Orli Znojmo Orli Znojmo
11. kolo
EBEL - pá 14. 10. 2011
Znojmo
8:2
3:1, 3:1, 2:0
Záhřeb

Jihomoravský vítr Chorvatům nepřál, Orli zvítězili rozdílem třídy

Znojmo - Po přesvědčivém výkonu si znojemští hokejisté připisují do tabulky třetí výhru v řadě. Tentokrát porazili na své půdě chorvatský Záhřeb. Již během prvních čtrnácti minut odskočili svému soupeři po brankách Petra Kanka, Jiřího Berouna a Richarda Jarůška o tři branky. Přestože se snažil Medveščak ještě vrátit do zápasu, Orli přidali dalších pět gólů. Tentokrát z holí Tomáše Komínka, Davida Hájka, Vladimíra Říhy, Richarda Jarůška a Martina Pláňka.

V první periodě utkání mezi Záhřebem a domácími Orly byl k vidění velice bojovný, rychlý styl hry. Již v sedmé minutě po krásné akci se prosadil Petr Kanko, který otevřel skóre zápasu ve prospěch domácích. Po dalších čtyřech minutách hry jej následoval Jiří Beroun, který ujel s Bořutou a mladého brankáře Vasiljeviče překonal bez sebemenších problémů, když zakončoval do odkryté brány. Tím ale gólový kolotoč neskončil, tři minuty po druhém gólu skóroval Richard Jarůšek. Rozhodčí nechtěli nejdříve gól uznat, puk se dostal za záda brankáře tečován rukou hostujícího obránce, nakonec jej ale uznali. Hosté ale v první třetině neřekli své poslední slovo, když oslabení využil Ryan Kinasewich a upravil tak skóre, se kterým oba celky odcházely do kabin.

Druhá třetina začala opět velice rychlým a dynamickým hokejem, tato hra přinesla hned ve druhé minutě ovoce domácím, po hrubé chybě hostů Jarůšek nahrál Tomáši Komínkovi, který se zjevil sám před svatyní hostů a navýšil skóre Jihomoravanů o další gól. Bezprostředně po gólu nastala na kluzišti napínavá situace, Lattner zůstal na ledě s vyraženým dechem, jeho spoluhráči ale přispěchali rychle a nic se tak nestalo. Dalších pět minut hry byly k vidění šance na obou stranách, kapitán Orlů Beroun dokonce rozezvučel tyč, kýžený pátý gól ale dal až David Hájek, který tvrdou střelou vsítil puk za záda Vasiljeviče.

Následující dění měli v rukou Znojemští, v třicáté první minutě se ale na ledě strhla pravá bitka mezi Petrem Kankem a Pascalem Morencym, která skončila na straně Záhřebu osobním trestem, na straně Orlů dvojitým dvouminutovým trestem. Hosté vstřelili svůj druhý a poslední gól holí Ryana Kisanewiche, který dorazil za Landsmanova záda odražený kotouč. Poslední velkou akcí druhého dějství byl gól Vladimíra Říhy, jenž dorazil puk do svatyně Záhřebu.

Čtyřbrankový náskok po čtyřiceti minutách přinesl na znojemské hokejky klid a na chorvatské smíření s nepříznivým vývojem utkání, tím spíš když ve 48. minutě Richard Jarůšek minutu po návratu z trestné lavice byl u volného puku dříve než Vasiljevič a doklepl za brankovou čáru. Veškerá snaha hostů o jakýkoliv náznak zvratu byla brzděna nedisciplinovaností Medveščaku, který strávil dalších šest minut třetí části v oslabení. Konečnou podobu skóre a vysoké výhře Orlů stanovil minutu a čtvrt před závěrečnou sirénou Martin Pláněk tvrdou střelou od modré. Jedinou kaňkou na úspěšném večeru tak pro domácí bylo odstoupení Jana Lattnera a Petera Puchera v průběhu duelu.


Autor: Lukáš Caha

Zvedli jsme se hlavně motivačně, přemítá Petr Kanko

Znojmo - Na jih Moravy přišel teprve před několika měsíci, přesto mezi znojemskými fanoušky jen ztěží naleznete někoho, kdo by neskloňoval jeho jméno ve všech pádech. Petr Kanko je pro mužstvo takřka nepostradatelný, o čemž svědčí i písmeno „A“ na jeho dresu. Ve vydařeném utkání se Záhřebem jeden gól vsítil, na další dva přihrál a rozehřál prokřehlé tribuny nefalšovanou bitkou. Přestože ho po zápase zdobil krvavý šrám pod pravým okem, byl s výkonem svého týmu spokojen: „Odehráli jsme kvalitně celých šedesát minut, to přineslo své ovoce.“

Na svou premiéru na znojemském ledě zřejmě Záhřeb nebude vzpomínat v dobrém. Orli celý zápas dominovali a svému soupeři nedali téměř žádnou šanci. „Každý hráč odmakal svoje, a proto jsme je přehráli a hlavně přebruslili. Chorvati sem jeli o den dřív, bylo jasné, že se na nás připravili, že nás chtějí přehrát, ale dnes neměli šanci,“ věděl Petr Kanko.

Sám Kanko otevřel skóre večera, v kombinaci se svými parťáky z útoku překonal brankáře Vasiljeviče již v osmé minutě. „Nahodili jsme puk do útočného pásma, zakřičel jsem si o přihrávku na Honzu Lattnera, ten mě neslyšel, pak se k puku dostal Honza Šeda, který mi už perfektně nahrál. Já jsem jen zavřel oči a pustil jsem to tam. Musím přiznat, trochu náhoda,“ popisuje svůj střelecký úspěch znojemská desítka.

foto
Petr Kanko je s bilancí 2 + 7 nejproduktivnější hráč Znojma

Dalším velkým momentem utkání v podání šikovného útočníka byla bitka s kanadským útočníkem Pascalem Morencym. „Přijel ke mně a říkal, ať jdeme do bitky. Shodil rukavice, dal mi jednu ránu ze strany, a pak už jsme byli v sobě,“ líčí Kanko a zároveň doufá, že celá záležitost nebude mít žádnou disciplinární dohru: „To teď nevím, budu se muset zeptat. Nedostal jsem trest do konce zápasu, tak by to snad nemělo mít nějakou dohru.“

Do třetí třetiny šlo Znojmo za stavu 6:2, z některých reakcí záhřebských hokejistů byla znát frustrace z průběhu hry, nakonec se ale zápas obešel bez větších zákeřností. „Kluci jsou dost ostřílení, aby věděli, jak takové utkání dohrát. Taky tady už zafunguje trochu ta česká vyčůranost, kdy hráč uhne od mantinelu, ať si raději rozbije hubu ten druhý. Myslím, že už jsme si to zkušeně pohlídali,“ liboval si Petr Kanko.

Není pochyb o tom, že Orli prožívají zatím nejlepší část sezóny. Změna trenérů dala týmu tolik proklamovaný impuls a zdá se, že nově namazaný motor šlape. „Pokaždé, když příjde někdo nový do kabiny, tak se něco změní, něco naskočí. Podle mě jsme se zvedli hlavně motivačně, něco cvaklo v hlavách, snažíme se plnit to, co se po nás chce. Sezóna je ale dlouhá, tak uvidíme, co bude dál,“ uzavírá povídání Kanko.


Autor: Petra Matůšová

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 3 0
Jiří Beroun 1 0 1 1 0
Antonín Bořuta 0 2 2 2 2
David Hájek 1 0 1 3 0
Radek Haman 0 0 0 1 0
Adam Havlík 0 2 2 0 0
Richard Jarůšek 2 1 3 3 2
Petr Kanko 1 2 3 3 14
Tomáš Komínek 1 1 2 2 0
Jan Lattner 0 1 1 2 0
Martin Pláněk 1 0 1 1 2
Jan Platil 0 0 0 1 0
Martin Podešva 0 1 1 1 0
Peter Pucher 0 1 1 1 0
Vladimír Říha 1 0 1 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 0
Jan Šeda 0 1 1 1 2
Martin Škadra 0 0 0 2 0
Lubomír Štach 0 0 0 3 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Filip Landsman 60 26 2 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Musím říct, že jsem měl ze zápasu velké obavy. I když tomu výsledek neodpovídá, utkání bylo strašně těžké. Z posledních tří soupeřů byl tento podle mě ten nejtěžší. Mají silné hráče, dobrý systém hry, jsou organizovaní, ale dnes už prostě chci věřit, že kluci pochopili náš systém a budeme ho hrát dál.

Marty Raymond (Záhřeb): Zklamali jsme sami sebe. Poslední měsíc jsme podávali dobré výkony, ale dnes jsme to prostě nebyli my, ztráceli jsme puky a nehráli hokej, na který jsme zvyklí. Sebevědomí týmu pramení z brankářů a když máme své první dva gólmany zraněné, je to pak o dost těžší.

Fotogalerie

Související články

Aktuální zprávy
ne 16. 10. 2011

Základní pokyn? Dostat brankáře pod tlak

Aktuální zprávy
čt 13. 10. 2011

Orli premiérově přivítají chorvatské Medvědy