Sparta pět zápasů nevyhrála, využijí toho Orli?

SO 24. 1. 2009
<em>Znojmo</em> - Znojmo si z posledních třech zápasů připsalo pouhý bod, spadlo na třináctou příčku tabulky O2 extraligy a elitní desítka se mu začíná pomalu vzdalovat. Proti Spartě si však Orli chtějí vylepšit reputaci, zlomit černou zápasovou sérii, konečně naplno bodovat a zároveň si zachovat reálnou šanci na postup aspoň do předkola play off. Důležité utkání začíná v Hostan aréně v 17:30.

Sparta Praha si dávala před letošní sezónou jen ty nejvyšší cíle. Se jmény jako David Výborný, Martin Ručínský, Michal Broš, Ondřej Kratěna, Tomáš Pöpperle či Karel Pilař, který přišel teprve nedávno z ruského Magnitogorsku, nebylo sebemenších pochyb o tom, že Pražané budou okupovat ty nejvyšší příčky tabulky. Situace je však poněkud jiná.

Pražský celek v sočasné době nezažívá příliš šťastné období a výsledkově je na tom momentálně ještě hůř, než domácí celek. Z posledních pěti duelů nevyhrál ani jednou a připsal si pouhý bod za prohru v prodloužení v derby proti svému městskému rivalovi HC Slavii Praha a v extraligové tabulce klesl na páté místo, ačkoliv ještě před nedávnem bojoval o vedoucí pozici. "Rozhodně neházíme ručník do ringu, to rozhodně ne," říká však rezolutně sparťanský útočník Tomáš Netík, který v posledním zápase proti Znojmu přispěl k výhře 3:1 dvěma přihrávkami.

foto
⇒ Roman Erat letos ze hry proměnil dvě trestná střílení, jedno z nich doma se Spartou

Proti Znojmu se však celku z hlavního města v letošní sezóně velmi daří. Ze tří vzájemných střetnutí neprohrál ani jednou a připsal si 8 bodů za dvě vítězství a výhru na samostatné nájezdy. Pokud by se však opakovala historie, Orli by zítra svého soupeře porazili. V loňské základní části totiž znojemští hokejisté v první třech utkáních nad Spartou prohráli, ovšem v posledním čtvrtém duelu na svém ledě deklasovali svého soka poměrem 7:2.

Nejlepším hráčem Sparty Praha je kapitán David Výborný, který sehrál 43 zápasů a připsal si 37 bodů za 13 branek a 24 asistencí. Druhé místo si vydobyl navrátilec ze Švédska Ondřej Kratěna, jenž získal jen o bod míň, než jeho spoluhráč. Zároveň však odehrál o 4 utkání méně. Třetí místo patří Michalu Brošovi – 33 bodů (18+15) a kvarteto uzavírá Petr Ton – 32 bodů (17+15). Obě švédské posily, Kratěna a Broš, se dělí o post nejlepšího střelce.

Nejproduktivnějším obráncem je Jiří Vykoukal – 20 bodů (5+15) a nejlepší hráč v bodování +/- znovu Ondřej Kratěna (+12). Hlavní kouč hostů František Výborný za brankářskou jedničku pražského mančaftu zvolil navrátilce z NHL Tomáše Pöpperleho. Ten zatím odchytal 39 utkání, čelil 1201 střelám z nichž 101 pustil za svá záda, gólový průměr má 2,66 branky a úspěšnost zásahů 91,65%. Záda mu kryje exznojemský brankář Petr Přikryl.

Toho však budou Pražané proti Znojmu zřejmě postrádat, ačkoliv v sobotu začal trénovat. Kromě něj nebude trenéru Výbornému k dispozici dlouhodobě zraněný Martin Ručínský, ovšem i u něj se objevily pozitivní zprávy, podle nichž se zkušený útočník brzy vrátí do sestavy. "V pondělí by mohl být na tréninku a pro zbytek sezony budeme počítat s jeho pomocí," uvedl asistent trenéra Marian Jelínek. Za Orly nenastoupí Jiří Beroun a obránce Lubomír Štach.

Vzájemné duely této sezony

HC Sparta Praha - HC Znojemští Orli 2:1
Branky a nahrávky: 26. Ručinský (Látal), 48. Černošek (Kratěna) - 16. Růžička (Meidl). Rozhodčí: Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:8. Využití: 2:0. Diváci: 5056. Střely na branku: 45:25.

HC Znojemští Orli - HC Sparta Praha 2:3sn
Branky a nahrávky: 6. Erat z trest. střílení, 57. Čachotský (Mojžíš, Haman) - 2. Podlešák (Ptáček), 47. Gulaši (Podlešák), rozhodující sam. nájezd Broš. Rozhodčí: Šindler - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3151. Střely na branku: 43:42.

HC Sparta Praha - HC Znojemští Orli 3:1
Branky a nahrávky: 26. Netík (Ptáček), 33. Podlešák (Výborný, Netík), 47. Ton - 40. Haman (Čachotský). Rozhodčí: Polák - Dřínovský, Čech. Vyloučení: 8:5, navíc Podlešák, Langhammer (oba Sparta), Meidl, Bičánek (oba Znojmo) 5 min. + do konce utkání, Erat (Znojmo) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4630. Střely na branku: 35:34.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj - Tesařík, Bičánek, Rýgl, Mojžíš, Mrázek, Švrček - Erat, Dopita, Selingr - Kucharczyk, Meidl, Čachotský - Svoboda, Haman, Plášek - Růžička, Procházka, Demel

HC SPARTA PRAHA: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Gulaši, L. Procházka, Černošek - Netík, Broš, Podlešák - Ton, D. Výborný, Kratěna - Hromas, Langhammer, Koreis - Látal, Hrdel, Kafka

Ostatní zápasy 45. kola