Tomáš Vokoun: Extraligu jsem trošku podcenil

Aktuální zprávy
ST 6. 10. 2004
O s t r a v a - Dvaačtyřicet střel vyslali vítkovičtí útočníci na znojemskou branku, v níž stál v úterním podvečeru reprezentační brankář <b>Tomáš Vokoun</b>. Přes velmi dobrý výkon, k němuž přidal několik vynikajících zákroků, po kterých mu tleskalo i vítkovické publikum, musel karlovarský rodák třikrát lovit touš ze sítě. Čtvrtý úspěch přidali ostravští útočníci do prázdné branky při zoufalé power-play hostí.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Devadesátiprocentní úspěšnost a průměr 3,51 gólu na zápas napočítali statistici Tomáši Vokounovi ve čtyřech zápasech letošního ročníku extraligy. Mezi brankáři reprezentační jednička zaujala patnácté místo v průměru počtu branek na zápas, což určitě není to, co by si Tomáš Vokoun přál.
„Nemyslím, že by můj gólový průměr byl něco extra důležitého,“ řekl osmadvacetiletý brankář po zápase ve Vítkovicích. „Pro mne osobně je důležité vítězství, jak hraje tým a osobní pocit z toho, jaký výkon jsem podal já. Dnes poprvé jsem měl ze svého působení na ledě dobrý pocit, podařilo se mi zabránit několika vítkovickým pokusům a to občas nebylo vůbec lehké.“

Spokojenost Tomáše Vokouna s jeho výkonem proti vítkovickým střelcům je více než na místě. Vítkovičtí útočníci najížděli do otevřené znojemské obrany až příliš lehce a Tomáš Vokoun byl až příliš často poslední instancí, která jim bránila v úspěchu. „Velký počet střel, který míří na naši branku, vyplývá z našeho stylu hokeje. Máme hráče, kteří jsou schopní hrát velice dobře dopředu a byla by škoda toho nevyužít. Navíc nejsme ještě úplně ideálně sehraní, já jsem působil dlouho v jednom klubu a některé návyky ještě nemáme s obránci zcela zažité. Je to hlavně o komunikaci a o domluvě, doufám, že se to s přibývajícím počtem zápasů bude jen lepšit.“

Poklidné hladiny extraligových vod v posledních dnech rozbouřila i stížnost karlovarského klubu na trojici rozhodčích Venglář, Machálek, Čech. Tomáš Vokoun zná velice dobře rozhodčí v Americe, jako brankář reprezentačního týmu poznal nejzkušenější arbitry v mezinárodním hokeji a v současnosti opět zjišťuje, jací jsou sudí v českých zemích. „Nejsem v extralize tak dlouho, abych mohl hodnotit výkonnost rozhodčích jako celek. S Vítkovicemi pískali dobře, předtím to bylo o poznání horší. Z toho, co jsem zatím pozoroval si ale myslím, že největším problémem je nestejné rozhodování různých rozhodčích. Schází prostě stejný metr, který by byl používán ve všech zápasech. Jeden rozhodčí hákování píská, druhý ho pouští bez trestu. V Americe by takový stav nemohl nastat. Rozhodčí vědí, že je každý zápas natáčen a jeho výkon je pozorně sledován. Nedovolí si pustit jediný faul.“

V zápase Vítkovic se Znojmem mohlo dojít k zajímavému duelu. Proti sobě se mohli postavit dva brankáři z NHL. Ottavský Martin Prusek a nashvillský Tomáš Vokoun. Jenomže Martin Prusek ve Vítkovicích nechytá. Post týmové jedničky si pomalu ale jistě získává Marek Pinc. A tak se z excelentní brankářské dvojice objevil na ledové ploše jen znojemský gólman. „Martin Prusek to má těžké. Nemohu soudit, jak se k zápasům připravuje, každý hráč má jinou motivaci a jiné cíle, s nimiž v extralize nastupuje. Je rozdíl v soustředění na zápasy NHL, národního týmu, nebo reprezentace. I já se musím přiznat, že jsem začátek extraligy poněkud podcenil. Nekoncentroval jsem se tak jak jsem měl, ale to jsem musel rychle změnit, extraliga je velice kvalitní soutěž, ve které se musí každý hodně snažit, aby uspěl“.