Zájem Znojma mě potěšil, přiznává Petr Beránek

Rozhovory
ČT 2. 8. 2012
<em>Znojmo</em> - Mladý a talentovaný Petr Beránek je jednou z nejčerstvějších posil ve znojemské kabině. Do tuzemska se šikovný útočník vrátil po tříleté anabázi v zahraničí, v níž si vyzkoušel nejen finský styl hokeje, ale prošel i kanadskou juniorskou ligou. Nyní bude chtít své zkušenosti zúročit v dresu Orlů. „Mým cílem je A-tým Znojma,“ říká odhodlaně devatenáctiletý Beránek.

Jaké byly vaše hokejové začátky?
S hokejem jsem začínal v Brně, kde jsem se naučil bruslit a takové ty hokejové základy, hodně mi v té době pomohl také Martin Stloukal. Jsem rád za to, co pro mě udělal.

V jakých týmech jste doposud působil?
Hrál jsem prakticky všude po České republice... Byl jsem v Brně, Prostějově, Jihlavě, Třebíči. Pak jsem přešel do Finska, kde jsem hrál jeden rok, poté jsem působil dva roky v Kanadě a teď jsem dostal nabídku ze Znojma.

Do zahraničí jste odešel velmi mladý, nelitoval jste někdy svého rozhodnutí?
Je to výborná zkušenost pro každého mladého člověka. Pokud dostane tuto možnost, je samozřejmě na něm, co si vybere, ale myslím, že by neměl svou šanci zahazovat. Je to příležitost přijít do kontaktu s jiným stylem hokeje, naučit se jazyk. Musíte se starat sám o sebe, což není ze začátku jednoduché. Dá vám to hodně zkušeností nejen do hokeje, ale i do života.

S čím jste měl v zahraničí největší potíže?
Ve Finsku jsem měl velký problém s jazykem, bylo potřeba zvyknout si na jiný životní styl, na jiné jídlo, ale to všechno se dá překonat.

Máte za sebou i zápasy v národním dresu, kterými reprezentačními kategoriemi jste prošel?
Začínal jsem v U16, první reprezentační kemp jsme měli někde v Maďarsku, což bylo pro mě bylo velkým zážitkem. Poté jsem prošel U17 a U18, teď jsem trochu nakoukl i do U20, tak uvidíme, jak to bude dál. Chci se ale hlavně soustředit na svou kariéru ve Znojmě, od toho se vše bude odvíjet dál.

Na kterou reprezentační akci nejvíce vzpomínáte?
Vzpomínám ne moc dobře na loňské MS "18", které pro mě nedopadlo moc dobře. Setkal jsem se tam s problémy, které ani tak nesouvisely se samotnou hrou, ale s tím se nedá nic dělat, musím bojovat dál.

Jste v širším kádru pro MS "20", které se uskuteční koncem letošního roku v Rusku, jak vidíte své šance v tomto týmu?
Pro mě je teď přednější bojovat o místo v sestavě Znojma. Samozřejmě budu bojovat i o místo v reprezentaci, ale teď je pro mě důležitější prosadit se ve Znojmě.

Do Znojma přicházíte po tříletém angažmá v zahraničí, co přispělo k vašemu návratu do Česka?
V první řadě to v Kanadě nebylo vůbec jednoduché, je tam velká konkurence mezi hráči, také jsem chtěl konečně naskočit do mužského hokeje, přeci jen jsem se zatím pohyboval v mládežnických kategoriích. Chtěl jsem vyzkoušet rychlejší, tvrdší styl hokeje.

Jak došlo k navázání spolupráce se Znojmem?
Dozvěděl jsem se o zájmu znojemského klubu, byl jsem rád, že o mě projevili zájem, takže to pro mě nebylo těžké rozhodování. Navíc znám pana Stloukala, vím, že jako trenér je dobrý, tak jsem neváhal. Podepsal jsem ve Znojmě jednoletý kontrakt s opcí.

Kdy jste se připojil k týmu?
K týmu jsem přišel na začátku vloženého týdne suché přípravy v půlce července. Postupně se ve Znojmě zabydluji, seznamuji se s kluky.

Kde jste absolvoval letní přípravu?
Připravoval jsem se sám, doma v Brně, protože jsem ještě přesně nevěděl, kde budu hrát. Poté, co jsem dostal nabídku ze Znojma, přijel jsem na poslední týden přípravy.

Znal jste některé hráče ze znojemského týmu?
V podstatě se znám s půlkou týmu. Znám kluky z Brna, kluky z juniorky, se kterými jsem dříve občas trénoval.

Stále ještě spadáte pod juniorskou kategorii, můžete v případě potřeby naskočit za znojemské juniory?
Ano, za juniorku ještě můžu hrát. Ale rád bych zůstal v A-týmu Znojma.

Jaký styl hokeje máte rád?
Vyznávám ofenzivní styl hokeje. Rád chodím do útoku, dávám góly. Samozřejmě se snažím i bránit, ale nerad bych mluvil o svých slabinách. (úsměv)

Co děláte rád ve volném čase?
Hodně sportuji, mám rád všechny sporty, nemám ani žádný oblíbený, zapojím se do každé hry. Pak kamarádi, rád se bavím v jejich společnosti.

Je doba dovolených, kde jste ji trávil vy?
Já jsem dovolenou prakticky žádnou neměl, byl jsem převážně doma a snažil jsem se stále trénovat, takže žádné moře ani nic podobného. Všechno jsem tento rok podřídil přípravě na novou sezónu.