Orli Znojmo Orli Znojmo
5. kolo
EBEL - pá 28. 9. 2018 - Nevoga aréna
Znojmo
1:4
0:0, 1:4, 0:0
Záhřeb
25'
22'
24'
25'
37'

Orli v prvním domácím zápase sezóny nestačili na Záhřeb

Po bezbrankové první třetině se ve druhém dějství dostali hosté během tří minut do třígólového vedení. Znojmo sice z hole C. J. Stretche snížilo, následně ale obdrželo čtvrtý gól, na který už odpověď nenašlo.

Ještě před startem utkání se ve Znojmě děkovalo. Toto velké dík patřilo Jiřímu Berounovi, jenž sice ukončil aktivní kariéru, ale i nadále jej budeme vídat na střídačce, tentokrát však již v roli asistenta trenéra.

Po úvodní buly šla slavnostní atmosféra stranou a Orli se museli brzy bránit přesilovce Záhřebu. Soupeř však ještě nestihl nabrat to správné tempo, a v přesilové hře nic kloudného na Nechvátala v bráně nevymyslel. Znojmo začalo v plném počtu přidávat na obrátkách, a když únik Němce zastavil nedovoleně Manavian, výhoda se objevila i na straně domácích. I tentokrát ale zůstalo jen u několika šancí. Promarněná přesilovka paradoxně trochu ubrala na tempu hry a v dalších minutách jsme viděli spíše tuhý boj o zisk útočného pásma. V závěru třetiny už se šance úplně vytratily, světlou výjimkou byl jen Kalusův pokus z kruhu a Stehlíkova jedovka, kterou ale Corbeil zachytil na své výstroji.

Prostřední dějství zastihlo připravenější hosty. Už ve 22. minutě došlo ke změně skóre po přečíslení Záhřebu a hezké kombinaci, na jejímž konci přesně mířil Ivan Puzić. To ale nebylo zdaleka vše, co si hosté na Orly připravili. O dvě minuty později už na časomíře svítilo hrozivých 0:3! Nejdříve Björn Svensson z prostoru před bránou usměrnil kotouč mezi Nechvátalovy betony, o pár vteřin později vyhnal po úspěšně zakončené brejkové akci znojemského gólmana z klece Tom Zanoški. Orli dokázali rychle najít alespoň částečnou odpověď a snížili zásluhou C. J. Stretche. Po divoké přestřelce se hra uklidnila, oba gólmani si připsali pár zákroků, při střídajícím Halászovi navíc stálo štěstí v podobě nastřelené tyče. Přesilová hra Záhřebu ke konci třetiny ale přinesla další změnu stavu, Mike Aviani tak dlouho dotíral před brankovištěm, až protlačil kotouč do znojemské sítě.

Od Znojma se ve zbývající dvacetiminutovce očekával hon za vyrovnáním. Tomu měla napomoci i početní výhoda, v níž sice nebezpečně zahrozil Lattner, ale do většího množství střeleckých pokusů se Orli prokousávali jen ztěžka. A když už to vypadalo nadějně jako v případě samostatného úniku Hlavy, zasáhla vracející se obrana Záhřebu, která se snažila být maximálně pozorná. Snaha Znojemských o trvalejší tlak se míjela účinkem, setrvat delší čas před Corbeilem se zdálo být téměř nemožné. Naopak Halász se musel neustále držet v pozoru před brejky soupeře. Ani přesilovka podpořená hrou bez gólmana nepřinesla další snížení skóre. Znojmo tak v úvodním domácím utkání sezóny muselo překousnout hořkou porážku.


Autor: Vojtěch Pojer, Petra Matůšová

Věděl jsem, že EBEL bude o bruslení, ale až takhle? žasl útočník Hlava

Pro čtyřiadvacetiletého útočníka Nicolase Hlavu je angažmá u Orlů novou výzvou. Doposud totiž působil jen v Chomutově a na jeho farmě v Kadani. Na změnu herního systému si však poměrně rychle zvyká. Jak hodnotí návrat před znojemské publikum?

Tým se vrátil před domácí publikum po téměř půl roce. Jak zápas proti Záhřebu hodnotíte?
Hodně špatně. Sice jsme začali docela dobře a hráli jsme to, co jsme si řekli, ale ve druhé třetině jsme přestali hrát. Nesmyslně jsme propadali, soupeř pak unikal do protiútoků. Musíme se soustředit na obranu a nechodit za každou cenu dopředu. Oni pak mají nespočet přečíslení, z čehož padají gól.

Trenér říkal, že to byl váš nejhorší zápas včetně přípravy. Mohla tam svoji roli sehrát nervozita z návratu na domácí kluziště?
Asi ano, ale my se na to nemůžeme vymlouvat. Je to zápas jako každý jiný. Nám se to dnes bohužel nepovedlo. Je to za námi a musíme se soustředit na další práci, další zápasy.

Záhřeb by navíc měl patřit mezi ty slabší soupeře. Do zápasu s vámi měl na kontě jediný bod...
Ano, ale na to, jak je soupeř slabý nebo silný, se nemůžeme dívat. Pokud chceme do play-off, tak musíme porazit každého.

Ve třetí třetině jste jel sám na brankáře a mohl jste s výsledkem ještě něco udělat. Jak se ta akce seběhla?
Nevím, nad čím jsem přemýšlel. Chtěl jsem vystřelit mezi nohy, ale puk stál furt za mnou. Tragédie. Chtěl jsem asi až moc a ono to dopadlo takhle.

Ten začátek soutěže je pro Znojmo poměrně vlažný. V září pouhé čtyři zápasy, v říjnu pak jedenáct. Je těžší dostat se do rytmu?
Těžko říct. Uvidíme po těch zápasech, které přijdou. Nemůžeme se na nic vymlouvat. Musíme tvrdě pracovat a jít od zápasu k zápasu.

Vy osobně hraje v útoku se dvěma cizinci. Jak vám spolupráce vyhovuje?
Myslím si, že jsme si jako lajna sedli. Dokážeme se domluvit a víme o sobě. Není to špatné, ale máme před sebou celou sezónu. Mělo by se to čím dál víc zlepšovat.

V předchozích letech jste působil v extraligovém Chomutově. Nyní máte za sebou tři zápasy EBEL. Jak tu ligu zatím vnímáte?
V extralize se dbá hodně na systém, což tady není. Hraje se nahoru dolů. Strašně mě překvapilo, jak moc se tady bruslí. Věděl jsem, že ta liga o tom je, ale až takhle?

Vám osobně tento styl vyhovuje?
Ano, hraje se mi dobře, akorát musíme zapracovat na některých věcech v obranném pásmu. Kolikrát tam máme neskutečný bordel. Jezdíme od hráče k hráči, z čehož pak padají takové góly.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -2 0
Cameron Braes 0 0 0 0 0
Jan Bulín 0 0 0 0 0
Tomáš Guman 0 0 0 -2 0
Nicolas Hlava 0 0 0 0 0
Marek Kalus 0 0 0 0 0
Michal Kruckovyč 0 0 0 0 0
Jan Lattner 0 0 0 -2 0
Anthony Luciani 0 1 1 0 0
Radim Matuš 0 0 0 0 0
Patrick McEachen 0 0 0 0 0
Allan McPherson 0 0 0 0 2
Petr Mrázek 0 0 0 0 0
Erik Němec 0 0 0 0 0
Patrik Parkkonen 0 0 0 0 0
Adam Sedlák 0 1 1 0 2
Jakub Stehlík 0 0 0 -2 4
C.J. Stretch 1 0 1 0 0
Rostislav Šnajnar 0 0 0 0 0
Marek Špaček 0 0 0 -2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Halász 36 24 1 23 95,83 0 0
Patrik Nechvátal 24 12 3 9 75,00 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Hráli jsme jak banda trampů. Byl to nejhorší výkon od zápasu, co jsme hráli ve Zlíně. Všechno, co jsme mohli udělat špatně, jsme udělali. Kromě Halásze není jediného hráče, kterého bych dnes vyzdvihl. Byl to absolutní propadák, navíc před vlastním publikem. Tohle se akceptovat nedá. První přestávka byla ještě v klidu, ale během té druhé bylo v kabině hodně rušno. Nejsem hodný strejda, když mě někdo vytočí. Bohužel to ale nepomohlo. Dnes by nepomohla asi ani svěcená voda. Hlavami jsme chtěli, ale prostě nešlo to. Doufám, že se to v Linzi zlepší o sto procent, jinak bude zle.

Nepochopím, proč jsme nervózní, když hrajeme doma a máme v zádech tři tisíce lidí. My se prezentujeme takovým výkonem. Na to se bohužel nedalo dívat. Kdybych byl divák, tak odejdu na párek. Příští domácí zápas to musíme fanouškům vynahradit.

Fotogalerie

Související články