Zahraniční angažmá byl dobrý krok, říká útočník staršího dorostu Nicholas Lang

Juniorský hokej
NE 22. 6. 2014
Sedmnáctiletý rodák z Brna toho ve své dosavadní hokejové kariéře stihl na svůj věk hodně. Z mateřského klubu LHK Jestřábi Prostějov zavítal v minulosti na krátký čas do Vídně a po malé zastávce v Jihlavě odehrál sezonu v Klagenfurtu, který v minulém ročníku válčil se Znojmem v nově vzniklé Erste Bank Juniors League. Nyní změnil v rámci soutěže dres a s mladými Orly absolvuje suchou přípravu.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

První otázka se nabízí hned při vyslovení vašeho jména...jak jste k němu přišel?
Mé jméno je anglicko-německé, ale já sám jsem Čech. Narodil jsem se v Brně. I když moje rodina pochází z Německa, takže z toho důvodu to jméno.

Ve Znojmě se objevujete po angažmá v konkurenčním Klagenfurtu, jak jste se v rakouském klubu ocitl?
Bylo to přes jednoho pána z Rakouska, kterému bych tímto rád ještě jednou poděkoval, a který jezdí do Čech na kempy a turnaje, kde se také seznámil s mým otcem. Spolu se domluvili na tom, že bych to mohl zkusit právě v Klagenfurtu. Já jsem v té době hrál v Jihlavě, kde mi nedávali moc prostoru, tak jsem tam odešel.

V Klagenfurtu jste zůstal jen necelý rok, už jste nechtěl pokračovat?
Měl jsem zájem zůstat a nastávající sezonu bych tam ještě mohl celou odehrát, ale byl by problém probojovat se do tamní juniorky. Na ni jsou šance téměř nulové. Chtějí si vychovávat své hokejisty, a ne cizince. Byli tam se mnou ještě dva Slovinci, jeden z nich už měl jít do juniorky, ale nedostal šanci, vykopli ho. Proto jsem volil návrat zpět do Česka.

Kolik jste dostával prostoru na ledě?
Ze začátku to nebylo nic moc. Časem se to zlepšovalo, ale nebyla to žádná sláva. Byl jsem pro ně prostě cizinec a musel jsem to takto brát. Hráli více domácí kluci.

Jaké to bylo v Klagenfurtu s bydlením a jazykem?
Bydlel jsem v rakouské rodině. První dva týdny jsem chodil na intenzivní jazykové kurzy, abych se uměl domluvit v základních situacích nebo si nakoupit. Potom už jsem se učil sám. Byl jsem tam jen šest měsíců, takže mezery ještě mám, ale domluvím se.

Nabízí klub kvalitní zázemí pro mladé hráče?
Je to tam fajn. Člověk mohl jít do posilovny, mohl si dělat, co chtěl. Byly tam pro nás speciální tréninky. S trenéry se dalo na všem domluvit, dokonce jsme si s nimi i tykali. Mezi hráči a kouči byl dobrý a kamarádský vztah, vzájemná důvěra.

Bylo to vaše první zahraniční angažmá?
Nebylo. Hrál jsem krátce ve Vídni, v sedmé třídě. V té době tam byl český trenér, se kterým jsem do Vídně jezdil.

Nicholas Lang při přípravě na nový ročník

Letní přípravu již tedy absolvujete ve Znojmě, jak jste se k tomuto angažmá dostal?
Já jsem znal všechny kluky, kteří tady hrají. Měl jsem o Znojmu přehled a chtěl jsem sem jít. Samozřejmě bych si rád zkusil extraligu, ale tam bych dostával málo prostoru ve hře, a to se potom těžko prosazuje. Všude bych byl cizí hráč a přednost prostě dostávají domácí. Pro mě je EBJL dobrá soutěž.

Trenér staršího dorostu Milan Navrátil pro vás asi nebude neznámý...
Pan Navrátil mě trénoval v páté a šesté třídě v Brně, takže se už známe. Na všem se s ním vždycky dá domluvit, není s ním vůbec žádný problém. Když posloucháme, co po nás chce, tak se s ním dá úplně v pohodě vyjít. Akorát, ale to je u každého trenéra, člověk musí dělat to, co chce pan trenér. Když řekne seď, tak musíš sedět. Když řekne lehni, tak lehneš. Byl vždy hodně férový, snažil se s každým vycházet. Ať ten kluk byl lepší nebo horší.

Pan Navrátil působí jako velmi klidný člověk, umí na vás i zakřičet?
Umí zvýšit hlas, když neposloucháme. Když neděláme to, co on chce, tak je dost slyšet. A pak taky hned děláme kliky. Ale jinak je to v pohodě trenér a mám ho rád.

Jaká je parta v kabině?
Z mé strany je to úplně v pohodě. Každý se tam baví s každým. Nehraje se tam na nějaké to, já jsem starší, ty jsi mladší. A hlavně je velká sranda. Každou chvíli si dobíráme někoho jiného. Minulý týden jsem to třeba odskákal já, protože mi spadl mobil pod auto (úsměv).

Vím, že byste si chtěli v útoku zahrát s Patrikem Tondlem, je to tak?
Asi ano, chtěli bychom si spolu zahrát. My už se sehráváme i tak mimo led, když zkoušíme jiné sporty. Navzájem už o sobě začínáme vědět. Bylo by fajn zkusit naši spolupráci i na ledě.

Vy ještě studujete, kde a jaký obor?
Studuji v Jihlavě stavební průmyslovku. Dálkově. Souvisí to s tím, že když jsem narychlo odcházel do Klagenfurtu, tak se mi tam nedala zajistit škola, proto tedy dálkově. Asi bych se ale chtěl spíše věnovat jazykům, hlavně angličtině a zlepšovat si němčinu.

Jste z Brna, budete do Znojma dojíždět?
Na tréninky zatím jezdím autobusem, ale jak to bude během sezóny ještě nevím. Asi bych chtěl spíše dojíždět, protože doma mám vytvořeny podmínky k trénování, takže můžu trénovat ještě navíc.