Znojemská redakce klíčem ke sportovnímu prostředí. I olympiádě

ÚT 29. 3. 2022
Někdo během zápasů bojuje na ledě, někdo fandí z tribuny a jiný třeba z press zóny. Jaké to je být součástí znojemské redakce a co je třeba k tomu, aby se do ní obyčejný fanoušek dostal? Popsala jsem část své vlastní cesty, třeba vás inspiruje a i vy brzy zaklepete na dveře naší redakce.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Hokej jsem nikdy nehrála, na zápasy Orlů jsem ale s taťkou chodila odmala. Když mi bylo šestnáct, našla jsem při pravidelné obhlídce klubového webu nabídku na psaní článků pro znojemskou juniorku. Vlastně ani nevím, kde se ve mně tenkrát vzala chuť to zkusit a o práci redaktorky se ucházet. Sepsala jsem email vyzdvihující mé největší úspěchy, pokud se teda účast na češtinářské olympiádě dá vůbec za úspěch považovat, a s nadšením ho odeslala na uvedenou adresu. Odpovědi jsem se nedočkala.

Nikdy jsem neměla ve zvyku se vzdávat. Po necelých dvou týdnech jsem tedy napsala další zprávu, abych se připomněla. A tentokrát už mi přišla i odpověď. „Dostavte se, prosím, v neděli k vrátnici ZS. Vyzkoušíte si spolu s dalšími uchazeči o toto místo práci v redakci během zápasu staršího dorostu. Počítejte s tím, že si napíšete část textového onlajn přenosu a reportáž ze zápasu,“ stálo v ní. No a nejspíš to tehdy nedopadlo zrovna nejhůř. Do redakce mě vzali.

Původně jsem měla psát hlavně o juniorce, jednou jsem se ale během zápasu přišla podívat za redakcí A-týmu a od té doby už jsem tam trávila každý zápas. Odskočila jsem si jen jednou a to rovnou na led. To bylo ale ještě v době, kdy jsem byla v redakci poměrně nováčkem.

Brzy jsem využila i znalostí z dvojjazyčného gymplu a začala pomáhat s překlady pro německou redakci. Navíc jsem zjistila, že celá tvorba obsahu je zaštítěná společností eSports, která má pod palcem mnoho mezinárodních projektů. Mimo jiné i sběr statistik pro hokejovou Ligu mistrů nebo německou ligu DEL, kde jsem pomáhala na technické podpoře.

Dneska je mi dvacet a už jsem se posunula zase o krok dál. Spolupracuji na správě obsahu Hokejové ligy mistrů, nahrávám sportovní podcasty a čas od času zamířím i osobně na další akce. Je toho čím dál tím víc a na nedostatek zážitků si rozhodně stěžovat nemůžu. Hodně jsem jich nasbírala i během moderování pořadu Olympiáda živě.

Když se na těch svých posledních pár let ve sportovním prostředí podívám, musím říct, že jsem měla opravdu štěstí. A to především na lidi. Můžu vám potvrdit, že minimálně ve znojemské redakci opravdu nenajdete žádné nafoukance, ale jen pohodáře, kteří vás vždycky podpoří a pomůžou vám, jak nejlépe dokážou.

Bohužel mi aktuálně na Orly i skrz studium na vysoké tolik času nezbývá. Aspoň ale můžu uvolnit místo mým nástupcům. A jací by měli být? Nemělo by jim chybět zapálení do hokeje (nejlépe znojemského) a chuť učit se novým věcem. Jak už jste si mohli všimnout z mého krátkého příběhu, na věku uchazečů tolik nezáleží. Mnohem důležitější je, aby byli vytrvalí a psaní je bavilo.

A co za to? Miliony si nevyděláte, ty vám slíbit nemůžu. Zážitků ale budete mít na rozdávání. Jestli chcete dělat rozhovory se znojemskými hokejisty, vidět zápasy z jiné perspektivy, zkusit si napsat onlajny, reporty a další články, nebojte se nám napsat na lukas.caha@esports.cz. Třeba se brzy potkáme u nás v redakci, budeme se těšit!