Trenér Fryčer: Kluci překročili svůj vlastní stín. Je na čem stavět

Rozhovory
ST 27. 3. 2019
Miroslav Fryčer dokázal vrátit znojemské Orly po dvou letech zpět do vyřazovacích bojů. Ve čtvrtfinále to však neměl tým jednoduché. Papírový favorit byl předem znám. Jihomoravané však dokázali Vídeň potrápit a za své výkony se nemusejí stydět. Jak to vidí sám trenér?

Když se ohlédnete za čtvrtfinálovou sérii s Vídní, jak ji hodnotíte?
Řekl bych, že jsme překvapili všechny, včetně nás samotných. Kluci překročili svůj stín a hráli na maximum. Vídeň si myslela, že to bude trochu jednodušší, ale ti kluci tam nechali všechno. Celé série by byla delší, kdybychom ve čtvrtém zápase udrželi to vedení 2:0. Ale to je jen kdyby, na to se nehraje a realita je taková, že Vídeň má suverénně lepší tým, co si budeme povídat. To že jsme ji potrápili, je ale velmi pozitivní.

V těch prvních zápasech ve Vídni jste byl nespokojený s výroky rozhodčích...
Ano, kromě toho první a třetího zápasu v sérii pískali opravdu rovinu. Nemůžeme si stěžovat, nebylo to o rozhodčích.

Třetí utkání ve Vídni poznamenal moment s telefonem na střídačce. Video se objevilo dokonce v kanadské televizi TSN. Jak na to s odstupem času vzpomínáte?
Minulý týden jsem dostal email, že mám podmínku, a když ji poruším, budu muset zaplatit pokutu 2000 euro. Je mi to ale jedno. Celý život jsem takový, jaký jsem a nebudu se měnit. Nebudu se před nikým sklánět, to nemám v povaze. Myslím si, že jsem spíš udělal dobrou reklamu EBEL. Psali mi někteří bývali spoluhráči ze zámoří a ptali se právě na EBEL, i tady na ten moment. Ti Kanaďané, co to tady vedou, by se měli chytit za nos. Místo trestu by mi měli spíš zaplatit za reklamu (smích). Reaguji na všechno impulzivně a říkám to, co zrovna cítím. Jiný už nebudu.

Po posledním utkání jste měl emotivní proslov v kabině. Můžete prozradit, co jste hráčům říkal?
Všem jsem poděkoval, protože ta sezóna pro mě byla po pětadvaceti letech opravdu hodně zajímavá, od prvního dne až do konce. Hráčům jsem poděkoval za výkony v play-off, protože to opravdu nečekal nikdo. Hráli jsme na tři pětky. Ač byli někteří rozstřílení jak u Staligradu, tak to toho šli i přes to zranění. Jedince jmenovat nechci, ale dali do toho maximum. Více si nemohu přát. Škoda jen některých těch šancí, ale celkově se nemáme za co stydět.

Byla sezóna úspěšná?
Bylo to rozdělené na různé fáze. Nadstavbu i play-off jsme zvládli na výbornou. Kluci se semkli a hráli pospolu. Věděli, o co se hraje. Mile mě to potěšilo, tady je na čem stavět do budoucna.

Do sestavy jste hodně zapojoval znojemské juniory. Byl jste s jejich výkony spokojen?
Samozřejmě. Honza Bulín, který je teď zraněný, Vláďa Oščádal i Marek Špaček dokázali solidně zastoupit hráče na marodce a hráli důležitou roli. Dva měsíce jsme hráli prakticky na tři lajny, zvládli to. V play-off jsme samozřejmě sázeli na zkušenost, ale když bylo potřeba, tak tam ti mladí zase byli. Hráli opravdu dobře. Včetně obránců Michala Kruckovyče i Adama Jonáše. Když museli, splnili svůj úkol. Touto cestou, kdy budou tito kluci ve třetích a čtvrtých pětkách, se dá jít.

Je to asi ještě předčasné, ale co do další sezóny? Budete u týmu pokračovat?
Na to se ptáte opravdu brzo (úsměv). Já se musím dát zdravotně do pořádku a uvidíme, co bude dál. Teď po vyřazení je to ještě hodně emotivní. Pár dní to rozhodování určitě vezme.