Za juniory si stojím, říká Martin Stloukal

Rozhovory
SO 3. 12. 2011
<em>Znojmo</em> - Z pozice asistenta trenéra se začátkem října vyhoupl na hlavní trenérský post. Pod jeho vedením začali Orli Znojmo opět vyhrávat a děsit soupeře. Nyní se ale Jihomoravanům příliš nedaří. Na šňůru neúspěchů přibyl v pátek další uzlík. Znojmo doma nestačilo na Graz, kterému podlehlo 1:2. Jak vnímá Martin Stloukal reakce fanoušků a zda uvažuje o nových posilách se dočtete níže.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Jak hodnotíte páteční zápas s Grazem?
Je potřeba si uvědomit, že kluci dneska bojovali. První třetinu jsme zkusili vyjít v podstatě zezadu. Samozřejmě tenhle mančaft je mladý, nebo naopak tu jsou zase příliš staří hráči, nemáme tady ten zlatý střed, který mají ostatní týmy, a proto nemůžeme hrát dozadu. My máme tolik mladých hráčů, že musíme tlačit jenom dopředu a musíme se snažit to ubojovat, ubruslit. Šance, které se nám naskytnou, musíme proměnit. Je jasné, že pokud se nám to nepodaří, jako třeba proti Grazu, tak prohrajeme, ale není to o tom, že by se nepracovalo. Máme v základním kádru devět juniorů, to nemá ze soupeřů ani jeden. Kluci hrají maximum. Podíváte-li se do české extraligy, kolik ročníků "91" hraje tu soutěž, moc jich nenajdete. Kdežto nám hraje pravidelně sedm juniorů. To je věc, kterou všichni soupeři respektují, některým našim fanouškům se to nelíbí, ale EBEL nás za tohle uznává.

Junior Richard Jarůšek si své místo v A týmu vybojoval již v minulé sezóně

Mluvíte o juniorech. Ty jste si tak trochu už vloni vychoval, když jste působil jako trenér u juniorky. Jak jste s nimi tedy spokojen?
Hrají maximum, plus minus jsem s nimi spokojen. Občas to zahapruje, třeba Ríša Jarůšek proti Záhřebu hrál hrozně, Martin Pláněk trošku ztrácí formu a tak dál. Jsou to prostě mladí hráči, kteří se musí vyhrát, a když je nenecháme hrát, tak kde ty zkušenosti a formu získají? Kde získají stabilitu výkonů? Jedině tím, že budou hrát, hrát a hrát. Jejich forma kolísá, ale vzhledem k jejich věku je to naprosto běžná věc. Domnívám se, že jsou na nejlepší cestě k tomu, aby příští, maximálně ten další rok, o ně byla opřena celá hra týmu. Já si za těmi hráči prostě stojím, o mě, jako o trenéra, teď vůbec nejde.

Objevily se spekulace, že jednáte s nějakým hráčem ze zahraničí, konkrétně z Kanady. Co je na tom pravdy?
Tak prosáklo se něco v tom smyslu, že jednáme... My jednáme o posílení týmu celou dobu, nikdo tady nespí. Ale jde o to, že máme na tuto sezónu nějaký rozpočet, ten není nafukovací. Druhá věc je ta, že kdybychom vzali nějakého nového hráče, tak se zase jiného musíme zbavit. A teď jde o to, jestli ty hráče, které bychom pustili, někdo chce. Takže je to trošičku složitější, než si většina lidí myslí.

Jednáte se známými jmény?
Každý by chtěl mít v týmu Jágra nebo Crosbyho, taky bych chtěl. Ale na druhou stranu stojím nohama na zemi a vím, jaká je realita. Samozřejmě můžou se tyhle debaty vést, ale realita je taková, že v ČR se peníze hrozně těžko shánějí. Prostě nepracujeme se stejným rozpočtem jako mají ostatní kluby EBEL. A jít do rizika, že si nabereme pět Kanaďanů, budeme je tu dva měsíce mít, nezaplatíme jim a vyhodíme je, jak to třeba dělají jinde, a potom se s nimi budeme soudit… Takhle to my dělat nechceme a nebudeme. Chápu, že fanoušci chtějí vyhrávat. Byli by špatní fanoušci, kdyby nechtěli nebo kdyby tleskali, když se prohraje, to nikdo nechce. Je však potřeba stát nohama pevně na zemi a uvědomit si, že jsme v EBEL prvním rokem.

Někteří fanoušci už ale delší dobu volají po změně, třeba právě v tom, že zde nemáme žádného zámořského hráče jako v ostatních klubech EBEL…
Samozřejmě si fanoušků strašně vážím, ale musím říct, že pokud si někdo myslí, že něco zmůže tím, když bude pískat na ročníky "91", protože jim to při přesilové hře nejde, tak je na velkém omylu. V takhle kvalitní soutěži, znovu důrazně říkám, že ta soutěž je na úrovni české extraligy a jsou tam herní situace (např. oslabení, přesilové hry, osobní souboje), které jsou i nad českou soutěží, potřebují hráči trochu času na to, aby se dokázali prosazovat. Tohle se mi nelíbí. Chápu, že chceme všichni vyhrávat, ale je potřeba být trpěliví. Jsme tady na tři roky, na které máme koncepci. Jestli to někdo nechápe, tak mu neumíme pomoci. Vyhodit pět nebo šest hráčů, to je pro nás dneska sto tisíc euro. Můžeme sem sice přivést stejný počet Kanaďanů, ale ty peníze prostě neseženeme jen tak lusknutím prstu. Já jsem trenér, každý trenér chce vyhrávat.