Dorostenecký hokej
ST 26. 3. 2014
Své první měsíce na mezinárodní scéně má za sebou i znojemský výběr staršího dorostu. Mladí Orli se představili v konkurenci dalších sedmnácti mužstev z pěti evropských zemí. A jak se jim dařilo? To si připomeneme v následujícím článku.

Tři, dva, jedna...začínáme!

Ligovou cestu odstartovali Orli na domácím ledě duelem s Linzem. Po vyrovnaných dvou třetinách se Černá křídla utrhla a utekla znojemským hokejistům, kteří si tak připsali první prohru v poměru 4:7. Hned v dalším zápase už ale čeští hráči dokázali zabrat a v Grazu vybojovali první bod do soutěžní tabulky.

Chuť vítězství

Tu poznalo Znojmo již ve 4. kole. Druhé představení na jihomoravském kluzišti už dopadlo o poznání lépe. Domácí dvakrát dotáhli dvougólovou ztrátu, dokonale otočili vývoj hry a nakonec se mohli radovat ze zisku tří bodů po vítězství 8:5. Hattrick v utkání zaznamenal útočník Petr Voříšek.

Říjnová „krize“

S postupem podzimu se Orli potýkali s problémy v obranné činnosti a stávali se jedním z nejčastěji inkasujících týmů. Na druhou stranu nutno podotknou, že zároveň patřili k tomu lepšímu v ofenzivní části. Jedna z nejvyšších proher přišla ve Fehérváru (11:3), naopak velmi dobrý duel se smolným závěrem sehrálo mužstvo ve Vídni (4:3).

Bodíky naskakují

Až v samotném závěru října tým plně bodoval v domácím měření sil s maďarským Miškovcem, proti němuž ukořistil vítězství v poměru 5:1. Další bod pak do znojemské kasy přispěchal z ledu Klagenfurtu, dva body pak Orli vybojovali nad Grazem, hned v následujícím klání si znojemští hokejisté vyšlápli na LA Stars.

Oblíbený Miškovec

Přelom roku znamenal pro Znojmo hned dvě vítězství, obě nad Miškovcem, který dokázali mladí Orli přehrát 8:0 a 5:4. V prvním případě se hattrickem blýskl kapitán Jiří Lander, druhý rozhodl gólem z 53. minuty bek Daniel Salát. To však byly poslední tříbodové výhry v základní části, od té doby Jihomoravané spíše jen paběrkovali.

Chudý závěr

Posledních devět zápasů základní části už žádné hody nepřineslo. Znojemští hokejisté celkově posbírali jen tři body, což je odsoudilo k účasti ve čtvrtém finálovém turnaji označeném písmenem D.

Solidně odehraný turnaj

Orli se utkali o konečné umístění na turnaji v St. Pöltenu, kde se poměřili s domácími LA Stars a slovinským Bledem. Čtvrtým účastníkem byl Miškovec. Znojmo muselo odehrát dva zápasy během čtyřiadvaceti hodin. V úvodním klání si lehce poradilo se Stars (15:2), druhý velmi dobře načatý duel, v němž vedli čeští hráči o tři branky, nakonec dopadl lépe pro Bled, který zvítězil po samostatných nájezdech 8:7. Orlům tak bylo přisouzeno konečné čtrnácté místo.

Čtrnácté místo je napsáno na vysvědčení staršího dorostu při premiéře v EBJL

Znojemští starší dorostenci získali v základní části celkově dvacet tři bodů za pět vítězství po šedesáti minutách hry (3 body). Dvakrát zvítězili v prodloužení (2 body), dvakrát v nastaveném čase prohráli (1 bod) a rovněž zaznamenali stejný počet porážek po samostatných nájezdech (1 bod).

Nejproduktivnějším hráčem týmu se stal kapitán Jiří Lander (21 + 37), s dvacetibodovým odstupem ukončil sezonu Patrik Tondl (22 + 16), jenž je nejlepším střelcem mladých Orlů. Na třetím místě skončil zadák Daniel Salát (13 + 21). Ten rovněž nasbíral nejvyšší počet trestných minut (153).

Ve znojemském brankovišti se střídali tři gólmani – Jakub Dočekal, Libor Svoboda a Tomáš Daňo. Nejvíce času strávil mezi tyčemi Jakub Dočekal, jenž si z orlí trojice udržel nejvyšší procento úspěšnosti zákroků. Libor Svoboda se představil v bráně v průběhu osmnácti zápasů, Tomáš Daňo ve třinácti duelech.