Úspěch s Kladnem může Orly přiblížit elitní desítce

PO 12. 1. 2009
<em>Znojmo</em> - Další veledůležité utkání čeká Znojemské orly v úterním domácím zápase proti Kladnu. Jedině vítězství jim totiž zaručí reálné vyhlídky na play off. V opačném případě se tým z jižní Moravy ocitne ve velmi nesnadné situaci. "Nyní absolvujeme tři důležité zápasy se třemi soupeři z našeho okolí v tabulce. K zachování naděje potřebujeme vyhrát doma a v Českých Budějovicích," uvedl asistent trenéra Václav Baďouček. Duel začne v 17:30.

Situace je v táborech obou celků zcela opačná. Zatímco středočeský celek v posledních dvou zápasech dokázal zvítězit, získat pět bodů a vyhoupnout se na osmou pozici tabulky, kde na šesté místo, zaručující přímý postup do play off, ztrácí pouhé tři body, na straně Orlů již tak růžová situace není. Svěřenci kouče Rulíka nedokázali dvě utkání po sobě zvítězit, získali pouhý bod za porážku v samostatných nájezdech a spadli na dvanácté místo.

Nepříznivou situaci se pokusí vylepšit právě proti kladenskému týmu, který má před svým soupeřem náskok šesti bodů. Proti Znojmu však hovoří letošní vzájemná bilance. Ze tří vzájemných střetnutí zvítězili Orli pouze jednou a to doma, nejtěsnějším možným rozdílem 1:0. Kladno vyhrálo zbylé dva duely, oba dva rovněž na své půdě. V prvním zápase 2:0 a poté 3:1.

V čele kanadského bodování hostů je s 36 body za 13 gólů a 23 asistencí kapitán Kladna Pavel Patera. Až deset bodů za ním se nachází druhý hráč v pořadí Radek Bělohlav. Ten je však nejlepším střelcem klubu. Na svém kontě má 18 branek a 8 přihrávek. Trio uzavírá „Paterovo dvojče“ z útoku Martin Procházka, který si připsal 22 bodů za 10 přesných zásahů a 12 přesných přihrávek. Stejnou bilancí jako Procházka se může ještě pochlubit útočník Jaroslav Kalla, ovšem za 5 branek a 17 přihrávek.

Nejproduktivnějším obráncem je s 18 body (5+13) David Hájek. V brance Kladna se vynikajícími výkony prezentuje reprezentační gólman Miroslav Kopřiva. Za Kladno zatím odchytal v této sezóně 32 zápasů (1943 min.), připsal si 1194 zásahů s brankovým průměrem 2,44 a úspěšností 93,79%, což jej řadí na přední příčky tabulky extraligových brankářů.

Oba trenéři musí počítat s absencí několika hráčů. Na domácí straně to jsou útočníci Plášek a Beroun. Za hosty nenastoupí dlouhodobě zraněný obránce Tomajko, stejně tak nemocný Hájek a možná ani Hořava s Kallou.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj - Tesařík, Bičánek, Rýgl, Mojžíš, J. Mrázek, Švrček - Erat, Dopita, Selingr - J. Svoboda, Haman, Kucharczyk - Demel, R. Procházka, M. Růžička - od 22. navíc Havlík, Meidl, Čachotský

HC GEUS OKNA KLADNO: Kopřiva - Nádašdi, Novotný, Pavlas, Trončinský, Kameš, Gudas - Bělohlav, Patera, Procházka - Novák, Mrázek, Kuchler - Horna, Čurilla, Frolík - Valský, Stieller, Diviš

Ostatní zápasy 41. kola