Orli Znojmo Orli Znojmo
SF6
EBEL - čt 24. 3. 2016
Linz
2:5
1:2, 0:1, 1:2
Znojmo

Fantazie! Znojmo si zahraje o titul!

Orli jsou ve finále mezinárodní EBEL ligy! V šestém semifinále potvrdili takzvané pravidlo prvního gólu a porazili domácí Linz 2:5. O titul si zahrají se Salzburgem, série začíná v pátek 1. dubna v Rakousku.

Dobrý začátek duelu Orli záhy přetavili v úvodní branku, tak důležitou nejen v této sérii. Rehuš se vydal středem kluziště do útočného pásma, přenechal na levé křídlo na najíždějícího Romana Tomase a znojemský střelec z první nedal přesouvajícímu se Ouzasovi šanci. Velké povzbuzení pro hostující celek a jeho fanoušky pak ještě zvýraznil o tři minuty později Martin Podešva, jenž využil přesilové hry, dostal se k volnému kotouči před brankou a zavěsil pod břevno.

Ani hororový úvod však Linz nepoložil. Podobně jako už několikrát v historii play-off i vzájemných zápasů s Orly se dokázali vrátit zpět do zápasu. Postupně rostoucí tlak nakonec využil Andrew Kozek, jenž se dostal k volnému puku po předchozí Dorionově střele a bekhendem z ostrého úhlu procedil puk za brankáře Lukáše. A domácí tlačili dál, nebezpečný byl zejména druhý útok s Latendressem a Ulmerem. Přesto po první třetině udrželo Znojmo těsné vedení.

Po přestávce pak český tým dokázal hru zklidnit, hrát poctivě v defenzivě a vyrážel k nebezpečným brejkům. V polovině duelu přidal svůj druhý gól v zápase Roman Tomas, když napřáhl na vrcholu kruhu a skrz clonu před brankou propálil Ouzase. Linzi se nedařilo usadit delší dobu v pásmu, s přibývajícím časem začal chybovat v kombinaci a nervozitu vycítili i Orli. Tomas mohl v jednom z brejků zkompletovat hat-trick, dobrou možnost měl i Yellow Horn.

Do třetí třetiny Znojmo vstoupilo s jasně defenzivní taktikou s cílem ubránit vítězství. Jeho pozici nechtěně ještě vylepšil brankář Linze Michael Ouzas, když svou rozehrávku poslal přímo na hůl Petera Puchera, jenž z mezikruží zavěsil. Opaření domácí se ještě jednou dokázali vzedmout… To když Andrew Kozek našel na své hokejce v pravém kruhu kotouč po nepovedené střele spoluhráče od modré a zavěsil za Lukáše. Jenže dvougólový náskok byl pro zodpovědně hrající Znojmo dostačující, do prázdné branky naopak pečetil vítězství Ondrej Šedivý a odšpuntoval gejzír znojemské radosti na lineckém ledě.


Autor: Lukáš Caha

Linz narazil. Máme odolnější hráče než před dvěma lety, uznává Jiří Režnar

Na lavičce Orlů stojí Jiří Režnar již třetí sezónu. Když do Znojma přišel, vystavil týmu stopku ve čtvrtfinále rakouský Linz. Letos přišla odplata těsně před branami finále.

Jaké jsou pocity bezprostředně po postupu do finále?
Máme obrovskou radost z tohoto úspěchu. Chceme jít dál a hrát o tu nejvyšší metu. To utkání bylo z naší strany výborné. Hráli jsme disciplinovaně. Sice jsme udělali pár chybiček, ale to tak v hokeji chodí.

Ve třetí třetině jste hodně hlasitě uděloval hráčům pokyny. Jaké byly?
Urgoval jsem, abychom hráli víc do obrany. Linz se za stavu 4:1 hodně tlačil k nám do pásma. Chtěl jsem, abychom hodně bruslili a nezůstávali stát. Museli jsme pracovat nahoru dolů. Povedlo se to.

Velkou důvěru jste dával do dua Pucher - Tomas. V sérii byli hodně vidět...
Ty naše první dvě lajny jsou velmi vyrovnané. I třetí a čtvrtá pětka hrály výborně. Hráči neudělali žádnou chybu. Co měli splnit, splnili. Tahali kotouče z pásma, nefaulovali. Byla to dobrá práce všech.

U týmu jste třetím rokem. Dvě sezóny jste skončil ve čtvrtfinále. Je nyní ten postup pro vás zadostiučinění?
Samozřejmě. Ten posun u těch hráčů je. Letos přišli opravdu kvalitní hráči, jako jsou Trivino, Yellow Horn, Lakos, gólman Lukáš... Máme vyrovnanou brankářskou dvojici, což v play-off nemá žádný jiný tým. V klidu jsme gólmany mohli střídat. Jeden druhému pomohli.

Před dvěma roky jste vypadli ve čtvrtfinále právě s Linzem...
Máme odolnější hráče než tehdy. V obraně jsou hokejisté, kteří jsou schopni zabrzdit a porvat se. Linz moc dobře věděl, že tou cestou jako před dvěma lety může těžko uspět. Mohli uspět jen hokejově. Mají výborné hráče a hrál se hokej, stejně jako v sérii s Dornbirnem.

Proběhly už myšlenky na finále?
To ne. Museli jsme se hlavně soustředit na toto semifinále, abychom si to finále mohli vůbec zahrát. Chtěli jsme v Linzi zvítězit, aby si kluci odpočinuli a v pátek byli znovu svěží.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Marek Biro 0 0 0 -1 0
Antonín Bořuta 0 1 1 -1 0
Štěpán Csamangó 0 0 0 0 0
Radek Číp 0 0 0 0 0
André Lakos 0 1 1 0 0
Jan Lattner 0 1 1 0 0
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Martin Podešva 1 0 1 0 0
Peter Pucher 1 1 2 0 2
Branislav Rehuš 0 1 1 -1 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 0
Ondrej Šedivý 1 0 1 0 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 0 0 0 0 0
Libor Šulák 0 0 0 0 0
Roman Tomas 2 1 3 -1 0
Corey Trivino 0 2 2 -1 0
Colton Yellow Horn 0 1 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jan Lukáš 60 32 2 30 93,75 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Režnar (Znojmo): Máme obrovskou radost z tohoto úspěchu. Chceme jít dál a hrát o tu nejvyšší metu. To utkání bylo z naší strany výborné. Hráli jsme disciplinovaně. Sice jsme udělali pár chybiček, ale to tak v hokeji chodí. Za stavu 4:1 se Linz tlačil k nám do třetiny. Říkal jsem hráčům, aby hodně bruslili.

Související články