Změny v mužstvu pomohly k povinnému vítězství

Aktuální zprávy
NE 17. 10. 2004
Z n o j m o - Dnešním zápasem Orli trochu eliminovali své předchozí nezdary, i když jedna výhra nic neřeší. Byla už však dlouho očekávána širokou veřejností. To trenéři moc dobře věděli, a proto se s tím snažili něco udělat. Přestavěli útočné formace a mužstvo šlapalo daleko lépe. Jedním z hráčů, kteří vyměnili spoluhráče, byl i <b>Roman Erat</b>, který v předchozích zápasech bodoval po boku křídelníků z NHL, a nyní byl přeřazen ke Kucharčíkovi s Pardavým. Díky jejich asistencím vstřelil svůj letošní třetí gól. „Dneska jsme hráli dobře, i když jsme měli ještě pár chyb v obraně. Určitě to dneska bylo důležitý vítězství. Asi se to dnešním zápasem úplně nezlomí, ale už to bylo o hodně lepší,“ zhodnotil souboj se Vsetínem.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Znojemští však ještě nemají vůbec vyhráno a ani dnes nebyl jejich výkon úplně optimální. Toho si je vědom i Erat, který zároveň věří v lepší časy: „Musíme si dávat ještě víc bacha dozadu, na obranu, dostali jsme zase blbý góly. Ale asi už to fakt bude lepší. Optimističtější by to ještě bylo, kdybychom vyhráli v úterý na Spartě.“

Stejného optimistického názoru je také nejlepší střelec Orlů Marek Uram, který proti Vsetínu přidal do své sbírky další dva úspěchy: „K hodnocení dnešního zápasu stačí dvě slova: konečně výhra. Takový zápas, kdy jsme měli hodně šancí, jsme potřebovali, abychom se chytili. Dali jsme šest gólů a doufám, že se to odrazí v našem výkonu i v dalších zápasech.“

Oddechnout si mohl také jeden z dvojice útočníků z NHL Patrik Eliáš, který se spolu s kolegou Havlátem v každém utkání snaží prosadit a pomoci tak týmu, což se jim v podstatě pravidelně daří. „Z celého zápasu mám dneska velmi dobrý pocit. Mohlo to skončit i přes deset gólů, které jsme mohli dát. Důležité bylo, že jsme hlavně ve třetí třetině hráli velmi dobře dozadu a i přesto jsme si vytvořili moc šancí. Na druhou stranu Vsetín nebyl z nejkvalitnějších soupeřů, na Spartě to bude jiný a na to se těšíme,“ vyjadřuje své pocity a dojmy z utkání proti šestinásobnému mistru.

Podobně jako Erat s Uramem, tak také Eliáš doufá, že se mužstvu v nejbližší době podaří definitivně zbavit „deky“, která na ně v první čtvrtině soutěže padla. Recept hledá v dobré spolupráci celého týmu a ve zlepšení obranné činnosti: „Bylo to dnes povinné vítězství a je to jen otázka času, kdy to bude lepší. Je tady spousta šikovných kluků a je potřeba, abychom hráli zodpovědněji. Šancí máme dost, když budeme hrát dobře dozadu, tak to tam začne i padat. Je potřeba, aby v mančaftu každej hráč plnil svou roli. Je jasný, že nevyjde každýmu každej zápas na sto procent. Musíme si dávat víc bacha dozadu."

Výborným výkonem se ve Znojmě prezentoval mladý vsetínský brankář Štefan Žigárdy, který po úspěchu v Jihlavě dostal od trenérů důvěru i proti Orlům. „Dneska supr atmosféra, jsem rád, že jsem ze začátku něco chytil. Pak jsem si začal věřit a bylo to dobrý,“ svěřuje se spokojeně. Zaskvěl se zejména proti několika samostatným únikům hvězdné znojemské dvojice: „Před zápasem jsem si říkal, hlavně ať mi Havlát s Eliášem nedají moc gólů. Aspoň u jednoho se mi to dneska povedlo. Jsou to perfektní hráči a jsem hrozně rád, že jsem jim aspoň něco chytnul.“ Dvakrát ho dokázal překonat Havlát, kterému Eliáš pouze asistoval, i když měl sám několik vyložených šancí. „Havlát, který je taky z Brna jako já, mi po druhé třetině říkal, ať už tam konečně něco pustím. A pak mi tam dal svýho druhýho góla. Škoda, že jsem to neudržel,“ lituje Žigárdy.

Patrik Eliáš, který před vsetínským gólmanem několikrát neuspěl, má však na jeho výkon poněkud odlišný názor: „Nevšiml jsem si, že by udělal nějaký skvělý zákrok. Jednou mi utekl puk, podruhé jsem mu to chtěl dát mezi nohy, nevyšlo to… Stálo při něm štěstíčko, víc než při mně. Je to asi tak v pořádku, já ještě určitě šance budu mít.“

S hbitým útočníkem však nesouhlasí gólman Tomáš Vokoun, který na svého brankářského kolegu naopak pěl slova chvály: „Chytal dneska výborně a měl to hodně těžký. Spoluhráči mu moc nepomohli, měl tam spoustu sólových nájezdů. I přesto, že dostal šest gólů, tak chytal dobře a zápas se mu určitě povedl.“