Ve Znojmě jsem se setkal se skvělými lidmi, kvituje nové angažmá Miroslav Vybíral

Rozhovory
PO 29. 6. 2015
Nová posila realizačního týmu Orlů Miroslav Vybíral má před sebou spolu s hráči poslední dva týdny suché přípravy. Předtím vedl mládežnické týmy Pardubic i Hradce Králové, už čtyři roky navíc koučuje reprezentaci Maďarska na mistrovství světa v inline hokeji. Mezinárodní soutěž na něj nyní čeká po boku Jiřího Režnara také na střídačce Orlů. „EBEL je pro mě obrovská výzva," netají se v rozhovoru.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jaké jsou vaše dojmy v novém angažmá a z probíhající letní přípravy?
Moje dojmy jsou jen ty nejlepší. Setkal jsem se skvělými lidmi v realizačním týmu, managementu i ostatním personálu na zimním stadionu. S hráči se pracuje perfektně. Kluci makají, splňují naše očekávání. Možná ho i převyšují, což je dobře, protože letní příprava je základ pro úspěšnou sezónu a my věříme, že úspěšnou sezónu budeme mít. Děláme pro to maximum.

Co budete považovat jako úspěšnou sezónu? Jaká jsou očekávání?
Očekávání jsou velká, nicméně nechceme mluvit o tom, jestli budeme první, druzí nebo třetí. Chceme hrát pěkný hokej, který se bude fanouškům líbit. Zároveň bude tvrdý, bruslivý, chceme hrát celoplošně aktivně a do těla. Bude to fyzicky náročné a je potřeba se na to dobře připravit.

Jak byste popsal letní přípravu z hlediska činností a tréninků, které hráčům připravujete?
Snažíme se trénovat moderními metodami. Má to nejvyšší možné parametry moderního hokeje a aktuálních trendů z Ameriky. Čerpáme z věcí Garyho Robertse, který dělá tréninky pro spoustu hvězd NHL, to je velká inspirace. Já jsem hrozně rád, že hlavní trenér Jirka Režnar je těmto novým věcem otevřený. Shodli jsme se a je to perfektní.

Vybíral a inline hokej

Nový znojemský asistent má za sebou zajímavou cestu k trénování inline reprezentace Maďarska. „V roce 2011 jsem byl v Pardubicích na MS jejich team host, hlavní trenér měl přijet až v den turnaje. Ukázal jsem jim nějaké tréninky, líbilo se jim to a slovo dalo slovo. Měli jsme úspěch, na dalším mistrovství světa v Ingolstadtu jsem byl oficiální asistent trenéra, o rok později v Drážďanech už hlavní trenér," popisuje Miroslav Vybíral.

» Čtěte více zde

Pro vás jde o jednu z prvních zkušeností v dospělém týmu. Jak rozdílné je trénování A-týmu a mládeže?
Práce se staršími hráči je jiná, není tak direktivní. Je to spíš o domluvě a komunikaci. Nicméně není to moje úplně první zkušenost s trénováním dospělých, koučoval jsem už čtyřikrát maďarský národní tým na mistrovství světa v inline hokeji. Někteří z týmu hrají i EBEL, takže s hráči takto vysoké úrovně už jsem se setkal. Komunikace je prostě základ. Je důležité hráče přesvědčit o tom, že úspěchu dosáhneme jen, pokud všichni budeme pracovat společně.

Čeká vás mezinárodní konfrontace v rámci EBEL, jak se na ni těšíte?
Pro mě osobně je to obrovská výzva. Viděl jsem několik zápasů naživo a EBEL je podle mého názoru kvalitnější než česká extraliga. Je v ní hodně hráčů z Kanady, USA i Skandinávie, což ji dává komplexnější ráz. Česká extraliga je spíš techničtější, pomalejší, EBEL zase důraznější, přímočařejší. Zároveň tam ale nechybějí ani techničtější hráči. Proto jsem strašně šťastný, že jsem tuhle příležitost dostal, a udělám vše proto, abychom jako tým byli úspěšní.