Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF1
Noen Extraliga juniorů - čt 17. 3. 2011
Znojmo
1:3
0:2, 1:1, 0:0
Zlín

Junioři dostali lekci z efektivity

Znojmo - Vstup do play-off se znojemským juniorům nepodařil. Na domácím ledě podlehli Zlínu, jenž v zápase vsadil na pozornou obranu a smrtící protiútoky. Tato taktika hostům dokonale vyšla a na konci první třetiny se dostali do rozhodujícího dvougólového vedení. Adam Havlík sice ve druhé části snížil, to bylo ale ze strany Znojma vše. Orli tak nyní musí bezpodmínečně vyhrát druhý sobotní duel ve Zlíně.

Oba ambiciozní celky vstoupily do vyřazovacích bojů posíleni o juniorské reprezentanty a hráče seniorských celků, domácí Orli se ale museli obejít bez elitního obránce Pláňka a také nejproduktivnějšího hráče týmu Jarůška, jenž strávil dopoledne kvůli prasklé nosní cévce dokonce v nemocnici.

Jeho spoluhráči začali duel aktivně, dobrým pohybem a kombinační hrou zatlačili soupeře do obranného pásma, naráželi ale na dobře organizovanou obrannou jednotku Beranů před skvěle chytajícím brankářem Kašíkem. Hosté čekali na rychlé brejky do otevřené obrany, a tak si znojemský brankář Kacetl sice prvních pět minut nesáhl na puk, poté ale musel dobrým zásahem likvidovat jasnou šanci Škouly, dorážejícího ránu Horáka od modré.

Zlínská defenziva pracovala i za cenu faulů, domácí mužstvo ale početní výhody nebylo schopno přetavit v šance, natož góly. A tak udeřilo na druhé straně. Zaváhání obránce Stehlíka ve středním pásmu využil Jakub Šlahař, najel si do střelecké pozice a švihem nad lapačku brankáře otevřel skóre. Vzápětí putovali na trestnou lavici v krátkém rozmezí dva znojemští hráči a Zlín ještě před první sirénou nabídnutou dvojnásobnou přesilovku využil. Řezníček od modré čáry posunul puk na spoluhráče ze seniorského týmu Beranů Petra Holíka, a ten z ostrého úhlu propálil Kacetla.

Znojmo se zdálo být zaskočeno rychlými trefami hostů i po přestávce a mohlo děkovat štěstí, poté co Fořt z dorážky netrefil odkrytou branku a vzápětí tečí orazítkoval jen břevno. Až poté se domácí probudili. Útočná formace Havlík – Videlka – Rachůnek nejprve připravila gólovou šanci pro Tichého, který ale místo prázdné brány trefil jen tyč. O pár vteřin později už ale Adam Havlík usměrnil Videlkovu nahrávku mezi Kašíkovy betony a snížil.

Orli se tak dostali do velkého tlaku, Kašík byl v ohni střel a často mohl děkovat obětavě hrajícím obráncům nebo štěstí. Tak jako při teči Rachůnka, která odskákala mimo jeho dosah a zastavila se o levou tyč. Jenže hlavním rozdílem mezi oběma týmy bylo využívání přesilovek. Zatímco domácí nevyužili ani jednu, Zlín ve své třetí výhodě vstřelil druhý gól a ve 36. minutě zásluhou přesné teče Tomáše Fořta znovu odskočil na rozdíl dvou branek.

V poslední minutě druhé části pak zmar domácího týmu v útočné fázi podtrhl brejk dvou na jednoho, kdy si Trojan s Bartošem vyměnili puk, druhý jmenovaný byl ale v rozhodující chvíli před prázdnou brankou faulován a nemohl zakončit. Přesilová hra pak dodržela tradici tohoto večera a větší nebezpečí nepřinesla.

Tento brejk byl poslední velkou šancí Orlů v zápase, ve třetí třetině již nebyli schopni usadit se na delší dobu před Kašíkem a vytvořit si šance. Hosté drželi hru často daleko od vlastní branky, v rozích znojemského pásma. K tomu jim pomohli i domácí hráči nedovolenými zákroky. Pět minut před koncem mohl definitivně rozhodnout Škoula, v samostatném nájezdu ale proti Kacetlovi neuspěl. V poslední minutě zkusilo Znojmo ještě hru bez brankáře, efekt byl ale nulový.

Zlín si tak odváží z jihu Moravy cenné vítězství a v sobotu na domácím ledě bude moci rozhodnout o postupu do semifinále. Orli musí pro prodloužení sezóny bezpodmínečně zvítězit.


Autor: Lukáš Peroutka

Chybělo nám štěstí, konstatoval trenér Stloukal

Znojmo - Poměrně zaplněné tribuny ve znojemské Hostan aréně sledovaly ve čtvrtek vpodvečer trápení domácích juniorů v koncovce. Zlín přijel na jih Moravy jen bránit a góly dávat z případných úniků. To se mu podařilo na jedničku, a tak vede v sérii hrané na dva vítězné zápasy 1:0. Orli však nehráli vůbec špatně, chyběla jim špetka štěstí. To přiznal i trenér Martin Stloukal: „Musíme se oklepat a v sobotu pokračovat tímto výkonem. Snad se štěstí přikloní na naši stranu.“

Hosté se dostali během první třetiny do dvoubrankového náskoku. Znojemští sice měli několik šancí přímo volajících o gól, avšak dostat kotouč za brankáře Kašíka bylo nemožné. Podařilo se to až v osmadvacáté minutě Havlíkovi, který procedil kotouč mezi betony gólmana.

Ani nadále nechyběla Orlům snaha. Prázdnou branku netrefil Tichý, a také přesilové hry byly pro domácí kamenem úrazu. „Nechybělo nám nasazení ani bojovnost. Z tlaku, co jsme si vytvořili, jsme nic nedali. Chybělo nám naopak štěstí. Soupeř na co sáhl, tak mu padlo do branky,“ hodnotil zápas Martin Stloukal.

Naopak Beranům se v početních výhodách dařilo. Během klasické hry v pěti na obou stranách se však to šancí dostávali jen stěží. „Oni jen brání, my naopak chceme útočit,“ pokračoval juniorský trenér. „Můžeme si každý stoupnout na svoji půlku a dívat se na sebe. Tak se to dá také hrát, ale je to juniorský hokej, a my preferujeme, abychom spíše vytvářeli, než bořili.“

Do utkání nezasáhl Richard Jarůšek. Nad jeho sobotním startem visí otazník. „Ríšovi Jarůškovi ve čtvrtek ráno na tréninku praskla cévka v nose. V sobotu ráno jde na kontrolu a uvidíme, jak to bude vypadat. Zatím je to tak, že nebude hrát.“

Bez tréninku vstoupili na led Videlka s Opalkem: „David Videlka měl před dvěma dny astmatický záchvat, takže před zápasem vůbec netrénoval. Stejný problém je i u Dana Opalka, který dělal maturitu. Doufám, že v sobotu budeme kompletní. Bude hrát i Martin Pláněk,“ zakončil rozhovor Stloukal.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -1 0
Adam Havlík 1 0 1 1 14
Tomáš Komínek 0 0 0 -1 0
Lukáš Kovalský 0 0 0 0 2
Tomáš Latner 0 0 0 1 0
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Daniel Opalek 0 0 0 0 0
Dominik Piskoř 0 0 0 0 0
Jan Podešva 0 0 0 0 0
František Pospíšil 0 0 0 -1 0
Tomáš Rachůnek 0 1 1 1 2
Jakub Stehlík 0 0 0 0 2
Jakub Šaur 0 0 0 0 2
Michal Telesz 0 0 0 0 0
Jiří Tichý 0 0 0 0 0
Jan Trojan 0 0 0 -1 0
David Videlka 0 1 1 1 2
Jakub Zika 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 60 0 3 29 90,63 0 0

Fotogalerie

Související články