Orli Znojmo Orli Znojmo
1. kolo
O2 Extraliga - pá 8. 9. 2006 - T-Mobile Aréna
Sparta
2:1
0:0, 1:0, 1:1
Znojmo

Orlům unikl zisk bodu o fous

P r a h a - Letošní extraligová premiéra Orlům nevyšla. Přestože byli Spartě více než vyrovnaným soupeřem, odjíždí z Prahy poraženi. Po bezbrankové polovině utkání se domácí ujali vedení, které ale přesnou tečí vzápětí vymazal Roman Erat. V této fázi zápasu se hrál pohledný hokej se šancemi na obou stranách a v obou klecích dominovali brankáři. Štěstí stálo při Spartě, když se znovu dostala do vedení. Závěrečnou snahu o vyrovnání si znojemští hráči ztížili dvěma vyloučeními, a tak musí na svůj první bodový zisk čekat.
Lucie Vítková - www.hcsparta.cz

Čtrnáctý ročník hokejové extraligy vypukl v Holešovicích krátce před osmnáctou hodinou. Nejprve se proslovu chopili ředitel klubu Viliam Sivek s generálním manažerem Petrem Břízou, následně byl ochozům představen nový gladiátorský videoklip. Úvodní buly vhodil symbolicky Karel Gut a v T-Mobile Areně se poprvé mohly od vítězného dubna rozdunět mantinely.

Do samotného utkání naskočila lépe Sparta, když si v úvodních minutách vytvořila slibné šance volající po brance. Hlaváč však nadvakrát ztroskotal na pohotovém Trvajovi, Kratěna střelou bez přípravy minul horní tyč hostující svatyně. Vzápětí se utrhl také Ton, v sólovém úniku ale netrefil mezírku mezi chrániči gólmana. Orli se osmělili až v přesilové hře v polovině třetiny, kdy nepříjemně na Salfického dotíral Erat. V početní výhodě před domácí brankou ještě zle zatápěl Dopita, ovšem na druhé straně se elegantně přes tři hráče uvolnil Sivek a v oslabení zkoušel překvapit Trvaje bekhendovou střelou na vzdálenější tyč. Když se svým projektilem neuspěl ani Svoboda, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu.

Prostřední dějství začali domácí přesilovou hrou, více ze hry měli přesto Znojemští. Ti zvýšenou aktivitou a dobrým pohybem náhle ovládli led a dostávali se do dobrých příležitostí. V oslabení se sám před Salfickým ocitl Růžička, zamířil však pouze do jeho náruče. Stejně se vedlo Dopitovi o pár vteřin později, když zkoušel trefit mezírku u pravé tyče. Štěstí měl domácí strážce branky také při Pucherově teči, která se otřela o boční konstrukci. Pražané zvedli hlavu až v půlce dvacetiminutovky, kdy Kratěna v nájezdu nezakončil úspěšně dlouhou kličku do bekhendu. Na jeho pokus navázal totiž ve 33. minutě Netík a po narážečce s Podlešákem zakončil pohlednou akci střelou do poloodkryté klece hostí. V závěru si sjel Vykoukal mezi kruhy na příhru od Tona, švihem zblízka našel pouze pohotovou rukavici Trvaje.

Závěrečnou třetinu odstartovala šance Erata, když nikým neatakovaný trefil z mezikruží betony Salfického. Pražané odpovídali okamžitě Kratěnou, který využil zaváhání hostující obrany a nepříjemně pálil k tyči. Pražané se soustředili na obranu a Orly na dostřel branky příliš nepouštěli. Pasivitou se však o hubený náskok připravili ve 47. minutě, kdy za překvapeného Salfického zapadla teč Erata. Sparťanský gólman střelu neviděl. Zlomit utkání zpátky na stranu domácích se pokoušel aktivní Netík, na rozklek Trvaje byl tentokrát krátký. Ujala se až kombinace Hlinky s Hlaváčem v 54. minutě, kdy druhý jmenovaný zblízka po ideálním pasu Hlinky nasměroval puk přesně pod břevno. Znojmo se dostalo k tlaku v přesilové hře, když všechny síly vrhlo do útoku. Obrana Sparty se překvapit nenechala a za podpory spolehlivého Salfického se dokázala ubránit. Na konci utkání se Orli připravili o možnost hrát power play dvěma rychlými fauly. Nejprve nedovoleně zakročil Kotaška, v poslední minutě pak také Svoboda, který sekl ležícího Tabačka přes žebra. Holešovičtí vítězstvím 2:1 vstoupili do sezóny pravou nohou a do tabulky si připisují první body.


Autor: GaZ, HoR

Růžička ví, že bod byl blízko

Většinu zápasu úvodního kola na Spartě byli Orli k bodům stejně blízko jako domácí celek. Jenže v polovině zápasu vinou nedůslednosti před Trvajem inkasovali poprvé a pár minut před koncem podruhé. Mezi úspěchy Pražanů sice vmezeřili také gól svůj, ale vyrovnat na 2:2 se jim už nepodařilo. Prohru neodvrátila ani posila právě ze Sparty Martin Růžička.
Prohrát na ledě úřadujícího mistra o jeden gól určitě není žádná hanba, ale Znojemští chtěli podle vlastních slov víc. "Myslím si, že s předvedeným výkonem můžeme být spokojeni, protože jsme hráli s vysokým nasazením. Naopak z výsledku samozřejmě radost mít nemůžeme. Rozhodující gól jsme dostali osm minut před koncem, to už se pak těžko dohání," smutní Růžička. "Určitě jsme nejeli na Spartu prohrát, chtěli jsme nějaký ten bod urvat. Bohužel se to nepovedlo, a tak se musíme o vítězství znovu pokusit v neděli."

Utkání nabíralo obrátky zvolna. Útoky se sice střídaly rychle na obou stranách, šancí však diváci mnoho neviděli. Bylo poznat, že jde o utkání úvodního kola. "Sezona se teprve rozjíždí, a tak od nás fanoušci nemohou hned očekávat krásné akce a přihrávky," vysvětluje křídlo první formace Orlů.

Úvodní gól zápasu padl až ve 33. minutě po pěkné kombinaci z hole Netíka, ale kdyby si Znojemští lépe pokryli prostor před brankou, asi by střelec tolik místa k zakončení neměl. Vždyť bezprostředně před Trvajem se najednou ocitli hned tři sparťané. "To se bohužel v hokeji stává, už proti tomu nemůžeme nic udělat. Je ale jasné, že to byla velká chyba v komunikaci."

V první třetině se střídačka Moravanů čertila po střele jednoho ze sparťanů, která z velké dálky skončila v ochranné síti. "Moc přesně jsme neviděli, jak k tomu došlo, ale mysleli jsme si, že to vyhodil přímo, takže měl podle nás dostat dvě minuty. Rozhodčí to bohužel ale asi viděl líp, takže se rozhodl tak, jak se rozhodl," komentuje Růžička situaci, kterou od nové sezony ošetřuje hodně kritizované pravidlo o zdržování.

Pohledem do kalendáře minulého ročníku zjistíme, že posledním soupeřem Orlů byli právě Holešovičtí. "Určitě jsme si v kabině zavzpomínali, ale nebrali jsme to jako nějakou odvetu. Byl to pro nás zápas jako každý jiný, a tak jsme k němu taky přistupovali," odmítá mladý útočník jakékoliv speciální vyhecování kvůli tomu, že Sparta loni v semifinále utla znojemskou pouť vyřazovacími boji.

Stranou zájmu však ale určitě nezůstala Růžičkova bývalá sparťanská příslušnost. "Samozřejmě, že jsme se trochu hecovali. Strávil jsem tady celou loňskou sezonu, takže tam pár slov o tom proběhlo. To k hokeji patří."

Dobré výkony v přípravě Růžičkovi vynesly zařazení na křídlo atraktivní první orlí letky. "Už z jednání s panem Hořavou jsem poznal, že má o mě eminentní zájem, a jsem rád, že dostávám hodně prostoru. Ve Spartě by bylo hodně těžké se takhle prosadit."


Autor: Tomáš Kubánek

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Radim Bičánek 0 0 0 -1 2
Martin Čakajík 0 1 1 0 0
Jiří Dopita 0 0 0 0 2
Roman Erat 1 0 1 1 0
Radek Haman 0 0 0 0 2
Christoph Harand 0 0 0 0 0
Richard Jareš 0 0 0 -1 0
Ivo Kotaška 0 0 0 0 2
Radim Kucharczyk 0 0 0 0 0
Pavel Mojžíš 0 0 0 1 0
Roman Němeček 0 0 0 -1 0
Karel Plášek 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 0 0 -2 0
Martin Růžička 0 0 0 -1 2
Pavel Selingr 0 0 0 2 0
Jaroslav Svoboda 0 0 0 -2 2
Ondřej Šmach 0 0 0 0 0
David Turoň 0 0 0 0 0
Lubomír Vaškovič 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jiří Trvaj 60 28 2 26 92,86 0 0

Ohlasy k utkání

František Výborný (Sparta): Věděli jsme, že to bude náročné utkání. Není to tak dávno, co jsme hráli se Znojmem semifinále. Myslím si, že jsme měli hodně šancí v první i ve druhé třetině, bohužel jsme je neproměnili a utkání jsme mohli i prohrát. Síla Znojma je v rychlých brejcích. Nakonec jsme si to ale pohlídali a jsem rád, že jsme utkání zvládli.

Miloslav Hořava (Znojmo): Naše mužstvo, hráče, musím pochválit. Sehráli jsme velice slušný zápas. Od desáté minuty jsme hru vyrovnali, protože jsme začali trochu zakřiknutě. Bohužel jsme ale udělali chybu v poslední třetině, kdy jsme dostali na 2:1, což nás stálo i ten bod, o který jsme usilovali.

Související články

Rozhovory
so 9. 9. 2006

Růžička ví, že bod byl blízko

Naši soupeři
čt 7. 9. 2006

Repríza loňského semifinále