Špaček: Znojmo je srdcovka. Jsem tu, abych ho pomohl vrátit nahoru

Rozhovory
PÁ 22. 7. 2022
Útočník Marek Špaček se do Znojma vrací po třech sezónách, které strávil v prvoligové Porubě. Jak se na novou výzvu těší? Co očekává od druhé ligy?

Jak se cítíte po letní přípravě?
Měl jsem letos individuální přípravu s Tejnym (Dominik Tejnor). Za to bych chtěl poděkovat panu Oherovi, trenérům Jiřímu Berounovi a Tomáši Jakešovi, že mi vyšli vstříc. Potřeboval jsem se dát do kupy po zdravotní stránce. Z toho důvodu jsem potřeboval individuální dohled, se kterým mi pomohl David Skřivánek, který působí v PRISMA INSTITUT, ve svém oboru je absolutní špička. Tímto bych mu chtěl moc poděkovat za jeho pomoc a ochotu.

Co se vám přihodilo?
Během letní přípravy se vyskytla menší komplikace. Musel jsem na operaci, kterou jsem ale očekával a nedalo se s tím nic dělat. Díky Davidovi jsem ale mohl tréninky přizpůsobit a tím pádem z toho vymáčknout maximum. Proto už nemám v plánu mít ani volno během prázdnin. Chtěl bych trénovat až do srazu, který máme s týmem.

Jak byste zhodnotil své předchozí angažmá v Porubě? Co vám ty tři roky přinesly?
Na Porubu mám určitě jen ty nejlepší vzpomínky. Poznal jsem spoustu nových kamarádů a dále mě nadchlo město, což jsem vůbec nečekal. Co se týče hokejové stránky, nevím jestli bych to mohl nazvat úspěšnými roky, protože jsme nesplnili cíl. Ambice na postup do extraligy tam byly a stále jsou. Peníze, hráči a zázemí v Porubě je na vysoké úrovni.

První rok v Porubě byla moje premiéra v novém týmu, takže to pro mě bylo úplně něco nového, ale myslím si, že jsem to zvládl dobře. Druhou sezónu jsme udělali velký úspěch a to, že jsme se dostali do semifinále, ve kterém jsme prohráli s Kladnem. Z toho semifinále si odnáším velký zážitek. Mohl jsem si zahrát proti Tomáši Plekancovi a Jaromíru Jágrovi. Poslední sezóna byla psychicky náročná. Týmově se vůbec nedařilo, pořád jsme byli namočeni u posledních příček. Já jsem celou sezónu ani nemohl hrát. Už v září mě zranili v zápase a vrátil jsem se až ke konci sezóny... Ale jak jsem zmiňoval, na Porubu budu vždy vzpomínat jedině v tom nejlepším a přeji jim hodně štěstí do budoucna!

Když jste odcházel ze Znojma, hrála se tu EBEL liga. Nyní se vracíte do druhé ligy, není to škoda pro Znojmo a pro znojemské fanoušky?
To byla taky jedna z věcí, proč jsem se chtěl vrátit. Znojmo je moje srdcová záležitost a chtěl bych pomoct dostat Znojmo co nejvýš. Fanoušci si určitě zaslouží mnohem víc a věřím, že by se to v nejbližší době mohlo dokázat. Uděláme pro to maximum.

Vrátil byste se i v případě, že by Znojmo pokračovalo v Rakousku?
Měl jsem nějaké nabídky i ze zahraničí, takže kdyby Znojmo zůstalo v rakouské lize, nevím... Nejspíš bych zvolil jiný tým. Tím, že se teď vrátilo do české ligy a chce se co nejdříve dostat zase zpátky nahoru, lákalo mě se sem vrátit a porvat se o to. Hrál jsem zde od malička, a proto je pro mě důležité, abychom postoupili.

Skoro celý kádr je nový. Jak si kabina sedla?
Je pravda, že jsem skoro nikoho z týmu neznal. Přestože mám individuální letní přípravu, do kabiny občas chodím a myslím si, že všichni kluci jsou super, budeme tvořit dobrý tým. A to je jeden z největších klíčů k úspěchu.

Nová liga, nové týmy... Na které soupeře se těšíte? Co od ligy můžete očekávat?
Bude to úplně něco jiného, úplně jiný hokej. S týmy z druhé ligy jsem hrál jen v přípravných zápasech. Bude to fyzicky náročné, ale na to budeme připravení. Samozřejmě bude skvělé hrát proti týmům s vysokými ambicemi kvůli diváků a atmosféře.