Trenér juniorky Haman: Počítáme s účastí v rakouské YoungStars lize

Rozhovory
ST 18. 7. 2012
<em>Znojmo</em> - Radek Haman, dlouholetá ikona znojemských Orlů opouští po třinácti sezónách kabinu A-týmu a stěhuje se na trenérskou lavičku juniorů. Ti vstupují od sezóny 2012/2013 do nové rakouské soutěže Erste Bank YoungStars League (EBYSL). Stejně jako před rokem tedy Haman stojí před velkou neznámou: „Dodneška ani nevím, jaká mužstva se té soutěže zúčastní. Kvalitu poznáme až po pár zápasech,“ prozrazuje v rozhovoru.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Dostal jste od vedení klubu nabídku trénovat znojemské juniory. Jaké to pro vás bylo rozhodování?
Dověděl jsem se, že v A-mužstvu se se mnou již nepočítá a zároveň jsem dostal nabídku trénovat juniorku. Vzal jsem si čtrnáct dní na rozmyšlení. Po těch letech kariéry to je takové překvapení, že už hokej hrát nebudu, takže jsem si to musel v hlavě srovnat. Navíc jsem zvažoval ještě nějaké nabídky z nižší soutěže, jestli ještě pokračovat nebo skončit. Bylo to takové uvážlivé rozhodnutí.

Už jste se připojil ke klukům v juniorce?
Ano. V podstatě už pět týdnů jsem je trénoval úplně sám. Prvních čtrnáct dní letní přípravy, kdy je trénoval Petr Kučírek, jsem se tam rozkoukával a seznamoval jsem se s nimi. Ve zbytku přípravy jsem je vedl již sám. Petr Kučírek se připojil k A-mužstvu. Jeden z motivů, proč jsem tu nabídku přijal, bylo i to, že jsem viděl, jak ti kluci tvrdě makají a snaží se.

Jak nyní probíhá příprava týmu?
Kluci mají do příštího týdne dovolenou. V pondělí a v úterý jdou na lékařské prohlídky a od středy začínáme společnou přípravu na novou sezónu.

Co bude hrát Znojmo za soutěž?
Vycházím z těch informací, že budeme hrát rakouskou juniorskou EBE ligu. To je pro mě priorita. Dostali jsme už i povolení od ČSLH, takže pokud nenastane nějaký nečekaný zvrat, tak počítáme s EBEL.

Co od této soutěže očekáváte?
Vůbec netuším. Stejně jako jsme před rokem vstupovali do EBEL s A-mužstvem. Nikdo v podstatě nevěděl, do čeho jdeme. To stejné zažíváme i tentokrát. Dodneška ani nevím, jaká mužstva se té soutěže zúčastní. Co mám zprávy, měly by se zde objevit juniorské celky těch mužstev, které hrají seniorskou EBEL, ale zároveň by měly hrát i týmy z jiných rakouských měst. Kvalitu soutěže poznáme až po pár zápasech. Prvotně to bude pro kluky určitě dobrá zahraniční zkušenost, která není na škodu.

Jak vypadá kádr juniorky? Budete hrát se znojemskými hráči nebo posílíte?
Nemluvil bych o posílení, spíše bych tomu říkal doplnění kádru, protože kluků je opravdu málo. Počítám s těmi, co absolvovali letní přípravu, ale musíme tým doplnit. Nepůjde pravděpodobně o zkvalitnění. Pokud přijde někdo zkušený, bude to jen dobře, ale je to hlavně ve fázi, že potřebujeme doplnit počet hráčů.

Budete tým trénovat sám nebo hledáte asistenta?
Asistent v podstatě není. Ve Znojmě to je tak, že mladší dorost, starší dorost i junioři mají jen jednoho trenéra. Pak už záleží jen na nás, jak se domluvíme, jestli potřebujeme pomoct či zaskočit. Je to samozřejmě i otázka financí.

Existuje ještě nějaká šance, že byste se objevil u A-týmu?
Určitě ne (úsměv).