Orli Znojmo Orli Znojmo

Tomáš Jakeš: Chceme hrát takový hokej, který zvedne diváky ze sedadel

Tomáš Jakeš: Chceme hrát takový hokej, který zvedne diváky ze sedadel

Trenér Orlů Tomáš Jakeš přibližuje v rozhovoru aktuální fázi letní přípravy i složení kádru pro nadcházející sezónu. Řeč byla i o sezónních cílech a aklimatizaci nových tváří na ICEHL.

V jaké fázi je momentálně suchá příprava? Na co všechno se zaměřujete?
Před startem přípravy jsme si s Jirkou Berounem vytyčili přesný plán, jak budou tréninky vypadat. Soustředíme se na vytrvalost, sílu, a ve druhé části přípravy i na rychlost a dynamiku. Snažili jsme se hlavně o to, aby letní příprava měla "drajv" a v sezóně jsme měli z čeho brát. Kluci jsou na tvrdou dřinu, speciálně během léta, zvyklí. Klíčové je ale to, jak to mají nastavené v hlavě, a zda jsou ochotni dát tomu něco navíc a jít třeba až na hranu svých možností. Musím ale říct, že hráči makají fakt na doraz a uvědomují si, že tady se láme chléb.

Někdy už vidíme na hráčích, že toho mají tzv. plné kecky, jenže pak si uvědomí, že sezóna taky nebude lehká. Spolu s vedením jim říkáme, že pravý charakter týmu se ukáže v těžkých chvílích. Tam se rodí úspěchy a hlavně osobnosti, kteří jsou schopni vzít to na sebe. Náročné podmínky proto záměrně vytváříme i v přípravě, jedině tak se může dotyčný hráč posouvat dál, a tím i přijít nějaký týmový úspěch.

Pozorujete na hráčích větší chuť skočit na led, než tomu bylo v předchozích letech?
Ano, a je to obrovsky znát. Hráči jsou sice profesionálové, ale covidová doba byla náročná pro všechny a samozřejmě se nás to dotklo i po lidské stránce. Chyběl taky kontakt s fanoušky a vlastně jsme ani pořádně nevěděli, co bude dál. Je cítit, že se hráčům se po této stránce ulevilo, a věříme, že už to bude jen a jen lepší.

Kádr doznal poměrně velkých změn. Jak jste spokojeni s posilami?
Je to tak. Na soupisce pro nadcházející sezónu je spoustu nových jmen. Podařilo se přivést hned několik cizinců i vytipované hráče tady z Česka. Typologicky jsme vybírali bojovníky s velkým srdcem a zápalem pro hokej, kteří budou během dlouhé a náročné sezóny chtít za každé situace odvádět maximum pro tým. Jejich výborné nastavení jde cítit už teď v přípravě. Věříme, že jsme se trefili a spokojeni budou i fanoušci.

Zároveň se povedlo udržet zkušené matadory Matúše, Svobodu, nebo Němce...
Ano a klobouk dolů před majitelem Pavlem Oherou. Navzdory těžké době dokázal spolu se zesnulým Mirkem Fryčerem vybudovat takové podmínky a vztahy, že i ti samotní kluci chtějí být nadále součástí znojemského klubu a tvořit historii. Věřím, že společně si můžeme krok za krokem plnit sny.

Jak náročná je podle vás adaptace nově příchozích hráčů na ICEHL, která je dost specifická svým útočným pojetím?
To je dobrá otázka. Vlastně se uvidí, až je hodíme do vody a oni budou muset plavat. Hráče samozřejmě vybíráme podle referencí a daných kritérií, které zrovna hledáme. Pravda ale je, že ta soutěž sedne někomu více a někomu méně. Pevně věříme, že hráči, které jsme přivedli, budou hrát uvolněně. Systém je sice potřeba dodržovat všude, ale v této soutěži mohou naplno ukázat svoje schopnosti tvořit. Chceme hrát takový hokej, který bude diváky zvedat ze sedadel. Co se s hráči bavíme, tak se na hokej nahoru - dolů těší, a to je dobře. Výhodou je, že ICEHL nabízí i pro mladší kluky srovnání s mezinárodním hokejem. Přesně budou vědět, kde je prostor pro zlepšení a na čem mohou dále pracovat, což je pro ně další motivace.

Kádr vypadá minimálně na papíře jako zajímavý mix zkušeností a dravého mládí. Koukali jste primárně po zahraničních hráčích, nebo se to spíš takhle sešlo?
Spíše se to takhle sešlo. Nad výběrem konkrétního hráče vždycky diskutujeme my trenéři s panem Oherou, a snažíme se sestavit takový tým, aby jednotlivé dílky do sebe zapadaly. Zároveň chceme mít v kádru dobrou partu, ale i zdravou konkurenci. Když během sezóny například přijde období, kdy se nebude tolik dařit, tak aby se hráči semkli a drželi spolu. Samozřejmě vždycky se finální podoba kádru primárně řídí podle finančních možností. My jsme se aktuálních podmínek a situace na hráčském trhu snažili maximálně využít.

Jak hodnotíte brankářské posty? Do sezóny jdete s dvojicí Kantor – Groh, dostanou třeba v přípravě stejnou porci minut?
Oba dva naši gólmani jsou kvalitní a jsme s touto dvojicí spokojeni. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet během sezóny. Jedničkou bude vždycky ten, kdo bude mít aktuálně lepší výkonost. Sezóna je ale dlouhá a prostor dostanou určitě oba.

Zařadíte na soupiska A-týmu i nějaké juniory?
Momentálně s týmem absolvuje letní přípravu Tomáš Pigl. Naskočil k nám trochu později, takže se poznává s hráči a nasává atmosféru společných tréninků. Uvidíme, jak to pak bude vypadat na ledě, konkurence v týmu je fakt velká. Tomáš si ale svojí pílí určitě šanci zaslouží a obecně chceme do budoucna dávat příležitost mladým a talentovaným hráčům, jako je třeba právě on.

Jak byste se chtěli v sezóně prezentovat? Jaké jsou cíle?
Aktuálně se soustředíme na závěr suché přípravy, před nástupem na led. Hráče čekají závěrečné testy a ladíme rychlost a dynamiku, což už jsou dnes základní aspekty moderního hokejisty. Cíle v sezóně jsou takové, že chceme jít zápas od zápasu a vítězit. Všichni, co v klubu jsme, to máme nastavené tak, že chceme týmový úspěch. Míříme na nejvyšší mety, k tomu je ale zapotřebí právě kvalitní příprava, ale i štěstí na absence zranění a spoustu dalších věcí.

Prezident klubu Pavel Ohera naznačil složení některých útoků už před prvním tréninkem na ledě. Do jaké míry máte třeba už teď v hlavě narýsované konkrétní pětky?
O složení některých dvojic i trojic jsme se už v rámci celého realizačního týmu bavili. Jde o celkovou chemii toho týmu. Někdo je střelec, někdo lepší nahrávač... někteří kluci si spolu rozumí víc. Složení pětek už tak nějak v hlavě máme, ale uvidíme, jak to bude vypadat přímo na ledě a v zápasech. Nikde není psáno, že to tak musí být i na začátku sezóny. Teprve si to všechno začne sedat. Každopádně chceme poskládat čtyři kvalitní pětky a všichni budou mít prostor podílet se na týmovém úspěchu.

Jak se těšíte na derby s Bratislavou Capitals a tipujete, že bude atmosféra ještě bouřlivější, než v případě Vídně?
Musím přiznat, že když tato informace o zapojení klubu z Bratislavy přišla, tak jsem měl okamžitě mrazení v zádech. Je to i z pohledu marketingu výborný tah pro nás všechny a hodně se na to těšíme. Přeci jen rivalita se Slováky je velká a rozhodně se bude na co dívat. Derby dodávají vždy tomuto sportu něco navíc a my to jednoznačně vítáme.