Zasloužili jsme si minimálně vyrovnat, říká Marian Morava

Aktuální zprávy
NE 11. 10. 2009
<em>Znojmo</em> - Na dosud bezesporu nejkvalitnějšího soupeře narazili v rámci 9. kola první hokejové ligy znojemští hokejisté. Ústí nad Labem v Hostan aréně předvedlo zejména vynikající obrannou práci podpořenou dobrým výkonem brankáře Radka Fialy, který přes 55 minut nedovolil domácím střelcům gólovou radost. Orli v samotném konci utkání přesto sahali po vyrovnání, velký závěrečný nápor nastartoval svým gólem v 56. minutě obránce <b>Marian Morava</b>.

Člen první obranné dvojice na vlastní kůži pocítil ostrý nástup hostujícího týmu do utkání. „Zpočátku na nás Ústí vlítlo, v prvních deseti minutách nás dostalo pod tlak, ale poté jsme zápas vyrovnali a od druhé třetiny hráli dobrý hokej. Bohužel na začátku třetí části jsme dostali druhý gól a vypadalo to, že je po zápase, dokázali jsme ale ještě snížit. Myslím, že Ústí vyhrálo se štěstím a zasloužili jsme si minimálně vyrovnat,“ tvrdí Morava.

foto
⇒ Marian Morava je společně s Radkem Hamanem nejlepším hráčem Orlů v hodnocení účasti na ledě, na kontě má čtyři plusové body.

Ústečtí Lvi jsou úřadujícím šampionem 1. ligy a ambicemi na vítězství se netají ani v letošní sezóně. „Určitě to byl zatím nejtěžší soupeř, jeho kvalita byla znát, především na začátku. Jsou silní na puku, rychle přistupují k hráčům, takže jsme se ani při přesilovkách pořádně nedostali k nim do třetiny, abychom to nějak sehráli.“

Jedním z klíčových momentů střetnutí byla situace ze 42. minuty. Hosté vstřelili druhou branku ve chvíli, kdy na ledě zůstal po střetu u mantinelu ležet Aleš Staněk. Hlavní rozhodčí souboj neposoudil jako faul a nechal pokračovat ve hře, o pár vteřin později situaci využil druhým gólem v utkání Jan Alinč. „Tu situaci jsem viděl, Mrázek se tam tlačil do souboje a podle mě trefil Stáňu do obličeje, rozhodčí to ale neposoudil jako faul. Po nahrávce potom padl gól, nevím jestli to bylo kopnutí nebo ne, ale platil a my s tím už nemohli nic dělat,“ povzechl si zkušený bek.

Čtyři minuty před koncem právě on překonal do té doby bezchybného Fialu, který poté v závěru čelil drtivému tlaku Orlů. „Kluci to dobře sehráli za brankou, najel jsem si do volného prostoru a trefil branku,“ popsal svůj první gól v sezóně. „V závěru už to bylo o štěstí, možná to chtělo větší důraz. Byl tam signalizovaný faul na mě, nevím jestli si toho kluci všimli, ale stejně nemělo moc cenu odevzdávat puk, protože dva ústečtí hráči propadli u nás ve třetině a před jejich brankářem zůstali jen tři hráči. Z toho pak vznikl ten závěrečný závar,“ popisoval situaci v poslední minutě.

Trenér domácího celku Jan Neliba věděl, že patnáct vyloučení ústeckých hokejistů by mělo být potrestáno lépe, než předvedli znojemští hráči. „Soupeř byl dnes velmi kvalitní, oslabení hrál velmi aktivně, někdy až na hranici rizika, ale podařilo se mu to. My možná pod tíhou nějaké zodpovědnosti v přesilovkách zvolníme tempo, chceme vymyslet super akci, ale bohužel to nejde. Mělo by se hrát s nasazením jako při hře pět na pět.“

Také Nelibovi se vůbec nelíbila situace předcházející druhé inkasované brance, bezprostředně po utkání se ale nechtěl pouštět do unáhlených závěrů. „Podíváme se na video, samozřejmě nás ta situace poškodila. Myslel jsem, že rozhodčí pískal, on mi zase říkal, že nepískal a že to byl čistý náraz do našeho hráče. Uvidíme, po shlédnutí videa budeme chytřejší, možná se panu Jílkovi omluvím. Pokud ale byla rukavice v obličeji, je to faul.“

I přes porážku 1:2 byl znojemský kouč výkonem svého týmu potěšen, zejména proto, že v následujících utkáních čekají na Znojmo další silní soupeři v podobě Chomutova a Jihlavy. „Proti jednomu z favoritů soutěže jsme dokázali, že s tímhle nasazením můžeme hrát s každým. Od páté minuty jsme byli vyrovnaným, a troufám si říct, že možná i lepším mužstvem.“