda, Růžička, Procházka, Kucharczyk

HC BÍLÍ TYGŘI LIBEREC: Fikrt - Jiruš, Moravec, Zíb, Derner, Žabka, Holub, Modrý - Nedorost, Kašpařík, Pletka - Šimánek, Nedvěd, Pabiška - Bartovič, Blatný, Šachl - Klimenta, Plodek, Podkonický

Ostatní zápasy 38. kola