Orli Znojmo Orli Znojmo
30. kolo
1. liga - po 20. 12. 2010
Znojmo
1:0
0:0, 0:0, 1:0
Beroun

Obranná zeď Berouna povolila 23 sekund před koncem

Znojmo - Znojmo vstupovalo do zápasu s vědomím, že jakákoliv bodová ztráta může znamenat konec nadějí na play off. Nervozita svazovala hráčům ruce, navíc hosté z Berouna přijeli s ryze defenzivní taktikou. Domácí celé utkání hledali recept na pozornou obranu a když už jej našli, zasáhl výborný Furch. Rozhodnutí přišlo až těsně před sirénou, kdy doklepl odražený puk do odkryté branky Staněk.

Jedno postupové místo, čtyři zájemci. Tajenka posledního postupujícího do elitní osmičky byla před posledním kolem více než zamotaná, trumfy ale ve svých rukou drželo Znojmo. Jakákoliv bodová ztráta nahrávala soupeřům, číhajícím v těsném závěsu. Velký tlak byl na hokejkách domácího mužstva znát od prvního okamžiku a na ledě byl k vidění spíše boj než kombinační hokej.

Jedinou šanci první třetiny spálil v 11. minutě Plášek, jenž se vrátil na křídlo po bok svého dlouholetého spoluhráče Hamana, a z této spolupráce mohl vytěžit gólový zisk, ovšem jeden z mála rychlých protiútoků v dnešním zápase zakončil jen do betonu pozorného brankáře Furcha. To Luboš Horčička v kleci Znojma příliš práce neměl, poradil si s několika dorážkami od modré v přesilových hrách Medvědů a spíše tak sledoval marnou snahu spoluhráčů o dobytí soupeřovy obranné tvrze.

Orlům se v útočné fázi nedařilo, navíc museli dávat velký pozor na rychlé kontry soupeře. Největší šanci Berouna měl krátce po polovině duelu Rudovský, jenže přečíslení dvou na jednoho zakončil pouze do náruče přesunujícího se Horčičky. Zatímco napjatí diváci stále častěji obraceli zraky ke kostce nad ledem a průběžným výsledkům ostatních duelů, znojemským hráčům se na ledě nedařilo téměř nic a k úspěchu nepomáhaly ani četné přesilové hry.

Tlak Znojma přesto postupně sílil a v poslední desetiminutovce konečně přišly i šance. Trojanovu střelu z levého kruhu ještě zázračně lapil Furch, obránce Štach vzápětí z otočky netrefil odkrytou bránu, a úloha hrdiny tak připadla až Aleši Staňkovi, který doslova a do písmene v posledním okamžiku stál na správném místě a 23 vteřin před koncem třetí třetiny odstartoval na tribunách Hostan arény velké oslavy.


Autor: Petr Frömel, Lukáš Peroutka

Všem nám spadl šutr ze srdce, říká střelec vítězného gólu Staněk

Znojmo - Do závěrečné sirény chybělo pouhých 23 vteřin, když se k puku před berounskou brankou dostal Aleš Staněk a překonáním Furcha odstartoval oslavy jak na tribunách, tak mezi hráči a trenéry na ledové ploše. Tento gól totiž zajistil orlí letce konečné osmé místo po základní části a jistotu play off. „Teď už můžeme hrát bez nervů. Myslím si, že to už bude jenom lepší,“ řekl po infarktovém duelu střelec vítězné branky.

Orli se dlouho trápili a nemohli najít recept na překonání dobře chytajícího Furcha, který musel proti střelám domácích hráčů vzdorovat dvaačtyřicetkrát. „Byla to tragédie. Díky Bohu za tři body,“ zhodnotil utkání Aleš Staněk.

Znojemští hráči byli pod velkým tlakem, neboť případná prohra by znamenala prakticky propad do druhé poloviny tabulky, a play off by se tak vzdálilo. Není tedy divu, že na domácích byla vidět nervozita. „Puky nám odskakovaly celý zápas, ale ono se to stupňovalo, jak se krátil čas,“ potvrzuje hráč s číslem devatenáct. „Navíc jsme ještě viděli, že Třebíč v Benátkách vede, takže to nás poslalo do kolen ještě víc, ale naštěstí jsme to zvládli a postoupili jsme.“

Kabina Orlů hýřila po vítězném zápase radostí. Znojmo se přes všechny problémy, které od začátku listopadu tým provázely, nakonec dokázalo zvednout z posledních míst tabulky a probojovat se až do elitní osmičky. „Všem nám spadl obrovský šutr ze srdce. Teď si to užíváme. Na další zápasy se musíme lépe připravit, protože kdybychom takto měli hrát v osmičce, tak nevyhrajeme snad jediný zápas.“

Staněk věří, že v další části první ligy, která začne hned po Vánocích, bude mančaft ve větší pohodě, než tomu bylo doposud. „Hlavně můžeme hrát bez nervů, protože máme jisté play off. Myslím si, že už to bude jenom lepší. Horší už to být ani nemůže.“

Hráči si však volna příliš neužijí, již na Boží hod se totiž musejí hlásit na tréninku. „Užiju si vánoční svátky. Pauza bude krátká, protože 25. máme trénink,“ odtajňuje své plány. „To už je zaběhlý režim. Štědrý den doma a pak zase hokej.“

Během svátků by chtěl osmadvacetiletý útočník navštívit i svoji babičku, která leží v nemocnici. „Já se chystám za babičkou, kterou bohužel odvezli do nemocnice. Tím bych jí chtěl poslat i ten gól, co jsem dal, aby se uzdravila,“ ukončuje rozhovor.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Jiří David 0 0 0 0 0
Tomáš Frolo 0 1 1 1 0
Radek Haman 0 0 0 0 0
Adam Havlík 0 1 1 1 0
Erik Hrňa 0 0 0 0 0
Richard Jarůšek 0 0 0 0 0
Tomáš Kolafa 0 0 0 1 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Karel Plášek 0 0 0 0 0
Martin Podešva 0 0 0 0 0
David Rangl 0 0 0 0 0
Vladimír Říha 0 0 0 1 0
Aleš Staněk 1 0 1 1 0
Lubomír Štach 0 0 0 0 0
Jan Trojan 0 0 0 0 0
Tomáš Vyletelka 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Luboš Horčička 60 0 0 20 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Karel Soudek (Znojmo): Prožíval jsem to špatně. Nepočítal jsem s tím, že si po zápase budu muset koupit barvu na vlasy. Nehráli jsme dobře. Tlak na hráče byl hodně velký a ti se s tím nedokázali úplně dobře srovnat. Už jsem to říkal dříve, ale prostě teď není čas na pěkný hokej, je důležité hlavně vyhrávat.

Richard Žemlička (Beroun): Znojmo chtělo hodně, protože tímto zápasem se vlastně dostalo do play-off. Dá se říct, že to bylo hodně vyrovnané. Domácí pak dali šťastný gól pár sekund před koncem. Měli jsme hodně vyloučených, a to si myslím, že rozhodlo celé utkání.

Fotogalerie

Související články

Naši soupeři
ne 19. 12. 2010

Berounští Medvědi poslední překážkou

Zaostřeno na...
st 22. 12. 2010

Orlím zrakem: Jiří Beroun vs. Jiří Hašek