Orli Znojmo Orli Znojmo

Zdeněk Blatný: Věděl jsem, že chci zůstat v EBEL

Zdeněk Blatný: Věděl jsem, že chci zůstat v EBEL

Znojmo - Je jednou z nejnovějších posil kádru Orlů pro nadcházející sezónu, jeho jméno však není pro drtivou většinu znojemských fanoušků neznámé. Dvaatřicetiletý útočník Zdeněk Blatný se po dlouhých letech cestování napříč kontinenty usadil v nadnárodní EBEL a v jihomoravském dresu otevře již svou třetí sezónu v této soutěži. Ve Znojmě se premiérově představil při fotbalovém utkání mezi hokejisty a jejich fan clubem, kde se poprvé setkal také se svými budoucími spoluhráči. „Byl jsem překvapený, někteří z nich mi i vykali. To je budu muset odnaučit,“ usmíval se dobře naladěný Zdeněk Blatný.

Jak se vám líbilo fotbalové odpoledne?
Bylo výborné, ale moc teplé. Počasí je spíše na to, udělat zápas ve vodním pólu někde u bazénu. Dnešní odpoledne už bylo plánováno delší dobu, takže nešlo zrušit, ale myslím, že hlavně děti si to užily...mohly si zaskákat na nafukovacím hradě, zahrát si hry. Šlo o to, aby se všichni bavili.

Se znojemským mužstvem neabsolvujete letní přípravu, vyhovuje vám individuální trénink?
Připravuji se sám v Brně, už to tak dělám několik let a vyhovuje mi to. Domluvil jsem se s trenérem, takže s tím nebyl žádný problém. Pro mě je to tak i lepší, protože můžu být více s dcerou, se kterou během sezóny moc času trávit nemůžu. Snažím se jí alespoň v létě ten ztracený čas trochu vynahradit.

Není třeba trochu na škodu, že už teď nejste s ostatními hráči z týmu?
Já si myslím, že se poznáme během pár dnů na ledě, takže v tom nevidím žádný problém. Už jsem byl v tolika týmech, že toto vůbec neřeším. Jsem docela komunikativní a v pohodě, takže nebudou potíže s mým pozdějším připojením se k týmu.

Jste známý hokejový cestovatel, dá se říct, proč v žádném klubu nevydržíte delší dobu?
Sám nevím, kde hledat chybu. Asi něco dělám špatně, ale nevím co. Musím říct, že mužstev už jsem opravdu vystřídal hodně, ale z žádného mě ještě nevyhodili, nikdy mi nezrušili smlouvu. Buď jsem byl vyměněn nebo se po sezóně naše kroky rozešly a já jsem šel o dům dál. Teď právě přemýšlím, jestli mám zůstat na tom dvacátém angažmá co nejdéle a vykašlat se na své cestování...

Znojmo je vaším dvacátým angažmá?
Nedávno mi volal jeden novinář a říkal, že Znojmo by mělo být mým dvacátým klubem, ve kterém hraji. Popravdě jsem po tom nepátral, nekontroloval jsem to, ale je to možné.

Dá se vybrat ze všech těch týmů jeden, který pro vás byl klíčový?
To je úplně jednoduché, největším zážitkem pro mě bylo, když jsem hrál v Americe. To je sen každého kluka, který se chce hokejem živit. Ať už Atlanta nebo Boston jsou na tom mém hokejovém žebříčku úplně nejvýše. Pak se mi ještě hodně líbilo ve švédském MoDo, kde jsme vyhráli titul. Ale každý tým má svá specifika, téměř na všechny si rád vzpomenu.

foto
⇒ Výluka NHL v sezóně 2004/05 přivedla Zdeňka Blatného i do Znojma

A méně vydařené sezóny?
Nechci, aby to vyznělo nějak špatně, ale nerad vzpomínám na sezónu 2004/2005, kdy byla výluka v NHL. Paradoxně jsem tenkrát odehrál asi patnáct zápasů za Znojmo, ale já jsem vlastně přišel až ke konci sezóny a to už v podstatě nic neřešilo. Já to beru spíše z toho pohledu, že mi stávka v NHL hodně zabrzdila kariéru. Navíc jsem ten rok začínal ve Finsku, kde jsem si ještě zlomil ruku, takže to celkově nebylo dobré. Nedá se říct, že bych měl nějaký neoblíbený tým, spíš bych nejraději vymazal celý jeden ročník.

Jak vzpomínáte konkrétně na těch pár zápasů v dresu Znojma?
Tady v té době hráli výborní hráči, pamatuji si Peťu Puchera nebo Jirku Berouna. Nikdo jiný už tu z té doby není. Já jsem do Znojma dojížděl, už to bylo jen na měsíc. Vím, že jsem dal pár gólů, ale play-off jsme tenkrát neudělali. Ono vlastně není ani na co moc vzpomínat, když neuděláte play-off a až tak moc se nedaří. V podstatě bylo všechno špatně.

Během vašeho angažmá v NHL jste několikrát skóroval, máte ještě stále schovaný puk?
Někde ho schovaný asi mám, ale je otázka kde... Většinou tyto všechny věci schovával můj otec, ale nedávno jsem si dodělal bydlení, takže mi přivezli všechny věci v krabicích a puk budu muset najít. Těch puků tam bude asi víc, mám schované i nějaké výstřižky z novin atd. Až s hokejem skončím, což už se možná blíží, tak to budu muset všechno projít. Jednou třeba budu dceři ukazovat, že táta hrál hokej.

foto
⇒  Zdeněk Blatný v dresu Vienna Capitals

Vrátíme se zpět do současnosti. Proč jste si pro letošní ročník vybral právě Znojmo?
Pro mě to bylo jednoduché rozhodování, věděl jsi, že chci zůstat hrát v EBEL. Myslím si, že mi tato soutěž maximálně sedí a vyhovuje. Vloni jsem byl ve Vídni, kde sezóna dopadla tak, jak dopadla, i když z mé strany nebyla až tak nejhorší. Ale když je člověk dvakrát za sezónu zraněný, neodehraje ani půlku zápasů a v play-off pak už hrát nemůže, tak bohužel... V těchto týmech je hráč většinou dobře placený, a když nehraje, tak s ním pak už dál nepočítají. Ozval se mi pan Ohera, z čehož jsem byl velmi mile překvapený. Už jsem nepočítal s tím, že by mě ve Znojmě chtěli. Do toho se mi ještě ozval Graz, kde jsem hrál v předminulém ročníku, ale přeci jen je to trochu dál od mého bydliště. Po patnácti letech neustálého cestování jsem rád, že se čím dál tím více přibližuji domů. I když na druhou stranu doufám, že to není nějaké špatné znamení, že třeba už příští rok nebudu končit. Jednání se znojemským klubem bylo velice rychlé a jsem rád, že jsme se dohodli.

Mluvil jste o zraněních v loňském roce, o co konkrétně se jednalo?
Nejdříve to bylo zraněné zápěstí, se kterým jsem byl i na operaci a vyřadilo mě to na měsíc a půl ze hry. Když jsem se do toho zase začal pomalu dostávat, tak přišly problémy s postranními kolenními vazy, po kterých jsem se už prakticky nedostal do hry. Teď už je vše v pořádku, žádné potíže nemám. Zdraví drží, hlavní je, aby to tak zůstalo i nadále.

V posledních dvou letech jste se objevoval v roli soupeře Orlů a na ledě i na střídačce to občas trochu jiskřilo...
Ano, něco proběhlo, ale já to beru tak, že na ledě člověk nezná kamaráda. Co se stane na ledě, má tam také zůstat. Jakmile skončí zápas, podáme si ruce, můžeme zajít na pivo a být kamarádi. Nedělám z toho žádnou vědu, to prostě ke sportu patří, jsou to emoce, proto je hra tak krásná.

Znojmo je třetí klub za nějž hrajete v rámci EBEL, v čem vám soutěž tak sedí?
Když třeba porovnám EBEL s českou extraligou, tak v Česku jsou samozřejmě takticky vyspělejší hráči. Více se brání, je těžší se prosadit. V EBEL se dělá více chyb, hraje se hokej nahoru a dolů, což je pro diváky takové záživnější. Tím, že jsem byl devět let v Americe a hodně jsem toho odehrál na farmách, kde je styl hokeje podobný jako v EBEL, tak mi to prostě více vyhovuje.

foto
⇒  46 bodů ve 47 zápasech, to byla Blatného sezóna 2011/12 v Grazu

Vaše zkušenosti ze zahraničních lig jsou obrovské, můžete porovnat EBEL s jinými soutěžemi?
Jako první mě napadne určitě německá liga, ty ostatní jako finská, švédská už jsou trochu někde jinde. Ale to je hlavně tím, že v EBEL hraje hodně kanadských hráčů. Když z toho vyjmeme Znojmo, tak já jsem byl v podstatě jediný Čech v rakouském týmu, který se tam usadil na delší dobu.

Z Brna to do Znojma nemáte daleko, budete dojíždět?
Na tréninky budu asi většinou dojíždět z Brna, ale budu mít byt i ve Znojmě, takže den před zápasem a po zápasech budu zůstávat tady. To by mě nebavilo jezdit každý den.

Jste vnímám jako největší letní posila Orlů, jste připraven na tuto roli?
To je takové trochu svazující. Fanoušci ode mě asi budou očekávat hodně, když se nevede až tak dobře, tak je to pak těžší. Ale těším se, těším se na sezónu, chci si to užít. Doufám, že se nám bude dařit, že bude pohoda, žádné stresy. Liga je kvalitní, každým rokem úroveň stoupá, snad se k tomu dokážeme dobře postavit.

V posledních dnech se mluví o tom, že by EBEL mohl doplnit dvanáctý tým z italského Bolzana. Bylo by to příjemné oživení?
No já nevím... Dalších patnáct set kilometrů v autobusu, to bude super oživení. Po příjezdu tam mě vytřepou z autobusu, něco odkloužu, pak mě zase jen naloží zpět a můžu jet domů. Osobně si myslím, že letos bude hrát jen jedenáct týmů a uvidíme, co bude příští rok. Přeci jen sudý počet účastníků je lepší.

Dlouhé cestování patří k EBEL, jak jej snášíte?
Z hlediska cestování je fajn, že odpadl Záhřeb. Dornbirn a Innsbruck jsou taky trochu "sviňárny", ale já jsem už zvyklý, takže v tom nevidím až tak velký problém. Škoda, že za to cestování nedávají míle jako v letadle, to už bych dostával jízdenky zadarmo.

Blíží se čas dovolených, kam se chystáte?
Já už mám dovolenou za sebou, by jsem v Americe. Teď už nic extra neplánuji a budu hlavně trénovat. Téměř celý červenec u sebe budu mít dceru, takže možná zajedeme na týden někam do lázní nebo jen budeme doma. A 22. července už vyjíždíme na led.

Co byste závěrem vzkázal znojemským fanouškům?
Ať se usmívají, ať jsou každý den v pohodě. Když budou mít chuť, tak ať se na nás přijdou podívat už při přípravě. Doufám, že je nezklameme. Je jasné, že každý zápas nebudeme vyhrávat, nejsme žádná kapela.