Orli Znojmo Orli Znojmo
28. kolo
EBEL - út 18. 12. 2018
Znojmo
2:4
0:1, 1:3, 1:0
Villach
31'
47'
5'
26'
28'
30'

Hodně emocí, málo gólů. Orli na Villach nestačili

Orlům v souboji s Villachem nevyšla zejména druhá třetina zápasu, v níž inkasovali tři góly a ztrátu 0:4 už nedohnali. Gólově se prosadili Špaček a Luciani, závěrečný tlak se ale rozmělnil v bouřlivých emocích vyvolaných kontroverzními výroky sudích.

Znojemští hokejisté vstoupili do utkání velmi nepozornou a nepřesnou hrou, čehož již na začátku páté minuty využil Villach. Špatná rozehrávka Orlů v kombinaci s náhodnou střelou Benjamina Lanzingera znamenala vedení rakouského týmu. Domácí mohli vzápětí odpovědět v přesilové hře, ta se jim však hrubě nevyvedla. Soupeř se tak ujal aktivity a těžil hlavně z chyb kupících se na znojemských holích. V závěru třetiny se navíc začalo vylučovat, v přesilovce čtyři na tři pak zazvonila tyč za Lassilovými zády po dělovce Frasera.

Ani prostřední dějství nenabídlo na svém počátku žádné větší zatraktivnění hry. Pořádné pozdvižení přinesly až některé verdikty sudích, které nadzvedly domácí fanoušky ze sedaček. To však nic nezměnilo na tom, že v přesilovce Villachu se opět měnilo skóre. Brandon Alderson se opřel do střely a kotouč proklouzl mezi betony Lassily až za brankovou čáru. A dvě minutky před polovinou duelu bylo Orlům ještě hůř, to Jerry Pollastrone přelstil domácí defenzívu a prostrčil puk mezi tyč a přemisťujícího se gólmana Lassilu.

Za stavu 0:3 tak došlo ke střídání ve znojemském brankovišti, kde se objevil Tomáš Halász. Ani on však dlouho čistý štít neudržel, proti skrytému nahození Bernda Wolfa mohl jen těžko reagovat. Až v čase 30:58 přišla první radost na straně Znojma. Marek Špaček tečí Stehlíkovy střely vymazal nulu na straně svého týmu a propálil doposud bezchybného Bakalu. Žádné další snížení skóre však nepřišlo, do třetí třetiny si tak Orli nesli nepěkné tříbrankové manko.

A hon za jeho vygumováním mohl začít. V cestě ale stál dobře bruslící soupeř se zformovanou obranou, kterou nebylo snadné projít. Podařilo se to až na konci 47. minuty, kdy Anthony Luciani nasměroval odražený kotouč do brány Villachu. Při nádechu k dalšímu snížení skóre ale byli Znojemští hrubě přidušeni opětovnými spornými rozhodnutími ze strany rozhodčích. Několik vyloučených Orlů i nucený odchod trenéra Fryčera ze střídačky byly jen další kapkou k tomu, aby se v ochozech rozpoutala vlna nevole. Několik minut se tak v podstatě vůbec nehrálo. Když už se dění na ledě podařilo zklidnit, zbývalo domácím posledních pár minut utkání a k tomu navíc zajímavá početní výhoda pět na tři. Jihomoravané ale opět potvrdili, že přesilovky prostě nejsou jejich silnou herní situací. Na konečném stavu 2:4 už se tak nic nezměnilo.


Autor: Lukáš Peroutka, Petra Matůšová

Jakub Stehlík: Všude jsme byli o krok pozdě. V Bolzanu to chceme napravit

Obránce Jakub Stehlík byl původně označen za střelce první branky Orlů v zápase s Villachem. Nakonec se musel spokojit s bodem za asistenci. Jak viděl emotivní utkání znojemský odchovanec svým pohledem?

V zápase s Villachem se vám nepovedlo navázat na předchozí výkony. Jak jste to utkání viděl ze svého pohledu?
Byli jsme všude o krok pozdě. Nebyli jsme v tempu, netlačili se do branky. Hodně nám v tom asi ublížilo utkání v Záhřebu. Mysleli jsme, že to půjde líp.

Soupeř vedl v půlce utkání 0:4. Nebyl pak problém najít motivaci?
Motivace je vždycky. Toho času byla spousta. Stačil jeden náhodný gól a mohli jsme vyhrát. Kdybychom na konci proměnili tu přesilovku, tak věřím, že bychom ten zápas poslali do prodloužení.

Původně vám připsali ten první gól, ale následně byl za střelce označen Marek Špaček. Jak ta situace proběhla?
Šla na mně křižná přihrávka, udělal jsem kličku a snažil se vystřelit. Prý to ještě tečoval Marek Špaček, ale o tom jsem už nevěděl. Špágr (Marek Špaček - pozn. redakce) se o to hned hlásil (smích).

To utkání bylo hodně emotivní, co se týče rozhodčích. Jak jste to vnímali na střídačce?
Bylo tam dost hraničních zákroků a rozhodčí je nepískli. Bohužel to tak je a nemůžeme se na to vymlouvat.

Nabudí vás tyto situace víc?
Myslím si, že to vyhovuje tomu týmu, který zrovna vede. Když se snažíte dohnat manko, tak tímto kouskováním akorát ztratíte tempo. Je potřeba jít střídání od střídání a ten tlak tam udělat.

Postupně doháníte první šestku, ale dnes budou ty tři body určitě mrzet...
Tabulku sledujeme. Ta první šestka nám zaručuje komfort na nadstavbu. V té spodní skupině je to vabank. Dva zápasy se prohrají a jste mimo play-off. Té ztráty je škoda, ale v pátek jedeme do Bolzana, takže to můžeme opět dotáhnout.

Blíží se Vánoce. EBEL je tradičně hodně našlapaná. Stihnete si vůbec užít svátky?
O dárky se hodně stará manželka. Já mám na starosti jen dárky pro ni (smích). Už jsme si byli projít i trhy a určitě tam vezmeme ještě malou dcerku. Nějak se to dá zvládnout.


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Bulín 0 0 0 0 2
Nicolas Hlava 0 0 0 -2 0
Marek Kalus 0 0 0 -1 0
Michal Kruckovyč 0 0 0 1 0
Jan Lattner 0 0 0 -2 2
Anthony Luciani 1 1 2 2 4
Radim Matuš 0 1 1 0 14
Allan McPherson 0 0 0 -1 0
Erik Němec 0 1 1 -1 0
Patrik Novák 0 0 0 0 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Patrik Parkkonen 0 0 0 -1 0
Adam Sedlák 0 0 0 -2 0
Jakub Stehlík 0 1 1 1 0
C.J. Stretch 0 0 0 -1 2
Marek Špaček 1 0 1 1 0
Dominik Tejnor 0 0 0 0 0
Mikko Vainonen 0 0 0 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Halász 31 14 1 13 92,86 0 0
Teemu Lassila 27 11 3 8 72,73 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): Hráli jsme prvních pět sedm minut, pak jsme jen honili puk. Honili jsme sami sebe, svůj stín. Tím se všechno nakumulovalo, včetně rozhodčích. Místo toho, abychom se soustředili na to, co máme, tak jsme zbytečně ztratili hlavu. Když už nám rozhodčí dali přesilovku, tak jsme ani nevystřelili. Pokud počítáte se třemi body, tak se k tomu utkání musíte postavit jinak.

Nemůžeme všechno házet na rozhodčí. Ten konec byl mix všeho. EBEL má nějakou svoji úroveň, ale co se týče profesionality rozhodčích, to je úplně mimo. Není to první případ. Musíme se ale soustředit sami na sebe. V zápase se zranili Parkkonen a Hlava, Novákovi se motá hlava. Doufáme, že zítra na tréninku dáme dohromady alespoň tři pětky. Ryan Kujawinski by se měl vrátit do hry. David Bartoš s Petrem Mrázkem budou ještě minimálně na čtrnáct dní mimo. I v této sestavě jsme ale schopni porážet silné celky. Dnes to bylo v našich silách, ale bohužel se to nepodařilo.

Fotogalerie

Související články