Orli Znojmo Orli Znojmo
F6
EBEL - út 12. 4. 2016 - Zimní stadion Znojmo
Znojmo
3:4
2:1, 1:2, 0:1
Salzburg

Orli jsou vicemistry EBEL v sezóně 2015/2016!

V prvním dějství se sice Salzburg dostal do vedení, dvěma góly v jeho závěru se však domácí dostali do vedení. Prostřední dvacetiminutovka nabídla vyrovnaný hokej, ale více branek dali hosté, kteří srovnali skóre. O vítězství Red Bullu pak rozhodl gól ze závěrečné třetiny.

Šestý finálový zápas odstartoval v ostrém tempu a už od prvních minut byly na ledě vidět jak gólové šance, tak vzájemné tvrdší souboje hráčů. Dravý průnik středem kluziště předvedl Jan Lattner, jeho střelu ale Riksman vyrazil a stejně si počínal i u následného pokusu Tomase z ostrého úhlu. Povedeným střídáním si Orli navíc vysloužili početní výhodu. Ta ale i přes pár solidních kombinací nakonec zůstala nevyužita.

Prakticky ihned po jejím skončení se role vyměnily a přesilovka padla na Salzburg. Hosté opět tlačili před Lukášem na pilu, ale ani Fahey od modré čáry svou dělovkou neuspěl. Rakušané dostali záhy možnost reparátu, a tu také využili. I když rozhodčí museli gól potvrdit u videa. Brian Fahey se napřáhl v kruhu a zacílil kotouč do odkryté části klece, kam Lukáš už nedosáhl. Sudí s tresty pro Znojemské nešetřili ani v dalších minutách, a domácí se tak dostali do tří. Nevole hráčů i diváků v hledišti byla čím dál patrnější a nervozita rapidně narůstala.

Úvodní třetina si ale připravila naprosto fantastický zvrat v posledních minutách. Pod obrovským tlakem se tým dokázal ubránit, a i přes nepřízeň některých výroků mužů s píšťalkou vzchopit. V atmosféře napumpované emocemi přišly dva nekompromisní direkty Znojma. Nejdříve se po kombinaci Čípa a Martina Podešvy prosadil z mezikruží druhý jmenovaný hráč. O pár vteřin později kapitán Jiří Beroun po přečíslení s Bartošem zamířil za záda přesouvajícího se Riksmana a rozparádil stadion na maximum.

Prostřední dějství přineslo brzké vyrovnání. Brett Sterling se natlačil před Lukáše a propasíroval kotouč za brankovou čáru. S největší pravděpodobností se tak stalo až po odpískání, rozhodčí ale gól uznal, navíc vyloučil Stehlíka, jenž si zakončujícího hráče býků vzal do parády. Znojmo se po dalším bránění mohlo znovu vrátit do útoku a zatápět soupeři. Aktivní Podešva nedával Riksmanovi ani chvíli oddechu a směle jej napodoboval i Lattner.

S dalším dobrým, útočně laděným střídáním Orlů přišla i tyčka, kterou nastřelil dorážející Číp. Domácí poté zbrzdil trest za příliš mnoho hráčů na ledě, ale v pohodě celou situaci ustáli. Z protiútoku pak Jan Lattner vytěžil z pohledné akce maximum a vrátil Znojmu vedení. To ale netrvalo dlouho. Z trochu nenápadné situace na druhé straně kluziště se Ryan Duncan opřel ve středu kluziště do puku a zaskočil Lukáše.

Třetí třetina a průběžné skóre 3:3 dávalo tušit další napínavé zápletce. Již v první minutě se před gólmana protlačil zadák Bořuta, ale trefil jen lapačku. Před Lukášem si zase do nepříjemné situace v mezikruží nabruslil Duncan. Velkou šanci spálil i Bartoš, jenž tečoval Birovu ránu. Znojmo nevyužilo početní výhodu, naopak Salzburg v ní zásluhou dělovky českého obránce Zdeňka Kutláka skóroval a rázem vedl.

Orli museli dát vše do útoku, ale hosté si byli vědomi svého úkolu bránit, a ten také plnili do posledního puntíku. Přechod před Riksmana se stával čím dál složitějším a salzburgský gólman sice musel být v neustálém pozoru, nicméně až tolik ostrých zákroků nepřicházelo. Trenér Režnar si dvě minuty před třetí sirénou vyžádal dle očekávání oddechový čas a následně také odvolal gólmana. Znojmu se ale nedařilo udržet se na delší čas v útočném pásmu, a přestože do poslední chvíle bojovalo doslova o každý centimetr ledu, srovnání již nepřišlo. Za ohlušujícího potlesku celého zimního stadionu, který již poslední minuty stál na nohou, si znojemští hráči dokráčeli pro historické druhé místo v ligovém ročníku 2015/2016.


Autor: Vojta Pojer, Petra Matůšová

Jiří Režnar: Druhé místo je pro Znojmo obrovský úspěch

Sezóna 2015/2016 je pro Orly po úterní prohře na domácí půdě minulostí. Přesto ale dosáhli největšího úspěchu v historii klubu. Se svými pocity se po utkání podělil i znojemský trenér.

Jak byste zhodnotil šestý zápas série?
Salzburg byl agresivnější. Přehrál nás. Přesto jsem na kluky hrdý. Chtěli jsme vyhrát a vrátit sérii do Salzburgu. Bohužel se to nepovedlo, ale takový je hokej. Je to skvělý úspěch, možná si to uvědomíme až časem.

Vytkl byste něco hráčům? Je druhé místo maximem, na co Znojmo má sílu dosáhnout?
Náš tým hrál naplno, ale Salzburg byl v této sérii lepší. Celý realizační tým i hráči děláme vše pro to, abychom se dostali na vrchol. Je jasné, že se těžko dívá na soupeře, který přebírá pohár. Ale toto je také velký úspěch, možná se to ocení až za pár let.

Co jste řekl hráčům bezprostředně po zápase?
Poděkoval jsem jim za sezónu. Sešli jsme se téměř před rokem, poctivě pracovali v posilovně, na dráze, v lese. Ušli jsme dlouhou cestu od přípravy až po poslední utkání. Do všech zápasů jsme šli s tím, že chceme vyhrát.

Lze vyzdvihnout nějakého hráče, který v sezóně vynikal?
Colton Yellow Horn. Vidíte to sami, získal trofej za nejlepšího hráče ligy. Roman Tomas mu sekundoval jako druhý nejlepší střelec. Kolem těchto hráčů byly postaveny nejúdernější pětky. Za nimi je dobře doplňoval Martin Podešva s Radkem Čípem, ti hráli taktéž výborně. Příští sezónu se asi kádr malinko obmění, ale budeme pracovat na tom, abychom se zase dostali nahoru. Ale bude to těžké.

Finále proti českému týmu rozhodl český obránce, Zdeněk Kutlák. Je to docela paradox, nemyslíte?
Ano, my jsme se tomu smáli. Ještě mu při předávání cen spadl pohár (úsměv). Zdeněk Kutlák je hráč, který do Salzburgu zapadl. Je to kvalitní hráč. Ve střele, v pohybu, v myšlení. Určitě jste to viděli.

V poslední minutě celá hala stála a fandila. Věřil jste ještě ve vyrovnání?
Musíte věřit až do poslední sekundy. Ale bohužel.

Kdy jste zažil nejtěžší chvíli v play-off?
Když jsme za stavu 2:1 v sérii doma prohráli. Připravovali jsme se na to a ukázalo se to jako rozhodující zápas celé série. Ten den se nám nic nedařilo, prohráli jsme a od té doby byl Salzburg na vítězné vlně.

Znojmo zažívalo skvělou sezónu. Právě za stavu 2:1 byla cítit velká euforie. Nemohlo to mít vliv na hráče?
Určitě. Ve Znojmě byla velká euforie, lidé se s nimi potkávali. Možná tam bylo trochu uspokojení, my jsme se o tom s hráči bavili a nabádali jsme je. Bohužel, prohrálo se a takový je sport.

Co máte v plánu v následujících dnech?
My jsme se chystali na čtvrtek, takže se to celé zbouralo. Tento týden kluci skončí, odevzdají věci a půjdou na dovolenou. Znovu se sejdeme v půlce května.


Autor: Jakub Prchal

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 1 1 1 0
Jiří Beroun 1 0 1 1 2
Marek Biro 0 0 0 1 0
Antonín Bořuta 0 0 0 1 0
Radek Číp 0 1 1 0 0
Ondřej Fiala 0 0 0 0 0
Jan Lattner 1 0 1 2 4
Patrik Novák 0 0 0 1 2
Martin Podešva 1 0 1 0 0
Peter Pucher 0 0 0 -1 0
David Roupec 0 0 0 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 -1 2
Jan Šeda 0 0 0 0 0
Ondrej Šedivý 0 0 0 -1 0
Petr Šenkeřík 0 0 0 0 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Libor Šulák 0 0 0 -1 2
Roman Tomas 0 0 0 -1 0
Corey Trivino 0 2 2 2 2
Colton Yellow Horn 0 2 2 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jan Lukáš 60 32 4 28 87,50 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Režnar (Znojmo): Vstoupili jsme do toho utkání odhodlaně. Chtěli jsme vyhrát a vrátit sérii do Salzburgu. Bohužel se to nepovedlo, ale takový je hokej. Salzburg je silný soupeř. Třikrát za sebou je ve finále a podruhé se stal mistrem. Díky hráčům, že jsme se dostali tak daleko, a i proti takovému soupeři uhráli dvě výhry. Klobouk dolů.

Fotogalerie

Související články