Začátek EBEL odehrají Orli v Salzburgu

ČT 6. 9. 2012
<em>Znojmo</em> - Začátek ligových zápasů, kterého se všichni znojemští fanoušci nemohli dočkat, je tu! Znojemští hokejisté odcestují k prvnímu duelu do Salzburgu, týmu s jedním z největších rozpočtů ligy. Po týdenní pauze Orli znovu najedou na led, v úterý kvůli marodce neodehráli poslední utkání regionálního poháru proti Jihlavě. Znojemští naskočí na led v Salzburgu 7.9. v 19:15.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

EC Red Bull Salzburg je jedním z nejstarších účastníků EBEL vůbec. Pohár pro vítěze ligy získal už dvakrát, naposledy předloni. V loňském ročníku vstupoval klub s cílem na pohár opět dosáhnout, hned ve čtvrtfinále však Salzburg vypadl s Klagenfurtem, budoucím vicemistrem.

⇒  Salzburg chce letos opět vyhrát ligu.

Orli zavítají do Eisareny Salzburg teprve potřetí, v minulém ročníku se v městě, v Čechách známém také jako Solnohrad, prezentovali dvakrát v rámci základní části EBEL. Tým pod křídly Red Bullu se účastnil turnaje European Trophy, kde si zatím připsal tři výhry a tři porážky. Hrál také například proti Plzni nebo Českým Budějovicím. Čeká jej ještě utkání proti Kometě Brno, které je naplánováno na šestnáctého října. Mimo Europhean Trophy odehrál Salzburg jen jeden zápas s ruským Magnitogorskem, ve kterém prohrál 1:5.

Pro letošní sezonu má kanadský trenér Pierre Pagé k dispozici celkem jedenáct krajanů a jednoho Američana. Nejvíce asi zaujme jméno Alexe Aulda, letošní brankářské posily Red Bullu. Za svou kariéru odchytal rovných 230 utkání v NHL, naposledy v loňské sezoně za Ottawu Senators s úspěšností 88,4%.

Z hráčů v poli zaujmou třeba Justin DiBenedetto se zkušenostmi z NHL, Ross Lupaschuk, který oplývá zkušenostmi z celého světa, mezi jinými například z Ruska, Švédska, Finska a NHL. Ze Záhřebu do Red Bullu přestoupil Ryan Kisanewich. Do klubu se také vrátil Ryan Duncan, který odehrál v Salzburgu dvě sezony, aby následovně odešel do americké AHL a po jedné sezoně se opět vrátil.

Z kabiny Orlů

Znojemští hokejisté odehráli v přípravné části celkem osm utkání z deseti. První neodehrané utkání odmítl Písek. V oficiální zprávě klub uvedl, že nechce riskovat zranění svých hráčů a hráčů z partnerských klubů. Druhé utkání odřekli sami Orli, když v úterý nenastoupili proti Jihlavě. Důvodem byla rozsáhlá marodka a start soutěže.

⇒  Marek Uram se po šesti letech vrátil

Právě marodka byla v přípravných zápasech znojemskou Achillovou patou. V jistých momentech měl trenér Stloukal šest hráčů mimo. Naštěstí jsou všichni fit a připravení. Včetně Jiřího Berouna, který měl nadvakrát zlomený nos a Tomáše Komínka, který utrpěl těžký otřes mozku. Jediný mimo sestavu tedy prozatím zůstává Paul Crowder, který by však měl být v nejbližší době po lékařské prohlídce schopen trénovat a zapojit se.

Posily Znojma není třeba rozsáhle představovat, jejich zapojování v přípravě mluví za ně. Henry Burke se zkušenostmi z NHL, Paul Crowder, Kyle Wharton a Kim Strömberg. To jsou zahraniční posily. Z Česka přišli Ondřej Fiala a Petr Beránek, který sice přestoupil z Kanady, ale má českou národnost. Největším lákadlem pro znojemské fanoušky však bude Marek Uram, který se po letech vrátil zpět do Znojma, kde se spojí s Peterem Pucherem a pokusí se oživit střelecky aktivní dvojici, jakou byli ještě před pár lety.

Jak na Salzburg? Tak zní logická otázka před prvním utkáním ligy. „V sestavě Salzburgu je mnoho změn, oproti loňsku to bude hodně odlišné mužstvo. Teprve ve středu jsem dostal DVD s jejich zápasem v Českých Budějovicích, kde vyhráli 5:3, musím si jej nastudovat. Očekávám kvalitní utkání,“ hlásí trenér Martin Stloukal. Úvodní buly bude vhozeno v 19:15.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Stephane Auger (CAN), Ladislav Smetana (AUT)
Čároví: Damir Rakovic (SLO), Trpimir Piragić (CRO)

Sestavy z posledního utkání

EC Red Bull Salzburg: Auld - Glenn, Tratting, Welser, Heinrich, Lupaschuk, Ross, Pallestrang, Davison - Raffl, Komarek, Kristler – Latusa, Buserofberger, Grenier – Kinasewich, Duncan, Keller – Maxwell, Dibenedetto, Regier.

Orli Znojmo: Kacetl - Pláněk, Wharton, Štach, Henry, Bořuta, Škadra, Stehlík, Sova - Lattner, Fiala, Strömberg, Uram, Pucher, Havlík, Beroun, Šeda, Jarůšek, Bartoš, Beránek.

Další zápasy 32. kola

HDD Telemach Olimpija Ljubljana – UPC Vienna Capitals