Orli Znojmo Orli Znojmo
36. kolo
EBEL - st 3. 1. 2018
Znojmo
3:6
1:4, 2:2, 0:0
Linz

Devět branek během dvou třetin. Tři body si však odváží Linz

V první třetině se s brankami v Nevoga aréně roztrhl pytel, ale do kabin odcházeli šťastnější hosté. Ve druhém dějství se Orlům sice povedlo dvěma rychlými góly snížit, avšak obrat již nedokonali. Tři body si tak odváží Linz.

Hosté do zápasu vletěli po hlavě a už po 49 sekundách se radovali z úvodní branky po přesné ráně Briana Leblera z levého kruhu. Znojmo na nic nečekalo a už po necelých třech minutách skórovalo rovněž, to Erik Němec doklepl za čáru přihrávku Mrázka. Druhý nejlepší útok soutěže v podání Černých křídel ale ve zbytku třetiny ukázal, že v něm dřímá velká síla. Nejprve v osmé minutě trefil Marc-Andre Dorion svou ránu důrazně i přesně a překonal Schwarze, o chvíli později zužitkoval přihrávku od zadního mantinelu Dan DaSilva a vyhnal znojemskou jedničku z branky.

Tomáši Halászovi ale čistý štít dlouho nevydržel. Ve zkrácené přesilovce se na brankovišti prosadil důrazný Kevin Moderer a dotlačil kotouč až za čáru. Když hned po přestávce využil další přesilovku svým druhým gólem Brian Lebler, vypadalo to s Orly velmi špatně. Jenže v polovině duelu dostali domácí šanci zahrát si přesilovku pěti proti třem a tu využili dokonale. Nejprve Antonín Bořuta z levého kruhu trefil přesně a o pouhých osm vteřin později (!) po vyhraném buly a rychlé útočné akci propálil Ouzase v bráně Linze taky Colton Yellow Horn.

Dvougólový odstup domácí povzbudil, ti si vytvářeli šance, jenže ve 35. minutě jejich rozlet zabrzdilo vyloučení a další inkasovaná branka v oslabení, když se z dorážky trefil Dan DaSilva. Po čtyřiceti minutách se tak šlo do kabin za stavu 3:6. Ve třetí třetině Orli sympaticky bojovali o snížení nepříznivého skóre, ale ani jednu z přesilovkových střel a nadějných dorážek v další gól nepřetavili. Poprvé v sezóně tak v souboji Linze a Znojma zvítězil hostující tým.


Autor: Lukáš Caha, Lukáš Peroutka

Kamenem úrazu byly přesilovky soupeře, myslí si Tomáš Halász

Tomáš Halász sice zápas proti Linzi načal na střídačce, po jedenácti minutách ale musel zmobilizovat síly a naskočil do rozjetého utkání. V rozhovoru se rozpovídal o samotném duelu, ale také o náročnosti brankářského řemesla.

Jak hodnotíte zápas s Linzem?
Těžko se to říká po výsledku 3:6. Do zápasu jsme šli namotivovaní soupeře překvapit. Myslím si, že to šlo na našem pohybu vidět. Měli jsme tam nějaké šance, ale nedali jsme je. Potom jsme dostali tři branky po našich chybách. Marek Schwarz se rozhodl jít střídat, tak jsem šel místo něj. Ve druhé části zápasu už to bylo lepší.

Co bylo příčinou neúspěšného zápasu?
Kamenem úrazu byly rozhodně přesilovky soupeře. Všichni viděli, jak nebezpeční v nich dokážou být. Jen jejich první útok, který hraje přesilovky, je úžasný. Stačí se podívat na nejlepších deset hráčů v kanadském bodování ligy, všichni tři se tam vlezou. Zápas se jim povedl a skóre postupně navyšovali.

Střely soupeře byly často velmi přesně mířené, dalo se s nimi něco dělat?
Umí zakončovat výborně. Nemyslím si ale, že měli nějaký extra tlak. Měli méně střel, ale zato byla každá velmi nebezpečná. Stříleli buď z mezikruží, nebo z těsné blízkosti, což se chytá špatně. Ti hráči jsou zkušení a vědí, co mají s pukem dělat. Stačí se podívat na Leblera, který dal letos už dvacet osm gólů, takže asi něco umí. Když dostane prostor v takové pozici, dokáže toho využít.

Je těžší do zápasu vstupovat až v jeho průběhu?
Optimální to není, ale proti Linzi jsem do zápasu vstupoval v jedenácté minutě, takže jsem ještě byl zahřátý z toho rozbruslení, takže to až takový rozdíl nebyl. Linz byl ale v herní pohodě a my zakřiknutí, takže měl protivník několik šancí po tom mém nástupu.

Na začátku druhé třetiny jste opět rychle inkasovali…
Je to škoda. Možná, kdybychom ten gól nedostali a využili tu dvojitou přesilovku, tak ten zápas mohl být ještě hodně zajímavý. Na kdyby se ale nehraje. V kabině byl po první třetině vítr, ale ono je to těžké, když dostanou tolik přesilovek. Hrají je opravdu perfektně. Musíme se podívat na video, jestli jsme bránili tak špatně, nebo oni tak výborně situaci sehráli.

Jde už spíše o problém v hlavách?
Je to možné. Když se prohrává, tak se to vždycky odrazí na myšlení hráčů. Hodně nás srazily i ty zápasy s Fehérvárem, které jsme prohráli. Kluci hodně bojovali, ale chybí nám takové to zdravé sebevědomí. Osobně chápu, že třeba lidi začnou pískat, ale kluci nic nevypustili. Výsledek vypadá strašně, ale momentálně jsme v takové situaci. Každý do toho dal vše, ať už někomu zápas vyšel, nebo nevyšel.

Jak se z toho dostat?
Musíme hrát naplno a doufat, že se to zlomí. Nechci říkat fráze, že musíme více střílet a tlačit se do brány. Je potřeba jít střídání od střídání a vyvarovat se chybám. Doufám, že se situace otočí směrem k nadstavbě.

Jaké je to pro gólmana, když tým nedává góly, a tak může každý inkasovaný gól rozhodnout zápas?
Ještě nikdy jsem nebyl v takové situaci. Naposledy jsem se podíval na svoje statistiky a chtělo se mi brečet. Snažíme se. Třeba Markovi Schwarzovi se nemůže vytknout vůbec nic, jednoznačně tým drží nad vodou. Možná to chce vyhrát nějaký zápas 1:0 a třeba se to zlomí. Jak ale říkáte, pokud vedeme o jeden gól a čekat, že zápasy budeme vyhrávat, tak je to hrozně těžké. Zejména v této lize, kde padá hodně branek. Nikdy jsem nehrál v útoku, takže klukům nebudu radit, co mají dělat. Možná to chce více štěstí.


Autor: Jakub Prchal

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 1 1 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 -1 2
Marek Biro 0 0 0 0 2
Antonín Bořuta 1 0 1 -1 2
Štěpán Csamangó 0 0 0 0 0
Tomáš Guman 0 2 2 -1 0
Jan Lattner 0 0 0 0 0
Radim Matuš 0 0 0 -1 0
Adam Miller 0 0 0 0 0
Petr Mrázek 0 1 1 0 0
Erik Němec 1 0 1 0 0
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Tomáš Plíhal 0 0 0 0 0
Adam Raška 0 0 0 -1 0
Jakub Stehlík 0 1 1 -2 6
Rostislav Šnajnar 0 0 0 0 2
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 -1 0
Colton Yellow Horn 1 1 2 -1 0
Josef Zajíc 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Halász 49 18 3 15 83,33 0 0
Marek Schwarz 11 6 3 3 50,00 0 0

Fotogalerie

Související články