Orli Znojmo Orli Znojmo
26. kolo
EBEL - pá 7. 12. 2018 - Nevoga aréna
Znojmo
8:4
4:2, 2:2, 2:0
Klagenfurt
12'
15'
16'
18'
27'
35'
50'
60'
9'
20'
26'
38'

Orli opět porazili lídra tabulky, Klagenfurt smetli osmi góly!

Domácí sice inkasovali jako první, ale čtyřmi brankami ještě v první třetině více méně rozhodli o vítězi utkání. Ve druhém dějství oba týmy skórovaly dvakrát, aby v závěrečné dvacetiminutovce Znojmo stvrdilo vítězství ještě dvěma góly!

Opatrný začátek televizního utkání vzal za své v 9. minutě, kdy hosté při Kalusově vyloučení využili svou první přesilovku v zápase. Mitch Wahl doklepl do sítě puk po zámku hostující pětice a poslal Klagenfurt do vedení. Jenže další minuty patřily jednoznačně Orlům hrajícím ve speciálních svetrových retro dresech. Lattnerovu střelu od modré vyrazil ve 12. minutě Haugen jen na hůl připraveného Anthonyho Lucianiho, který sám na brankovišti doklepl do sítě. O chvíli později dostali výhodu přesilovky taky domácí a nová akvizice ve znojemském dresu Mikko Vainonen se z hranice kruhu trefil přesně k tyči.

Uplynula minuta a Haugen lovil puk ze své sítě znovu po skvělé akci Marka Kaluse, který projel útočným pásmem jako nůž máslem a trefil se nad beton – 3:1. A aby toho nebylo málo, znojemskou pasáž snů zakončil Parkkonenův pas od vlastní branky na rozjetého Nicolase Hlavu, který samostatný únik zakončil mezi betony. Znojemskou euforii na ledě i v hledišti trochu zchladila dorážka důrazného Andrewa Kozeka, ale bilance s retro dresy na těle byla velmi pozitivní – 4:2.

Skvělý hokej pokračoval i po přestávce. Matthew Neal z mezikruží v přesilovce trefil přesně do horního růžku a snížil na rozdíl jediného gólu, ale po půl minutě zafungovala opět spolupráce prvního útoku. Stretch zpoza branky našel Allana McPhersona a ten bleskovou přízemní střelou skóroval. Tím vyhnal z branky Larse Haugena, jeho místo zaujal David Madlener. Ani on ale nevydržel s čistým štítem dlouho. Ryan Kujawinski ve velmi podobné pozici jako před ním McPherson zamířil pod břevno a Orli znovu vedli o tři góly. Klagenfurt držely v zápase přesilovky, David Fischer využil v závěru třetiny čtvrtou z nich a atraktivní duel tak měl zápletku i ve třetí části.

Tu začali Znojemští opatrněji, veškeré naděje soupeře na zvrat ale utnul ve 47. minutě fantastickým dvojzákrokem Halász. Chvíli po něm se navíc z úhlu trefil pod břevno Adam Sedlák a bylo prakticky rozhodnuto. S mexickými vlnami v ochozech pak vítězství pečetil Ryan Kujawinski do prázdné branky.


Autor: PoV

Přišel, viděl, skóroval! Úžasná atmosféra, pochvaloval si Vainonen

První zápas Mikko Vainonena ve znojemských barvách mohl jen těžko dopadnout lépe. Obrovitý finský bek vstřelil gól, přispěl k porážce lídra tabulky, navíc během speciálního večera v retro dresech a přímém televizním přenosu. „Na první zápas to bylo fajn," smál se po utkání.

Nestává se často, že by pozápasový rozhovor začínal sám hráč. V tomto případě tomu tak ale bylo. Hned jak Vainonen po zápase vyšel z kabiny, hlásil: „Nejprve bych chtěl říct, že fanoušci byli skvělí a atmosféra během zápasu úžasná. Za to bych chtěl poděkovat, byl to zážitek," prohlásil.

Jaké jsou tedy po prvním zápase vaše dojmy ze hry a nových spoluhráčů?
Zápas byl hodně podobný tomu, co jsem hrál dva roky v německé DEL. Hodně rychlý, ze strany na stranu. Přispívá k tomu i široké hřiště. Cítil jsem se dobře, nějakou dobu jsem nehrál, bavilo mě to. Jinak se tu cítím dobře, všichni se o mě starají a snaží se mi začátek v novém klubu usnadnit. S týmem jsem trénoval v podstatě celý týden, takže to bylo v pohodě.

Miroslav Fryčer o Vainonenovi:

„Mikko je na ledě ohromně znát a cítit, hlavně před brankou. To je něco, co jsme potřebovali. Navíc dal gól, to byla rána jako z děla. Co víc si přát. V pátek mu zápas vyšel a my všichni doufáme, že v tom bude pokračovat.

Byl to velký rozdíl oproti tomu, na co jste byl zvyklý na začátku sezóny ve finské lize?
Je to trochu jiné. Ve Finsku máme obecně menší hřiště, takže hra i taktika jsou trochu jinak postavené, ale v pátek to byl opravdu dobrý zápas, který jsem si užíval.

První zápas, hned první gól. Asi vás to bude něco stát, že?
Jo jo, kluci už se u mě stavovali a něco mi říkali. Ale zaplatím rád.

Měl jste nějaké povědomí o EBEL v momentě, kdy jste se se Znojmem dohodl? Tušil jste, co vás čeká?
Věděl jsem něco málo od finských kamarádů, co tu hrají. Navíc dva kluci z Finska jsou i tady v týmu a to je super. Je vždycky fajn popovídat si v rodném jazyce. V kabině spolu ale nesedíme, jsem vedle dvou českých kluků, kteří mě postupně učí nějaká první slovíčka. Brzo je začnu používat (smích).

Jaké jsou vaše cíle do zbytku sezóny? S čím budete spokojen?
Jako tým se chceme určitě dostat do play-off, to je jasný cíl. Osobně je to hodně o pocitu, chci hrát dobrý hokej a pomoci mužstvu. Myslím, že proti Klagenfurtu to na úvod docela vyšlo.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Bulín 0 0 0 0 0
Nicolas Hlava 1 0 1 1 4
Marek Kalus 1 1 2 3 4
Michal Kruckovyč 0 0 0 0 0
Ryan Kujawinski 2 0 2 2 0
Jan Lattner 0 2 2 4 2
Anthony Luciani 1 2 3 2 0
Radim Matuš 0 1 1 1 0
Allan McPherson 1 0 1 3 0
Erik Němec 0 1 1 1 0
Patrik Novák 0 2 2 2 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Patrik Parkkonen 0 4 4 2 0
Adam Sedlák 1 1 2 4 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 2
C.J. Stretch 0 2 2 3 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 2 0
Mikko Vainonen 1 0 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Halász 60 26 4 22 84,62 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Musím pochválit naprosto všechny hráče, kteří dnes byli na ledě, od Halásze až po útočníky. Byl to hezký zápas, myslím, že divákům se musel líbit. Pořád máme v tabulce co dohánět, ale věřím, že špatné období už máme za sebou, hráči si věří. Na tento výkon budeme chtít navázat i v neděli, kdy přijede Záhřeb.

Fotogalerie

Související články