Orli Znojmo Orli Znojmo
39. kolo
EBEL - pá 16. 1. 2015 - Zimní stadion Znojmo
Znojmo
3:0
0:0, 3:0, 0:0
Innsbruck

Orli nedovolili Innsbrucku jedinou branku

Agresivita, se kterou Orli vstoupili do utkání, přinesla ve druhé dvacetiminutovce své ovoce. Znojmo v ní dokázalo vsítit celkem tři branky, které nakonec zajistily, že plný počet bodů poputuje na konto domácího celku. S čistým štítem odešel ze zápasu poprvé v sezóně Chris Holt.

Znojemští hráči otevřeli utkání obrovskou šancí po kombinaci Berouna a Čípa, kdy čerstvě zvolená mladá hvězda EBEL pro měsíc prosinec mohla zakončovat do prázdné klece, v rozhodující chvíli však Ross zablokoval domácímu expresu hokejku. O chvíli později nastřelil Podešva dokonce tyčku innsbrucké brány. I nadále se hrálo prakticky jen na jedné straně kluziště a Munro si nemohl na nedostatek práce stěžovat. Znovu skvěle zasáhl proti švihu Čípa, pokryl i kličkovanou v podání Tomase.

Munro byl ale i nadále mužem první třetiny, střídal jeden zákrok za druhým. Navíc při něm stálo i štěstí jako po pobídce Rehuše před brankoviště, kde zcela nepokrytý Šeda ostře pálil jen do hrudi maskovaného muže. Před závěrem úvodní dvacetiminutovky si znovu řeklo o slovo duo Číp – Beroun. Nejdříve mladý forvard z úhlu nepropasíroval kotouč za brankovou čáru, kapitán Orlů pak z prostoru před gólmanem poslal puk s lehkou tečí vedle svatyně Žraloků.

Stejný obraz hry byl k vidění i ve druhém dějství. Opět to byli hlavně domácí, kteří bušili na innsbruckou obranu. Havlík ale z prostoru u pravé tyče vyklepal jen betony gólmana, na stejné místo mířil i tvrdý pokus Grofa. Na druhé straně ale také zahrozilo, Mario Huber vystrašil znojemské fanoušky svou jedovkou z mezikruží. Síť se však jako první zavlnila za zády hostujícího brankáře. Roman Tomas využil odraženého puku před brankovištěm a nekompromisně zavěsil do z velké části odkryté klece.

Znojmo gól ještě víc nabudil a Munro byl nadále v permanenci. I když už byl překonán Čípem, dokázala kotouč z brankové čáry odpálit rakouská obrana. Ani ta však nestačila na všechny znojemské pokusy... Hezký moment pak vystřihl Martin Nemčík, jenž si povodil hráče soupeře, prokličkoval defenzívou a tísněn procpal puk za záda gólmana. Potřetí se skóre měnilo v čase 38:07, kdy dorážka Jana Šedy skončila za zády bezmocného brankáře, který se po úspěšném vyražení Čípovy střely už nestihl přesunout.

V závěru třetiny zahrozili i hosté. Nejdříve Jeff Ulmer rozvlnil boční síťku, o pár vteřin později musel Holt řešit další nepříjemnou situaci, nulu na svém kontě si ale pohlídal.

Závěrečná část hry se zprvu nesla ve velmi rychlém tempu s minimem přerušení. Znojemští hokejisté již nenabídli tolik vyložených šancí, ale s poklidem si hlídali vývoj duelu. Větší vzrušení přinesla situace z 54. minuty, kdy Holt vleže odolával několika dorážkám z hole Höllera. Rozhodčí ještě nakonec celou situaci zkontrolovali na videu.

Minutky ale přímo zběsilým tempem ubíhaly a hosté se nevzdávali. Ani rychlý švih Höllera ke vzdálenější tyčce však gól Žralokům nepřinesl. Necelé čtyři minuty před sirénou byl ještě vyloučen domácí bek Nemčík, ale velmi jistý Holt si prostě řekl, že dnes puk za svá záda nepustí. A nepustil. Tváří v tvář proti němu ztroskotal i útočník první innsbrucké formace Beech. A přestože se ke konci přeci jen hra trochu kouskovala díky vyloučení a potyčkám, dva důležité body mohly putovat do kasy Orlů.


Autor: Marcela Procházková, Petra Matůšová

Zápas jsme měli pod kontrolou, těší Jana Šedu

Nepatří k útočníkům, kteří ovládají tabulky kanadského bodování a sázejí gól za gólem. Síla Jana Šedy je především v tzv. "černé práci" a poctivé hře dozadu. Devětadvacetiletý specialista na oslabení tak mohl být po vítězství nad Innsbruckem velmi spokojen, k výhře bez inkasované branky přispěl gólem.

Orli svému soupeři nedali po celý průběh utkání šanci. Jednoznačně ho přestříleli a přestože první třetina skončila bez branek, poměr střel 21:6 jasně vypovídal o domácí převaze. "Hráli jsme poctivě celých šedesát minut. Myslím, že jsme byli aktivnější než soupeř a měli utkání pod kontrolou," potvrzuje Šeda.

Jan Šeda tvoří spolu s kapitánem Jiřím Berounem k nejvytěžovanější dvojici na oslabení

Žraloci přitom v této sezóně nepatří mezi oblíbené znojemské soupeře. V Tirolsku Orli dvakrát prohráli, v předchozím domácím střetnutí až v samotném závěru vyválčili dva body za výhru po samostatných nájezdech. "Ani dnes nehráli vůbec špatně. Hrají defenzivní styl hokeje a čekají na chyby soupeře," říká Šeda. "My jsme ale dnes vůbec žádnou neudělali, to byla naše výhoda."

Na rozdíl od mnoha předcházejících domácích duelů se tak Orli nemuseli probíjet přes úpornou defenzivu soupeře za nepříznivého stavu. "Bylo velmi důležité, že první gól jsme dali my. Kdyby to byl Innsbruck, zase se zatáhne a dostávali bychom se k nim do pásma velmi těžko," upozorňuje devětadvacetiletý útočník. "My jsme jim ale nedovolili ani jednou ujet a prakticky celou první třetinu je tlačili. To bylo důležité," podotýká.

Svým šestým gólem v sezóně pak Šeda na konci druhé třetiny korunoval vydařený výkon první útočné formace s Jiřím Berounem a Radkem Čípem. "Radkovu střelu brankář vyrazil přímo ke mně na hokejku. A já do puku jen tak plácnul," popsal lakonicky svou branku.

Už v neděli čeká na Šedu i jeho spoluhráče o poznání těžší test v podobě derby s Vídní. Dá se očekávat, že právě pardubický rodák bude v centru první formace opět čelit nejlepším hráčům soupeře. "Hlavně musíme začít stejně jako dnes," přeje si Šeda. "Vídeň asi přijede s trochu jiným stylem hokeje a bude aktivnější směrem do ofenzivy. Uvidíme, jak to bude vypadat," dodává.


Autor: Vojta Pojer, Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jindřich Abdul 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 1 1 1 0
Antonín Bořuta 0 0 0 2 2
Radek Číp 0 1 1 1 0
Ondřej Fiala 0 0 0 0 0
Jakub Grof 0 0 0 0 0
Adam Havlík 0 0 0 1 0
Jiří Klimíček 0 0 0 1 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Martin Nemčík 1 0 1 1 2
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Richard Pavlikovský 0 1 1 1 0
Martin Podešva 0 0 0 1 0
Peter Pucher 0 0 0 1 0
Branislav Rehuš 0 1 1 1 0
Aleš Sova 0 0 0 0 0
Jan Šeda 1 0 1 1 0
Ondrej Šedivý 0 0 0 1 0
Lubomír Štach 0 1 1 1 0
Roman Tomas 1 0 1 1 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Chris Holt 60 27 0 27 100,00 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Režnar (Znojmo): Věděli jsme, že Innsbruck bude hrát ze zabezpečené obrany. Oni tak hrají vždy, i v domácích zápasech. Poslední dva dny jsme se proto soustředili jen na to, jak jejich defenzivu překonat. Chtěli jsme hrát jednoduše a neztrácet puky na útočné modré čáře, aby soupeř nechodil do brejků. To se nám myslím dařilo. Brankář Munro měl v první třetině 21 zákroků a bylo otázkou času, kdy tam padne gól. Na to, že pět hráčů hrálo s teplotou, jsme podali zodpovědný výkon v defenzivě a kluci splnili to, co jsme si řekli.

Fotogalerie

Související články