Tipsport Extraliga - po 3. 4. 2006
SF3
Sparta

Prvnímu náletu Orlů sparťanská tvrz odolala

P r a h a – Znojemští orli při své první semifinálové návštěvě v holešovické T-Mobile aréně proti domácímu celku neuspěli. K zemi je srazily rychlé góly Sparty na začátku každé třetiny, na které nedokázali najít odpověď. Ve třetí třetině trenér Hořava poslal do hry náhradníky povětšinou vyčkávající na svou šanci na střídačce, ale změny v sestavě ke zlepšení nevedly. Naopak Pražané přidali čtvrtý zásah, kterým vyhnali Trvaje z branky. Jeho protějšek Bříza byl pro znojemské střelce téměř nepřekonatelný – své pracoviště neuchránil pouze před jediným nevítaným gumovým „vetřelcem“ z hole <b>Jiřího Dopity</b> v závěru zápasu.
Pražané se v pořadí třetím zápase museli obejít bez zraněného Štrby a útočníka Špaňhela, které v sestavě nahradili mladíci Růžička s Dragounem. Právě druhý jmenovaný chytil svou příležitost za pačesy a již v třetí minutě dokázal umně tečovat Stehlíkovu ránu za záda znojemského Trvaje. Svižné tempo na obou stranách pokračovalo i nadále, více ze hry měla ale gólem povzbuzená Sparta. Její šance však likvidoval spolehlivý Trvaj, nejvíce se blýskl proti dorážce Hlinky do odkryté klece. Čtvrtá pětka domácích byla po většinu utkání nejnebezpečnější trojicí na ledě, v zakončení mladíkům scházel klid. Vyčnívali naopak svou dravostí a místy až drzostí. Orli se ozvali Dopitou, který z mezikruží pálil do protipohybu Břízy, ten si poradil pohotovým švihem lapačkou. Podobně si vedl také proti Mikulíkovi vzápětí. V závěru dostala Sparta možnost dvojnásobné výhody, více než minutu stahovala pomyslnou smyčku, ale i vyložené šance zůstaly nevyužity.

Domácím se povedl vstup rovněž do druhé dvacetiminutovky. Ve třiadvacáté minutě pykal za katrem Erat, když si Pilař několikrát vyměnil puk s Hlinkou a poté ranou od modré rozvlnil síť. Po druhé brance Pražané mírně polevili, což vyhovovalo Znojmu. Hra se rázem srovnala a předvést se musel znovu Bříza. Štefanka s dorážkami neuspěl, Dopitova jedovka zpoza hráče k úspěchu také nevedla. Převahu si Orli vytvořili v přesilové hře, obstřelování domácí svatyně si pohlídal klidný Bříza. Největší šanci si vytvořil Erat, štiplavou střelu našel gólman Pražanů na svých chráničích. Na druhé straně se individuelní akcí blýskl Kratěna, jeho kličky nepřetavil v branku před osamoceným Trvajem bek Pilař.

Závěrečné dějství odstartoval slibným pokusem Ondřej, ale gólově zahřmělo opět na straně Holešovických. Ve čtyřiačtyřicáté minutě Hlinka před brankou vystihl rozehrávku beků pro Kratěnu, jenž mu pasem puk vrátil a osamocený Hlinka již před odkrytou brankou neměl problém puk uklidit za čáru. Sparta na ledě vládla, naopak Orli působili unaveným dojmem a do šancí se dostávali jen sporadicky. Nevycházely jim ani přesilové hry. Když Sparta v 51. minutě ještě navýšila Markem, bylo více než dvanácti tisícům diváků jasné, že vítězství zůstane v domácím táboře. Brankou nejproduktivnější ligový hráč vyhnal z klece Trvaje, který přenechal své místo Suchanovi. S příchodem náhradníka se Orli mírně zvedli, ale vývoj utkání již stačili jen zkorigovat. Šest minut před koncem vyšachovali hosté domácí obranu a na konci celé brankové akce stál zakončující Dopita, jenž mířil do prázdné brány. V samém závěru se ještě několikrát zaskvěl Bříza, který byl hlavní postavou Pražanů. Série pokračuje čtvrtým utkání již zítra!

Ohlasy trenérů

Marian Jelínek (Sparta): Viděli jsme nadprůměrný zápas play off, který pro nás naštěstí dopadl lépe než pro soupeře. Je úžasné hrát před tolika diváky, hráči si to uvědomovali a přistoupili k tomu podle toho. Soupeř i přesto, že se v úterý hraje znovu, hrál až do poslední minuty. Hrálo se slušně, takže opravdu to byl skvělý hokej. Chtěli jsme oživit hru pohybem, čtvrtý útok k tomu přispěl a navíc dal i důležitý první gól.

Miloslav Hořava (Znojmo): Sparta hrála celý zápas velice dobře. My jsme nezvládli začátky třetin, a proto jsme prohráli. Hráčům nemohu nic vytknout, bylo tam pár chyb, ale takový je hokej. Ondřej po zásahu pukem do obličeje odjel do nemocnice a měl by být ještě dnes operován.