Znojmo míří na sever

NE 14. 11. 2010
<em>Znojmo</em> - Po trošku nečekané desetidenní dovolené zaviněné několika odloženými zápasy nastává pro Orly opět zápasový kolotoč. V rámci 18. kola zajíždějí na led třetího celku 1. ligy Ústí nad Labem. Znojemští hráči se mohou pyšnit tím, že v loňské sezóně dokázali jako první mančaft v ústecké Zlatopramen aréně zvítězit. Zopakují výhru i v nejbližším střetnutí? Úvodní buly bude vhozeno v 18:00.

Představení soupeře

Tým Slovanu se nikdy netajil tím, že by chtěl v nejbližší době znovu okusit atmosféru nejvyšší hokejové soutěže v republice – extraligy. Lvi už extraligový kolotoč několikrát zažili, naposledy v sezóně 2007/08. V ní ovšem nedopadli vůbec dobře. Po základní části byli hráči smířeni s tím, že ačkoliv bylo již zavedeno play out, byl jejich celek téměř jistě odsouzen k poslední pozici.

Ústí totiž ztrácelo na předposlední místo třiadvacet bodů, ve hře jich bylo jen 36 a šance na záchranu byla jen velmi teoretická. „Vždycky jsem říkal, že nechci mluvit o baráži, ale teť už s tím jsem smířený. Poprvé přiznávám, že budeme hrát baráž, i když se mi to říká špatně“, konstatoval po konci základní části kapitán mužstva Václav Novák.

Svěřenci tehdejšího kouče Jana Votruby tak v boji o setrvání v extralize narazili na Mladou Boleslav. První zápas sice pohodlně vyhráli 4:0, avšak poté následoval už jen rychlý sestup. Bruslařský klub zbylé čtyři duely vyhrál, připsal si vítězství 4:1 na zápasy a zpečetil návrat soupeře do 1. ligy.

foto
⇒  První zápas ve Znojmě skončil potřetí v řadě těsným vítězstvím Ústí, tentokrát na nájezdy

V letošní sezóně se Lvům zatím poměrně daří. Z dosavadních sedmnácti utkání se pouze ve dvou případech stalo, že by odcházeli z ledu bez bodového zisku a v současné chvíli jim patří třetí příčka, mají však utkání k dobru. Paradoxně oba zápasy, v nichž prohráli po šedesáti minutách, sehráli před vlastním publikem. Poprvé proti Jihlavě a podruhé proti Hradci Králové, což bylo zatím jejich poslední domácí střetnutí.

Poté následovala série tří duelů na cizích kluzištích, a ve všech případech se rozhodovalo až po prodloužení, resp. samostatných nájezdech. Především poslední výhra má pro Slovan velmi pikantní příchuť. Porazil totiž snad svého největšího prvoligového rivala KLH Chomutov v jeho aréně 5:4 v prodloužení.

Nejproduktivnějšími hráči je trio útočníků Čurilla – Hanzl – Alinč. Všichni hráči odehráli shodný počet čtrnácti zápasů, první jmenovaný – nejlepší střelec týmu - si připsal třináct bodů za devět branek a čtyři asistence, druhý dvanáct bodů za tři branky a devět přihrávek – což jej řadí do popředí nahrávačů – a nakonec exlitvínovský útočník Alinč mířil třikrát do černého a osmkrát přihrával. V konečném součtu má na svém kontě 11 bodů.

Nejlepším obráncem je s deseti body za dva góly a osm asistencí Ondřej Holomek. V bodování +/- se zatím nejlépe vede s dvanácti plusovými body Davidu Pojkarovi, nejtrestanějším hráčem je s 63 trestnými minutami Petr Kanko. Brankářská jednička Pavel Francouz zatím odchytala 533 minut s průměrem 2,74 a úspěšností 93,36 %.

Vzájemné zápasy

Orli s Ústím utkali v loňské sezóně čtyřikrát, třikrát sice prohráli, ovšem ani jedna porážka neskončila s tehdy druhým týmem tabulky vysokým brankovým rozdílem, maximálně o dva góly. Znojmo si navíc připsalo jeden triumf. V rámci 24. kola zajížděli Jihomoravané do Zlatopramen arény, kde do té doby žádný soupeř nedokázal zvítězit. Podařilo se to právě až znojemským hráčům, kteří zvítězili 3:2 v prodloužení, vítězný gól tehdy vstřelil obránce Tomáš Kolafa.

Z orlí kabiny

foto
⇒  Luboš Horčička v posledních 4 utkáních mužstvu chyběl

V současné době ale svěřenci trenéra Karla Soudka moc důvodů k radosti nemají. Smolně a velmi nešťastně o jedinou branku prohráli tři zápasy po sobě a propadli se až na desátou pozici. Povzbuzující není ani fakt, že další dvě střetnutí, která za sebou sehrají, budou proti mužstvům, jenž si v loňském play off zahrála finále o postup do baráže. Jako první přichází na řadu zmiňované Ústí nad Labem, jako druhý potom mančaft Chomutova, který Orli ještě nedokázali v 1. lize ani jednou porazit.

Do těchto důležitých bojů by již měla zasáhnout znojemská gólmanská jednička Luboš Horčička, která před zápasovou pauzou laborovala s poraněným kolenem. Otazník visí nad startem dalších hráčů, útočníků Vladimíra Říhy, Tomáše Vyletelky a obránce Tomáše Klimeše. Domácím bude chybět jen útočník Tomáš Rod.

Hlavní: Jaromír Vampola (Vatín)
Čároví: Tomáš Klein (Znojmo), Přemysl Skopal (Nový Šaldorf)

Sestavy z posledních utkání

HC SLOVAN ÚSTEČTÍ LVI: Orct - Němeček, Pojkar, Klobouček, P. Hořava, L. Poživil, Holomek, od 21. Boháč - Čurilla, Alinč, Diviš - Janků, Pajič, Pazourek - Kloz, Mikulík, Ludvík - Kanko, R. Hanzl, Sklenička - od 41. Šedivý

ORLI ZNOJMO: Panec - Kolafa, Štach, David, Kania, Rangl, Pláněk, Lattner - Rachůnek, Haman, Havlík - Beroun, Hradecký, Podešva - Vrba, Česnek, Staněk